Nightmare Creatures

Akčných hier z takzvaného "third person" pohľadu (ovládanú postavu vidíte zvonku) moc vo svojich rebríčkoch nemám. Dôvod je ten, že väčšina týchto hier je pre mňa dosť nezaujímavých. Ale nájde sa aj zopár výnimiek, ktoré som hrával, alebo ešte aj hrávam, pretože niečím predsa len zaujímavé sú. Nightmare Creatures ma ako hororového fanúšika zaujala, pretože je to gotický survival horor s výbornou atmosférou.

Nightmare Creatures - intro

Dej hry sa odohráva v Londýne v roku 1834. Mesto začínajú ovládať moštrá a zombie a za všetkým je kult Brotherhood of Hecate a jeho vodca, šialený vedec a okultista Adam Crowley. A len vy ho môžete zastaviť. Na výber máte z dvoch postáv: Ignatius Blackward je profesionálny sluha boží a bojovník proti zlu, Nadia je dcéra doktora Jeana Franciscusa, historika a špecialistu na tajné spolky a Ignatiusovho priateľa, ktorého zavraždil Adam Crowley. Vašou úlohou je nájsť tohoto zloducha a zničiť ho aj s celým jeho zlým kultom. A pri tej príležitosti pozabíjať aj všetky príšery v uliciach.

Nightmare Creatures - úvodná obrazovka

Hra sa dá ovládať klávesnicou, alebo joystickom/joypadom a ovládanie je celkom dobre urobené. Každá hlavná postava má svoju primárnu zbraň (Ignatius palicu, Nadia meč) s ktorou vlastne vybojujete 99% bitiek. Použitie tejto zbrane, ťahy, kombá, bloky, sú vlastne pre obidve postavy rovnaké a takisto škála pohybov, ktoré zahŕňajú skákanie a úskoky do strán. A aj keď by paleta pohybov a útokov mohla byť väčšia, takto sa to celé aspoň dobre a hlavne intuitívne používa. Okrem toho sú tu aj zbrane na jedno použitie (napr. pištoľ) a iné predmety (napr. liečenie). Dôležité ukazovatele sú v hre dva, jednak obligátne zdravie, ale aj dosť netradičný adrenalín. Tento ukazovateľ sa dopĺňa zabíjaním nepriateľov a v kľudovom stave stále klesá, čím vás vlastne hra núti do neustálej akcie.

Nightmare Creatures - zombík obyčajný jednoduchý

Ako som už na začiatku spomenul, Nightmare Creatures je hra z pohľadu tretej osoby, ako napríklad aj Tomb Raider, a teda aj trpí hlavným neduhom týchto hier, ktorým je nespolupracujúca kamera. Občas sa proste musíte otočiť alebo pohnúť úplne nezmyselne, aby ste prinútili kameru dať vám pohľad, v ktorom uvidíte to, čo chcete vidieť :-) Inak je grafika celkom dobrá, aj keď na hru z roku 1997 by mohla byť aj lepšia. Je vidieť, že originál bol vyrábaný na hernú konzolu PlayStation a teda má trochu menej polygónov a horšie textúry, než keby bol robený priamo pre PC. Takisto mínusom je aj dosť nízka interakcia s prostredím a celkovo málo nápadité prostredie, čo je ale tiež dané "konzolovitosťou" tejto hry.

Nightmare Creatures - mapa

Naopak tradične výborné sú zvuky a hlavne hudba. Tá je v hre ako zvuková stopa na CD a pozostáva zo samotnej hudby, patrične temnej a tajomnej, ale aj z rôznych zvukov, stenov a škrekov. To hlavne dodáva hre tú správnu hororovú atmosféru a verte, že ak sa na ňu dokážete správne naladiť, dokáže vás táto hra na niektorých miestach aj pekne postrašiť. Proste atmosféra výborne goticky hororová, ktorá aj mňa dostala natoľko, že som Nightmare Creatures hrával a dokonca si ju aj dnes ešte rád zahrám. Aj keď hra je to dosť obtiažna a hlavne bossovia dajú poriadne zabrať ;-)

Nightmare Creatures - vlkodlak zákerný

Máme tu na stiahnutie dve verzie hry. Tá kratšia je už nainštalovaná a treba ju len rozbaliť a spustiť .bat súborom. V tejto verzii chýba CD hudba a filmy. Ak chcete mať hru úplne kompletnú a poriadne si ju užiť, stiahnite si full CD verziu a patch. Funguje úplne perfektne vo všetkých verziách Windows, pri novších (XP, Vista, 7 a 8) postupujte podľa nasledujúceho krátkeho návodu:

Nightmare Creatures - súdok prachu radšej riešiť výstreľom...

 1. Musíte mať nainštalovaný a spustený nejaký emulátor CD mechaniky - zadarmo je napríklad Daemon Tools Lite.
 2. Stiahnite si súbory Nightmare Creatures full cd.zip a Nightmare Creatures patch v12.zip.
 3. Rozbaľte si niekam na disku Nightmare Creatures full cd.zip, archív obsahuje dva súbory (.mds,.mdf) obrazu CD disku s hrou.
 4. Otvorte si obraz CD - dvojklik na súbor .mds, alebo si ho otvorte v menu virtuálnej CD mechaniky.
 5. Z ponúknutých možností vyberte otvorenie priečinku v prieskumníkovi, aby sa vám zobrazili súbory na virtuálnom CD hry.
 6. Otvorte zložku Install a dvojklikom na Setup.exe zahájite inštaláciu.
 7. Najskôr dostanete info o legálnosti, pokračujte kliknutím na "Continue".
 8. Inštalačný program si otestuje váš systém a môže zahlásiť, že nemáte Windows 95 a on je robený len pre tento systém, treba to ignorovať a kliknúť na "Continue". Niekedy tento krok nenastane.
 9. Dostanete na výber typ inštalácie, treba zvoliť "MAX" a "Continue".
 10. Je asolútne nutné zmeniť cieľový adresár pre inštaláciu, takže treba kliknúť na "Change Dir" a potom vo vrchnom riadku prepísať cestu na niečo ako C:\Games\Nightmare Creatures, alebo tam dajte zložku, do ktorej si hry bežne inštalujete. V žiadnom prípade neinštalujte do "Program Files"! Pokračujte kliknutím na "Continue".
 11. Hra sa nainštaluje a opýta sa vás, či chcete 3D nastavenia, pravdaže treba na ne kliknúť :-)
 12. V okne s 3D nastaveniami zaškrtnite všetky okienka a dajte OK. Po návrate už stačí len kliknúť na "Finish", reštartovať netreba.
 13. Po skončení inštalácie otvorte adresár s nainštalovanou hrou.
 14. Otvorte archív Nightmare Creatures patch v12.zip a všetok jeho obsah skopírujte do adresára hry.
 15. Teraz už môžete dvojklikom na Nightmare Creatures.bat spustiť hru.
 16. Ak chcete hru spúšťať cez Štart menu, môžete si pridať odkaz na Nightmare Creatures.bat do zložky, ktorú v Štart menu vytvorila inštalácia (nepoužívajte na spustenie odkazy, ktoré vytvorila inštalácia!), v prípade potreby si môžete vytvoriť odkaz aj na ploche.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 24.11.2013, 1515

 

 

P.S.: Pretože pripojenie môjho servera je pomalé, budem sa snažiť väčšie súbory (full CD hry a pod.) vždy uložiť aj na nejaké share servery. Keďže súbory na takýchto serveroch bývajú často mazané, nemôžem vždy zaručiť funkčnosť, ale budem sa snažiť aby vždy aspoň jeden link bol živý.

 

Nightmare Creatures full cd.zip na Ulož.to

Nightmare Creatures full cd.zip   576688kb

Nightmare Creatures patch v12.zip   712kb

Nightmare Creatures.zip   68326kb

 

 

Novinky:

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 9 + 2 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: