Windows 8.1 a staré hry (z pohľadu a skúseností hráča)

Tak sa pred časom odobral do večných lovíšť môj notebook s operačným systémom Windows XP, na ktorom som testoval, ale hlavne hrával staré hry. Či už tie naozaj staré ataríčkovské cez emulátory, ale aj novšie staré hry, teda tie pre Windows 95 a 98. A dokonca aj priamo bez DosBoxu niektoré DOSovské hry. Takže toto všetko sa stalo minulosťou a ja som sa musel obzrieť po nejakej náhrade. Po dlhom rozmýšľaní som sa nakoniec, hlavne z dôvodu testovania funkčnosti hier, rozhodol pre nový kúsok, nie moc výkonný (na staré hry to netreba), ale už s Windows 8.1 (pôvodnú 8-čku som určite nechcel, ten systém je prakticky nepoužiteľný, kúpiť ho by bola chyba, poriadne funguje až táto vylepšená verzia 8.1). Po neblahých skúsenostiach s prechodom na Windows 7 som už približne tušil, čo môžem očakávať...

V prvom rade som nakoniec zistil, že som si vybral absolútne nevhodný notebook. Chcel som znovu kúsom maximálne prenosný, čiže s menšou uhlopriečkou displeja a teda menšími rozmermi. Ani som netušil, že teraz sa menšie notebooky robia bez numpadu, čiže numerickej klávesnice. Jasne, fyzicky tam nikdy táto oddelená časť klávesnice na malých ntb nebola. Ale vždy tam ten numpad bol prítomný spôsobom, že sa simuloval pri stlačenej klávese Fn. Bohužiaľ toto je minulosťou, výrobcovia pravdepodobne usúdili, že je to zbytočné, takže nové ntb už túto funkcionalitu nemajú. Pre hráča starých hier to má jeden negatívny praktický význam - zabudnite na DOS hry hrané cez DosBox, ktoré majú ovládanie riešené numpadom. Napríklad som tak pohorel pri RPG sérii Ishar, kde sa nedá dostať ani cez počiatočný výber jazyka :-(

Ďalší obrovský problém predstavuje grafická karta Intel HD, ktorú obsahuje momentálne asi väčšina ntb na trhu. Toto sa prejavuje pri niektorých 3D hrách robených už pre Windows, s dátumom vydania po roku 2000. Prvýkrát som sa s tým stretol pri hre Dungeon Siege (jednotke). Hra v pohode ide spustiť, všetko sa zdá funkčné, ale samotná hra je úplne nehrateľná z dôvodu rozbitej grafiky. Polygóny akosi zabúdajú končiť, takže na obrazovke máte spleť na všetky strany sa rozbiehajúcich plôch s nesediacimi textúrami. Po pár výskumoch som zistil, že to nie je problém nových Windows, ale práve grafickej karty Intel.

Obidve tieto vady sú však spôsobené nevhodným "železom" a nie sú chybou Windows 8.1. Pre hráčov starých hier z toho plynie pár užitočných rád ku kúpe nového notebooku:

  • preverte si, či ntb má kompletnú klávesnicu aj s "virtuálnym" numpadom
  • siahnite radšej po ntb s grafikou inou ako Intel

Teraz sa teda už môžeme pozrieť na "zúbok" samotnému OS. V prvom rade tu máme to nešťastné Metro. Ono to pravdaže pekne "tabletovo" vyzerá a výborne sa to ovláda, čo však platí len pre bežných "tupých" používateľov, ktorí ntb využívajú spôsobom Office + internet. Keď totiž chcete mať nainštalovaných niekoľko stoviek programov (čítaj: hier), prelistovávanie sa niekoľkými obrazovkami, vždy keď si chcem niektorú zahrať, je značne frustrujúce. Takže najskôr treba odstaviť Metro rozhranie a používať čisto desktopové zobrazenie. Nebudem tu popisovať postupy ako na to, dajú sa vygoogliť. Treba proste Metro všade v systéme pozakazovať a nainstalovať nejaký klasický Štart (napr. Classic Shell).

Čo sa týka kompatibility starých hier, máme tu tie isté problémy, ktoré nastali už pri Windows 7. Nebudem tu popisovať a zbytočne nejako riešiť nemožnosť spustiť 16-bitové programy na 64-bitovom OS. Keď si kupujete počítač na hranie starých hier, je jasné, že treba zásadne 32-bitový systém aj za cenu pomalšieho behu moderných aplikácií.

Tak poďme ku kompatibilite. DOS programy nevedia priamo v OS bežať celoobrazovkovo, takže hranie starých DOSovských hier je možné len cez nejaký emulátor, najlepšie pravdaže DosBox s nejakým tým frontendom ako je napríklad D-Fend Reloaded (všetko je na stiahnutie tu na webe). Dá sa z úspechom použiť aj program ScummVM, ktorý je určený na spúšťanie starých adventúr, ktorý má stále sa rozširujúci zoznam podporovaných hier a je na ovládanie oveľa jednoduchší ako DosBox, a ktorý si tiež môžete stiahuť v sekcii Emulátory.

Oproti Windows 7 som zaznamenal aj jedno dosť významné zlepšenie. Windows 8.1 znovu podporuje grafické režimy s 256 farbami. Čiže znovu v ňom bez problémov fungujú staré hry stavané pre Windows 95, ktoré sa pod Windows 7 nedali hrať kvôli mišmašu v zobrazovaní farieb. Takže teraz si môžete priamo bez emulácie zahrať hry ako Master of Orion 2, Warcraft 2, Diablo, Panzer General 3D Assault a mnoho ďalších.

Obrovský nový problém pri Windows 8.1 vyvstáva v segmente starších free hier. Tie sú často vytvorené v systémoch ako je Blitz Basic a podobných, ktoré nové windowsy nejako moc nepodporujú. Tieto hry sa síce rozbehnú, ale funfujú tak približne rýchlosťou 2FPS, čo znamená, že sú nehrateľné. Takže na mnoho mojich obľúbených free hier a remakov môžem s týmto OS úplne zabudnúť. Možno nejaké riešenie existuje, ale ani po niekoľkých hodinách pátrania po nete sa mi nepodarilo nič nájsť. Možno časom sa niečo objaví, ale zatiaľ to vyzerá beznádejne. A ešte je tu aj druhý problém: mnoho iných takýchto amatérskych hier síce beží korektne a dá sa hrať, ale dosť často a bez zjavnej príčiny padajú. Proste na Windows 8.1, free a indie hry len tie novšie, ktoré sú už na tento OS stavané. Bohužiaľ :-(

Čo sa týka starých ataríčkovských hier, na nových Windows už nefunguje väčšina starších emulátorov. Našťastie sa tvorcovia akosi znovu prebrali k životu, takže mnohé projekty zase ožili a dajú sa stiahnuť úplne nové verzie. Iné projekty už konečne dospeli do štádia použiteľnosti, takže tu celkovo máme množstvo nových kvalitných emulátorov, ktoré pod Windows 8.1 perfektne fungujú. Aj ja teda v najbližšom čase upgradnem celú sekciu Emulátory a popridávam tam tieto nové programy, a nové verzie.

Celkovo teda môžem tento článok zhrnúť, že Windows 8.1 si udržal väčšinu problémov kompatibility, ktoré priniesla už predchádzajúca verzia. Prišiel však aj s nejakými novými, na druhej strane niektoré aj odstránil. Oveľa viac ako v minulosti začína však záležať na výbere samotného počítača, pretože výrobcovia hardvéru nám nejako zleniveli a stali sa lakomejšími. Hlavne pri kúpe notebooku (ak zamýšľate hrávať na ňom staré hry), treba byť naozaj obozretný.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 6.4.2015, 1100

 

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf14.05.2021, 2146Urobiť recenziu (článok) na hru Starquake mám v pláne, trochu som ju vo svojich 8bit časoch hral, ale ešte neviem, kedy sa k nej dostanem.

Caine02.05.2021, 1231Nevidím tu hru "Starquake", mám, ale bez návodu

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 8 + 1 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: