Ako sme zakladali Atari klub v Starej Turej :-)

80-te roky boli, čo sa týka počítačov, rokmi skutočne pionierskymi. Bez ohľadu na technologické zaostávanie našich krajín "východného bloku" za vyspelejším "západom". Pretože toto zaostávanie nebolo v počítačovej oblasti až tak veľké, ako sa nás o tom dnes mnohí snažia presvedčiť. Domáce počítače boli ešte len "v plienkach" vlastne na celom svete. Modulárna stavba "PC-čiek", tak ako ju poznáme dnes, sa ešte len veľmi pomaly začínala presadzovať, a to hlavne vo firemnej oblasti. Domácim počítačom vládli proprietárne riešenia takých legendárnych firiem ako Apple, Atari, Commodore, Sinclair, Amstrad, a mnohých ďalších. A zohnať si takýto počítač bolo síce v socialistických krajinách trošku zložitejšie, ale vôbec nie nemožné. Tak napríklad kamarát dostal v nejakom 83-om počítač Sinclair ZX-81 od svojho strýka zo západného Nemecka, a my ako fagani zo 4-tého ročníka ZŠ sme na ňom nadšene odhaľovali taje programovania v Basicu. Ale o tom, a aj o ostatných mojích počítačových začiatkoch snáď niekedy v inom článku.

Celá táto situácia sa pravdaže odrážala aj v celkovom náhľade spoločnosti na počítače a hlavne na ich užívateľov. Dnes má k počítačom prístup aj bežná "lúza", teda aj tých 90% populácie s podpriemerným IQ. Skôr ako by ste začali s týmto mojím názorom polemizovať, prečítajte si zopár náhodne vybraných príspevkov v hocijakých diskusiách na internete, a zistíte, že mám bohužiaľ naozaj pravdu :-( Ale vtedy bolo všetko inak. Človek, ktorý sa v tej dobe o počítače zaujímal, bol väčšinou inteligentný "podivín" (dnes by sme ho označili "modernými" nálepkami geek alebo nerd), zvládajúci aj tie vyššie nároky na myslenie, ktoré vtedajšie počítače od svojich užívateľov vyžadovali. A tak niet divu, že sa títo počítačoví fanatici združovali v počítačových kluboch, kde o svojom koníčku diskutovali, vymieňali si skúsenosti, nové znalosti, programy, často aj spoločne programovali, a hlavne sa hrali :-DDD Lebo, priznajme si to úprimne, my fanatici minimálne 50% času pri počítači strávime hraním. Preto vlastne aj ste na týchto stránkach a čítate tento článok :-)

Tento trend "klubovania" bol asi najvýraznejší práve medzi vyznávačmi počítačov značky Atari. Počítačov sa k nám, ako som už písal, dostávalo čoraz viacej, ale z príslušnou literatúrou bol problém. Preto bolo častou (a veľmi záslužnou) činnosťou väčších klubov prekladanie "západnej" počítačovej literatúry, ale aj vydávanie vlastných klubových spravodajov. A práve toto asi najviac podnietilo aj dvoch kamarátov, nadšených Ataristov - Milana Naďa a Milana Školudu (moja maličkosť), aby sa rozhodli založiť Atari klub aj v našom malom mestečku Stará Turá. Vlastne predtým už jeden počítačový klub bol u nás v rámci Zväzarmu, a aj sme do neho pravidelne chodili. Problémom bol však široký záber klubu, ktorý združoval Sinclairistov, Commodorákov, Ataristov a dokonca aj PMD-čkárov. Proste taká všehochuť s trošku zmätenou atmosférou, ktorá potom viedla aj k rozpadu tohoto projektu. Takže sme sa po nejakej dobe rozhodli urobiť klub vlastný, určený len pravoverným Ataristom.

Pozvánka na ustanovujúce stretnutie

Nadšenie a zapálenie sa pre vec spôsobilo však aj určité zahmlenie zdravého úsudku. Neuvedomili sme si veľkosť (alebo skôr malosť) nášho mestečka a aj fakt, že doba už trošku pokročila. Náš klub sme sa totiž rozhodli zrealizovať až v roku 1991, keď už doba 8-bitov skončila, za zenitom sa už pomaly nachádzala aj éra 16-bitových domácich počítačov a prudko sa začínala presadzovať architektúra PC. Takže, poriadne nabudení, sme už v predstihu pripravili aj prvé číslo spravodaja budúceho klubu. Vtedy sme obaja dosť intenzívne programovali, takže sme napísali niekoľko zaujímavých programov, odhaľujúcich taje 8-bitových Ataríčiek aj menej zdatným a hlavne začínajúcim užívateľom. Vôbec sme si nejako neuvedomili, že takí už nie sú :-D Pridali sme niekoľko návodov k hrám, ja som nakreslil nejaké obrázky a celé sme to niekoľkokrát cez kopíráky vytlačili na slávnych jednoihličkových! tlačiarňach BT-100. Takisto sme vytlačili a povylepovali plagáty pozývajúce na prvé, ustanovujúce stretnutie. Vybavil som aj miestnosť vo vtedajšom Klube Mladých, kde sme sa plánovali stretávať. Všetko bolo pripravené, všetko bolo perfektné...

Potom prišiel vytúžený deň a s ním aj Veľké Fiasko :-) Na naše prvé stretnutie prišli, okrem nás dvoch, len traja ďalší ľudia, ktorí dokonca ani nemali 8-bitové Ataríčka, ale už ST-čka. Tým pádom sme teda trošku ťažšie hľadali spoločnú reč :-) V Starej Turej síce vtedy ešte bolo Ataristov neúrekom, ale počítače už mali dlhšiu dobu a ich záujem o podobné aktivity už vôbec nebol taký, ako sme pôvodne očakávali. Takisto mnohí kamaráti, s ktorými sme skoro naisto počítali, už v tej dobe strácali o Atari záujem, alebo boli príliš vyťažení štúdijne a inými záľubami. A keďže sa ani po ďalších štyroch, či piatich schôdzkach počet členov nášho vysnívaného klubu nijako nezvýšil, celý projekt postupne vyšumel do stratena.

Prvý spravodaj bol naozaj zaujímavý

A tak jediným, ale celkom milým výsledkom našej vtedajšej snahy zostáva len prvé a zároveň aj posledné, a teda jediné, číslo spravodaja Atari klubu Stará Turá :-D Myslím si však, že ten sa nám naozaj podaril, a ešte dnes pri jeho listovaní cítim nostalgiu a hrdosť na tento náš pokus. A keďže chcem tieto pocity aspoň trošku sprostredkovať aj vám, môžete si tu náš výtvor aj stiahnuť ;-)

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 17.12.2013, 1900

 

 

Spravodaj Atari klubu Stara Tura.pdf   5545kb

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf14.05.2021, 2146Urobiť recenziu (článok) na hru Starquake mám v pláne, trochu som ju vo svojich 8bit časoch hral, ale ešte neviem, kedy sa k nej dostanem.

Caine02.05.2021, 1231Nevidím tu hru "Starquake", mám, ale bez návodu

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 3 + 7 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: