Slovníček herných pojmov

Pre začínajúcich hráčov a iných ľudí nie až tak znalých špeciálnych herných výrazov a skratiek sme pripravili malý slovníček. Postupne do neho budeme pridávať pojmy použité v popisoch hier na týchto stránkach, o ktorých si myslíme, že potrebujú vysvetlenie.

 • abandonware - Doslovný preklad by bol "opustený software". V tomto prípade ide vlastne o staré hry. Aby program spĺňal definíciu abandonware musí byť starší ako 5 rokov a autor alebo distribútor ho už nepredávajú a neposkytujú naň podporu. To napríklad neplatí pre staré hry od ID software (Doom, Heretic...), ktoré sa stále predávajú, a teda síce v mojom rebríčku sú, ale stiahnuť sa dajú len ich voľné (nie plné) verzie.
 • arkáda (arcade game) - v dobách 8 a 16-bitov veľmi obľúbený žáner hier sa volá anglicky arcade a nemá to nič spoločné s chodbami s klenbou :-) Ide väčšinou o hry z bočného pohľadu s plynulým scrollingom pozadia, kde hrdina ide, beží, skáče a bojuje chladnými zbraňami (aj keď niektorí do tohoto žánru zaraďujú aj hry, ktorých sa bojuje strelnými zbraňami).
 • emulátor - spravidla program simulujúci na dostatočne rýchlom počítači kompletný iný hardware a umožňujúci spúšťanie programov pre tento hardware napísaných. V našom prípade emulujeme na moderných PC staršie počítače.
 • FPS (first person shooter) - strieľačky v prvej osobe, to sú všetky hry videné akože z vlastného podľadu, kde máte v rukách zbraň a vašou úlohou je väčšinou (česť výnimkám) bezduché kosenie čo najväčšieho počtu nepriateľov. Príklady: Doom, Wolfenstein 3D, Duke Nukem 3D, Blood...
 • fps (frames per second) - frame rate - je výraz pôvodne z filmového priemyslu, ale momentálne veľmi používaný aj pri hrách. Ide vlastne o číslo vyjadrujúce počet snímkov (prekreslení obrazovky) za jednu sekundu. Čím je toto číslo vyššie tým je zobrazenie pohybu plynulejšie. Je to dôležitý údaj hlavne pri 3D hrách, pretože ak máme slabý hardvér, hra sa zobrazuje s nízkym fps a obraz "seká", čo spôsobuje problémy s ovládaním hry.
 • full CD - CD verzia hry, ktorú si tu môžete stiahnuť ako "obraz" CDčka (buď súbor .iso, alebo dvojica súborov .mdf, .mds). Tento obraz CD si môžete napáliť, alebo ho vložiť do virtuálnej CD mechaniky, ktorú si vytvoríte vhodným programom (napr. DAEMON Tools). Hra sa z tohoto CD obrazu musí nainštalovať.
 • homebrew release - výraz hernou komunitou zapožičaný z komunity domácich varičov piva ;-) pretože doslovný preklad je práve "doma uvarený". Označujú sa ním nové hry na staré herné systémy, ktoré nie sú vydané oficiálne nejakým vydavateľom, ale akosi "svojpomocne" samotným autorom. Veľké vyvojárske firmy a vydavateľstvá už na 8 a 16 bitové počítače dávno zabudli a žiadne hry na ne už pravdaže nerobia. Ale komunity fanúšikov sú obrovské a nájdu sa v nich aj špičkoví programátori, grafici a hudobníci, ktorí hry na staré systémy stále vytvárajú.
 • image CD/DVD - obraz disku - viď heslá Obraz disku a Full CD.
 • level (úroveň) - v starých hrách sa pod týmto pojmom rozumie časť hry s určitou obtiažnosťou (vyšší level hry znamená tú istú hru s vyššou obtiažnosťou). Neskôr sa pojem rozšíril a znamená aj odlišné časti jednej hry. Staršie hry sa proste skladajú z jednotlivých levelov. Dnes môže znamenať aj úroveň hernej postavy v RPG hrách (viď heslo XP).
 • mod (modding) - väčšinou fanúšikovské prídavky alebo úpravy k hrám, ktoré majú buď uvoľnený zdrojový kód, alebo sú už priamo vydané ako modovateľné. Príkladom môžu byť nové úlohy v hre Fallout, rasy, grafika a lode pre Space Empires 4, alebo trebárs nové misie, mestá a dokonca celé scénare pre Heroes of M&M 3.
 • obraz disku - súbor, ktorý vlastne predstavuje disketu, alebo novšie aj CD alebo DVD, s hrou. Emulátory 16 až 32-bitových počítačov a herných konzol vlastne skoro vždy narábajú práve s týmito "obrazmi". Obrazy CD/DVD - viď heslo Full CD.
 • patch - alebo tiež update alebo upgrade. Oprava alebo vylepšenie už vydanej hry. Dnes podstatne častejšie ako v minulosti sú hry vydávané narýchlo a teda s chybami, alebo nedorobenými vecami. Tie sú potom riešené vydávaním patchov. Na našej stránke budú patche vlastne len k full CD hrám.
 • powerup - pojem hlavne z akčných hier a strieľačiek, súhrnné pomenovanie pre predmety, ktoré sa v hre dajú zbierať a slúžia na pridávanie zdravia alebo životov, energie, streliva, a taktiež na dočasné alebo trvalé vylepšovanie atribútov, zbraní, štítov a podobne.
 • RPG (role playing game) - hry (väčšinou fantasy, ale aj sci-fi), v ktorých je jednou z hlavných vecí vývoj postavy, zvyšovanie jej atribútov (odolnosť, sila,...) s pribúdajúcimi skúsenosťami. Podmnožinou týchto hier sú dungeony. Príklady: Dungeon Master, séria Fallout, séria Might&Magic, System Shock...
 • RTS (real time strategy) - strategická hra v reálnom čase (existujú ešte ťahové stratégie). Príkazy zadávajú všetci hráči (reálni aj počítačoví) simultánne. Príklady: Dune, séria Command&Conquer, Populous, MegaloMania, séria Warcraft...
 • screenshot - "záber obrazovky", obrázok z hry alebo programu.
 • scrolling - pohyb pozadia. Používaný často v arkádach, strieľačkách a plošinovkách (napr. Jungle Hunt, Prince of Persia, Warhawk), kde hrdina je vlastne stále v strede obrazovky a pozadie sa hýbe. Keď sa hýbe niekoľko pozadí akoby v rôznych vzdialenostiach rôznymi rýchlosťami, čo robí 3D dojem, hovoríme o paralaxnom scrollingu (napr. Moon Patrol, Shadow of the Beast). Ale scrolling je napríklad aj pohybovanie rozsiahlym herným plánom v strategických hrách (napr. séria Heroes of M&M).
 • splitscreen - technika využívaná na simultánnu (súčasnú) hru dvoch hráčov. Používaná najmä pri starších závodných hrách. Obrazovka je vertikálne alebo horizontálne rozdelená na dve časti a každý hráč riadi dianie na "svojej" polovici obrazu.
 • TBS (turn based strategy) - ťahová strategická hra (existujú ešte realtimové stratégie). Príkazy zadáva každý hráč (reálny aj počítačový) vo svojom ťahu (všetko si môže v kľude premyslieť) a po jeho skončení má ťah ďalší hráč. Tento systém sa používa pre zložitejšie a prepracovanejšie stratégie. Príklady: séria Generálov, Master of Orion, Ascendancy, X-Com séria, séria Heroes of M&M...
 • TPA (third person action) - žáner niekedy nazývaný aj 3D akčné hry, postava za ktorú hráme je videná akoby z pohľadu "tretej osoby". Tento druh hier vlastne pôvodne definovala hra Tomb Raider. Žáner si okamžite získal veľa priaznivcov a dnes je prakticky asi najobľúbenejší a najrozšírenejší, hlavne na herných konzoliach.
 • update - viď heslo Patch.
 • upgrade - viď heslo Patch.
 • XP, xp body - z anglického experience, teda v preklade skúsenosť. Používa sa hlavne v RPG hrách. Ide o akési "skúsenostné body", ktoré herné postavy získavajú plnením úloh a súbojmi. Po získaní potrebného počtu týchto bodov postava postupuje na vyššiu úroveň (takzvane leveluje), čím sa vlastne "vylepší". Spôsob tohoto "vylepšenia" závisí od konkrétnej hry.
Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Caine02.05.2021, 1231Nevidím tu hru "Starquake", mám, ale bez návodu

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 5 + 3 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: