Emulátory Atari XL/XE

Pre fungovanie ktoréhokoľvek emulátora 8-bitových počítačov Atari potrebujete v prvom rade originálny operačný systém. Teda hneď niekoľko. Štandardne sa pri emulácii používa 5 operačných systémov, ktoré sú obsiahnuté v tomto archíve. Odporúčam urobiť zložku "Emulators", v nej "Atari 8-bit" a v nej podzložku "Roms", do ktorej rozbalíte stiahnutý archív operačných systémov.

roms.zip   36kb

Altirra

Keďže doteraz sme tu mali len jeden starší emulátor 8-bitových Atari, ktorý má v nových Windows viacero problémov, bol už najvyšší čas dať sem nejaký novší. Vybral som asi momentálne najlepší existujúci emulátor Altirra, obľúbený hlavne u demo maniakov. Oproti Atari800Win Plus má jednu zásadnú nevýhodu (ak ste obyčajný užívateľ, ktorý sa chce len zahrať), alebo aj výhodu (ak ste naozastný fanatik, ktorý vie všetko o harware aj software starých Ataríčiek), má snáď milión rôznych nastavení :-) Našťastie pre hranie hier je potrebné upraviť len niektoré.

Altirru nie je potrebné inštalovať, stačí rozbaliť stiahnutý .zip súbor, pravdaže najlepšie do predpripraveného stromu zložiek. Ak pôjdeme podľa schémy, ktorú tu na stránkach v popisoch používam, bude strom zložiek Emulators -> Atari 8bit -> Altirra. Ďalším krokom je nakopírovanie OS romiek do adresára emulátora, takže si treba tu na stránkach stiahnuť roms.zip a takisto rozbaliť do adresára Altirra. Tento emulátor má síce vlastný Atari operačný systém, ale ten je aj podľa slov autorov vhodný hlavne na moderné demá a pri starých hrách by mohol robiť problémy.

Teraz už len stačí vytvoriť si na plochu odkaz na Altirra.exe, cez ktorý budete emulátor spúšťať, a vrhneme sa na potrebné nastavenia. Spustíme emulátor a v menu nastavíme základné parametre:
1) System -> Firmware -> 600XL/800XL
2) System -> Memory Size -> 64K (800XL/1200XL)
3) System -> Video -> PAL

Ďalej potrebujeme namapovať ovládanie. Tu je dôležité, či máte pripojený k PC nejaký reálny herný ovládač (joystick, joypad), alebo či budeme Atari joystick emulovať na klávesnici. V menu Input -> Input Mappings je množstvo predpripravených profilov, z ktorých si stačí vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Prípadne si môžete urobiť nový profil pre svoj vlastný obľúbený herný ovládač.

A to je vlastne skoro všetko, pre pohodlnejšie spúšťanie hier priamo dvojklikom na súbor hry si ešte môžeme naasociovať príslušné formáty. Je to v menu Tools -> Options -> File Types.

Skutočné Atari XL/XE má dôležité funkčné klávesy Start, Select a Option, v Altirre sú takisto ako v iných emulátoroch zastupované kľúčmi F2(Start), F3(Select) a F4(Option). V prípade že treba emulované Atari reštartovať, použite F5 ako teplý reset (reštart spusteného programu) alebo Shift+F5 ako studený reset (úplny reštart systému).

Ešte tu máme dve nastavenia, ktoré treba použiť pri niektorých hrách (ak to hra vyžaduje, uvádzame to priamo v jej názve, a takisto na to upozorníme v recenzii):
1) Vypnutie SIO patch: System -> Disk Drive -> SIO Patch
2) Zapnutie BASICu: System -> Firmware -> BASIC

Vždy sa budeme snažiť mať tu aktuálnu verziu, ale ak by sme nestíhali, alebo sa chcete o tomto emulátore dozvedieť viac, navštívte stránky http://www.virtualdub.org/altirra.html.

Altirra-3.00.zip   4683kb

Atari800 Win Plus

Rozhodol som sa tu mať aj tento, dnes už postarší emulátor 8-bitových Ataríčiek, pretože je jednoduchý na inštaláciu aj používanie. Upozorňujem však majiteľov Windows novších ako XP, že ide o zastaralý program, takže by radšej mali použiť iný emulátor.

Stiahnutý súbor "Atari800Win PLus 4.1.exe" stačí len spustiť a prejsť zopár inštalačných otázok:
1) shortcut do quicktray je zbytočný, ostatné je OK
2) inštalačnú zložku nastavte na vašu vytvorenú "Atari 8-bit"
3) show readme zrušte a stlačte Finish
Tým je dokončená inštalácia a emulátor sa spustí.

Teraz musíte prejsť v troch krokoch základnými nastaveniami:
1) nič nemeňte, dajte len Next
2) treba nájsť OS roms, stlačte Search a nájdite zložku "Roms", kde sme uložili operačné systémy Atari
3) asociovanie prípon, dajte Select All a Finish

Väčšina hier sa ovláda joystickom. Ak máte vo Windows nejaký nainštalovaný a chcete ho použiť, choďte do menu Input, Joysticks a tam si môžete svoj ovládač vybrať. Inak je štandardne nastavené, že ako joystick funguje numpad.

Emulátor dokáže používať viacero formátov programov pre Atari XL/XE. Podporované formáty sú: .rom (cartridge); .atr (obraz disku); .cas (obraz záznamu na kazete); .com,.exe,.xex (ataríčkovský binárny súbor). Keďže máte asociované prípony obrazov, hry vo formátoch .rom, .atr a .cas môžete spustiť priamo z Windows dvojklikom na daný súbor.Pre spustenie binárneho súboru musíte najskôr spustiť emulátor. V ňom choďte do menu File, Load Executable. Nalistujete súbor s hrou a stlačte Open.

Skutočné Atari XL/XE má dôležité funkčné klávesy Start, Select a Option, v emulátore sú zastupované kľúčmi F2(Start), F3(Select) a F4(Option). V prípade že treba emulované Atari reštartovať, použite F5 ako teplý reset (reštart spusteného programu) alebo Shift+F5 ako studený reset (úplny reštart systému).

Ešte upozornenie. Ak máte hru vo formáte .rom (cartridge), treba tento cartridge nakoniec odpojiť v menu File, Detach Cartridge. Cartridge má totiž pri bootovaní vyššiu prioritu a aj keby ste chceli spustiť inú hru, stále by sa spúšťala tá z cartridge a to aj po vypnutí a znovuzapnutí emulátora. Stav mechaník sa totiž pri vypnutí emulátora zapamätá.

Pozor! Tento emulátor je už staršieho dáta, takže vo Windows novších ako XP má niekoľko problémov. Preto ho odporúčam používať len na starších Windows, pre novšie systémy použite emulátor Altirra.

Atari800Win PLus 4.1.exe   741kb

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf14.05.2021, 2146Urobiť recenziu (článok) na hru Starquake mám v pláne, trochu som ju vo svojich 8bit časoch hral, ale ešte neviem, kedy sa k nej dostanem.

Caine02.05.2021, 1231Nevidím tu hru "Starquake", mám, ale bez návodu

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 8 + 4 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: