Diablo
Diablo: Hellfire

Môžem povedať, že hry RPG (aj s ich staršími bratríčkami - Dungeonmi), sú po stratégiach druhým mojim najobľúbenejším žánrom. Hlavne mám rád poriadne prepracované RPG so silným príbehom, ktoré sú takpovediac hardcore. Čiže založené na nejakom poriadnom systéme (AD&D, SPECIAL, a pod.) s komplexným vývojom postavy a jej schopností, s kopou naozaj žijúcich NPC, s ktorými môžete dobre pokecať, s obrovským herným svetom, množstvom predmetov (zbrane, oblečenie, brnenia, kúzla, liečivá, jedlo, knihy, ...) a hlavne pokiaľ možno prepracovanými a dlhými ťahovými súbojmi. Proste úplne iné, ako je Diablo :-)

Diablo - titulná obrazovka

A napriek tomu všetkému sa mi Diablo páči natoľko, že sa dostalo do môjho rebríčka a že som ho mnohokrát hral (aj dohral), aj keď je vlastne len takým bezduchým zabíjačom času. Diablo totiž patrí do obskurného subžánru akčných RPG, čo sú vlastne len akčné hry s určitou dávkou RPG prvkov. Dalo by sa povedať, že jeho hlavnými predkami boli klasické Rogue-like hry ako slávny NetHack alebo Alakabeth, ale jeho korene sa dajú vysledovať až k 8-bitovým hrám ako je séria hier Gauntlet a jej klony. Proste hory nepriateľov, ktorými sa treba presekávať, určitý vývoj postavy so zlepšovaním jej schopností a veľa predmetov, ktoré sa dajú používať, a v bezpečnom zázemí aj kupovať a predávať. A čo je hlavný a najdôležitejší prvok, všetko sa odohráva vo viac či menej pseudonáhodne generovanom prostredí, čo znamená, že žiadna ďalšia hra nie je úplne rovnaká ako predchádzajúca.

Diablo: Hellfire - úvodná obrazovka

Neviem, či by nebolo nosením dreva do lesa, snažiť sa tu Diablo nejako obšírnejšie popísať. Táto hra (alebo rôzne jej klony) je tak notoricky známa, že sa nebudem pokúšať popisovať samotné jej hranie, alebo príbeh, ale radšej sa sústredím na popis a ohodnotenie technického prevedenia, prípadne pridám zopár osobných postrehov. Takže najskôr na tie fakty. Diablo spáchala firma Blizzard Entertainment Inc. (áno sú známi aj ďalšími svojimi peckami ako sú napríklad stratégie Warcraft a Starcraft) v roku 1996 na platformu Windows 95, neskôr bola portovaná aj na Macintosh a PlayStation. Prakticky okamžite dosiahla obrovký úspech ako u kritiky, tak aj u hráčov a celkovo sa do roku 2001 vo svete predalo 2,5 milióna kusov.

Diablo: Hellfire - výber postavy

V roku 1997 bolo firmou Sierra Entertainment vydané rozšírenie (datadisk) s názvom Hellfire, ktoré síce vo verzii 1.01 zrušilo multiplayer, ale do singleplayer príbehu pridalo nové možnosti hlavnej postavy, kopu nových predmetov, ale hlavne dva nové veľké dungeony (herné lokácie). Ja som na multiplayer nikdy moc nebol, takže mi nechýba a preto si už samotné Diablo nedokážem bez rozšírenia Hellfire ani predstaviť. Preto aj všetky screenshoty v tomto článku sú z upgradovanej verzie.

Diablo: Hellfire

Pôvodné Diablo prináša základný príbeh točiaci sa okolo dávnej vojny medzi dobrom a zlom. Od tých čias uplynulo niekoľko generácií, ale staré zlo sa vinou ľudskej hlúposti a zloby oslobodilo a chystá sa dobyť svet. Náš hlavný hrdina je jediný, ktorý je schopný tomu zabrániť a troch pánov pekla, na čele práve s Diablom, poraziť. Blá, blá, blá... to tu už bolo v rôznych variáciach nespočetne množstvo krát, takže sa tým nemienim nejako vážnejšie zaoberať :-) Datadisk nerozvíja hlavný príbeh, ani do jeho línie nijako nezasahuje, ale pridáva dva kratšie vedľajšie príbehy.

Diablo: Hellfire

Hra sa začína výberom postavy. Sú tri: bojovník, zlodejka a čarodejník, datadisk pridáva ešte tri: mních, bard a barbar. Prvotný výber postavy je však v skutočnosti úplne nepodstatný a ovplyvňuje len začiatočné fázy hry, kde je to napríklad s čarodejníkom podstatne zložitejšie ako s bojovníkom. Keďže však získané skúsenostné body môžete prideľovať do štyroch vlastností (sila, obratnosť, mágia a vitalita) úplne ľubovoľne, ľahlo urobíte napríklad z pôvodného bojovníka čarodejníka, alebo naopak. Takže hlavným rozdielom je vlastne vzhľad, ktorý sa však v hre tiež mení a to podľa oblečeného brnenia a držanej zbrane.

Diablo: Hellfire

Tým sa vlastne dostávame k technickému spracovaniu hry, ktoré je na svoju dobu veľmi dobré. Hra beží v rozlíšení 640 x 480 bodov a nakreslená je naozaj výborne. Všetka česť práci grafikov, aj vonkajšie prostredie, aj všetky dungeony vyzerajú excelentne a animácie postáv sú tiež kvalitne spracované. Dungeony majú dokopy štyri rôzne prostredia ako sa postupne dostávame hlbšie pod katedrálu. Od samotného prostredia katedrály, čiže sakrálny vzhľad s klenbami a stĺpmi, cez kobky a pivnice s rozpadajúcimi sa kamennými stenami, ďalej cez jaskyne s lávovými riekami a jazerami, až do pekla postaveného hlavne z kostí.

Diablo: Hellfire

Datadisk Hellfire potom pridáva ďalšie dve prostredia, ktoré sú graficky odlišné. Prvé je prostredie starých hrobiek, čiže znovu sakrálne, ale z úplne iným spracovaním a vyzerá úplne perfektne, myslím, že sa podarilo ešte lepšie ako pôvodné prostredia. Druhé je vnútro akéhosi hniezda hmyzích príšer, ktoré sa snažia ovládnuť svet. Mnohí práve kvôli tomuto datadisk dosť kritizovali, pretože príbeh ani grafika vôbec nezapadá do celkovej koncepcie a atmosféry hry. Ja si to však nemyslím a túto vedľajšiu príbehovú líniu aj s tým odlišným prostredím som si vždy vychutnával. Proste to podľa mňa hru zaujímavo spestrilo.

Diablo: Hellfire

Ruku v ruke s výborným grafickým spracovaním ide aj kvalitné ozvučenie. Hudby, ak sa to tak vôbec dá nazvať, ide skôr totiž o podkladové ozvučenie, skladajúce sa hlavne z rôznych zvukov, perfektne sediacich ku konkrétnemu grafickému dizajnu, v ktorom sa len občas objaví nejaký harmonický hudobný motív, sú nevtieravé a ani po dlhých hodinách hrania nelezú na nervy ;-) Zvuky boja sú bohaté a je ich naozaj veľa. Niektoré dôležité časti príbehu, ktoré hovoria NPC, alebo ich hlavná postava číta z kníh, sú nahovorené, takisto ako úvodná sekvencia interakcie s každým NPC.

Diablo: Hellfire

Ovládanie hry je spracované takisto dobre. Primárne sa celá hra ovláda myšou, ale pre mnoho akcií sú klávesové skratky. Tu mám len jednu, aj keď dosť zásadnú výhradu ;-) Diablo je totiž klikacia nočná mora a keď ľavé tlačítko myši na nijakej inej hre nezničíte, tak na tejto určite. Každý jednotlivý útok zbraňou je totiž treba kliknúť, čo pri hre s desiatkami nepriateľov v každej jednej chvíli, znamená nekonečné rýchle klikanie. V mnohých iných hrách je toto riešené tým, že postava po prvom kliknutí automaticky stále útočí a dokonca si sama vyberá ďalších nepriateľov a klik myšou je potrebný len v prípade, že chcete primárne zaútočiť na niekoho iného mimo automatického poradia. To mi v Diablovi veľmi chýba...

Diablo: Hellfire

A to je tak asi všetko, čo som chcel k tejto hre napísať. Diablo je hra veľmi hrateľná a chytľavá, takže si ju asi každý rád zahrá, ale ako som už na začiatku napísal, je to hlavne typický akčný zabiják času. Čiže strávite pri nej dlhé hodiny, dohráte ju, ale potom z toho budete mať taký čudný pocit prázdna. Aspoň ja ho teda mávam vždy, keď si uvedomím, koľko času som zabil s prakticky zbytočnou hrou :-D Napriek tomu som ju hrával a mám ju rád. To sa nedá vôbec povedať o pokračovaní, ktoré ma vôbec nezaujalo.

Diablo: Hellfire

Mám totiž averziu voči hrám, ktoré sa nedajú "vyčistiť", čiže stále v nich vznikajú nepriatelia aj na miestach, kde ste ich už predtým vybili, čo je práve prípad Diabla 2. Podľa mňa je toto len trápny pokus o zamaskovanie neschopnosti tvorcov nejako inak vyriešiť neustále získavanie XP. Dobré hry však nepotrebujú z ničoho vznikajúcich nepriateľov. A keď už tam teda časom majú nejakí pribúdať, nech je to nejako logicky vysvetlené, napríklad príchodom posíl. V Diable 2 však nič také nie je, tam proste vzniknú hordy nepriateľov z ničoho, už na vyčistenom území, kam sa logicky nemajú ako dostať. Takže po takomto flope som už vznik nejakej trojky potom radšej ani neregistroval :-D

Diablo: Hellfire

Na stiahnutie tu máme obrazy diskov vo formáte .iso aj originálneho Diabla, aj rozšírenia Hellfire. Výborné je, že inštalácie aj samotné hry fungujú dokonca aj vo Windows 8.1, sám ich hrávam na svojom novom notebooku s týmto systémom. Postup je taký, že si treba stiahnuť obidva image diskov a súbor s patchmi. Najskôr treba nainštalovať Diablo a naň aplikovať update. Potom treba nainštalovať rozšírenie Hellfire a naň aplikovať tiež príslušný update.

Diablo: Hellfire

Pre menej znalých to trochu rozpíšem. Súbory s príponou .iso sa dajú napáliť na CD, čím dostaneme nosič s hrou, ktorý môžeme vložiť do mechaniky a hru nainštalovať. Prípadne je možné použiť nejaký program (napr. DAEMON Tools) na vytvorenie virtuálnej mechaniky, do ktorej sa dá potom nahrať priamo .iso súbor. Stiahnite a rozbaľte si súbor Diablo & Hellfire Patches.zip. Ten obsahuje adresáre Diablo a Hellfire, v ktorých sú príslušné updaty vo formáte .exe spustiteľného súboru. Takže nainštalujte Diablo a následne spustite súbor DRTL109.EXE, čím sa nainštaluje patch. Potom nainštalujte Hellfire a následne spustite HF101.EXE pre patch. V novších Windows ako XP tento súbor spustiť nejde, takže musíte obsah adresára manualpatch skopírovať do adresára s nainštalovanou hrou a dať pravdaže prepísať súbory.

Diablo: Hellfire

Ako som už písal, hra funguje vo všetkých verziách Windows okrem 7. V sedmičkách je problém s celoobrazovkovým zobrazovaním pri 256 farbách, takže hra sa nezobrazuje správne. V 8 a 8.1 je už našťastie tento problém odstránený. Mne hra vo Windows 8.1 funguje celkom dobre. Občas sú problémy pri spúšťaní (proste sa nerozbehne, alebo padne po intre), ale vtedy to skúsim znovu a väčšinou to na druhý, tretí pokus vyjde. Po rozbehnutí už hra ide stabilne a nepadá. Nie sú potrebné žiadne nastavovania kompatibility, tie dokonca spúšťanie len zhoršia.

Diablo: Hellfire

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 12.5.2015, 1305

 

 

P.S.: Pretože pripojenie môjho servera je pomalé, budem sa snažiť väčšie súbory (full CD hry a pod.) vždy uložiť aj na nejaké share servery. Keďže súbory na takýchto serveroch bývajú často mazané, nemôžem vždy zaručiť funkčnosť, ale budem sa snažiť aby vždy aspoň jeden link bol živý.

 

Diablo.iso na Ulož.to

Diablo - Hellfire.iso na Ulož.to

Diablo & Hellfire Patches.zip   2610kb

Diablo - Hellfire.iso   421966kb

Diablo.iso   672404kb

 

 

Novinky:

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 8 + 10 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: