Malé zamyslenie nad "paličkami radosti"

Pri debate s jedným mladším ataristom :-) o vhodnom hernom ovládači k hraniu hier pre Atari ST/STE cez emulátor Steem ma napadlo, že taký malý článoček na túto tému by snáď pomohol viacerým hráčom. Vývoj vhodných ovládačov pre hry je starý asi rovnako ako videohry samotné. Ja tu teraz pravdaže nebudem rozoberať tie klasické videohry z maringotiek s ich červenými tlačítkami :-D, ale budem sa venovať herným ovládačom pre herné konzoly a počítače Atari a trochu aj tým pre PC.

Keď sa dnes povie digitálny joystick, každý si hneď predstaví tú supermodernú a superdrahú záležitosť pre súčasných herných maniakov. Lenže to je priatelia omyl. To je totiž takisto joystick analógový, len jeho polohu nečítajú potenciometre, ale nejaké iné elektronické výmysly. My starí hráči pod digitálnym joystikom rozumieme ovládač, v ktorom sa vlastne nedá snímať odchýlka, ale len zapojenie daného smeru. V praxi to znamená, že páka ovládača sa v tele joysticku končí akýmsi krížom, pod ktorého ramenami sú mikrospínače. Pri výchylke joysticku sa zopne príslušný mikrospínač (alebo aj dva naraz pri výchylke do diagonály) a tým je počítaču vyslaný signál. Je to jednoduché a funkčné a pre hranie starých atari hier cez emulátory skoro aj nutné. Skúste si zahrať nejakú klasickú arkádu alebo akčnú hru, v ktorej je potrebný postreh a rýchle reakcie (Archon, Pitfall, H.E.R.O., Draconus, Karateka, ...) cez emulátor s použitím moderného joysticku. Z vlastnej skúsenosti viem, že je to skoro nemožné.

Digitálne joysticky k Atari (hore ten môj obľúbený)

Digitálne joysticky k Atari (hore ten môj obľúbený)

Pravdaže ani so starými digitánymi joystickami sa nehralo so všetkými rovnako dobre. K svojmu prvému počítaču Atari 800XL som mal aj originálny Atari joystick, ktorý je z dnešného pohľadu dosť zvláštny. Má podlhovasté telo s tlačítkami po stranách, ktoré sa drží v jednej ruke a druhou sa ovláda krátka páčka smerového ovládača. A musím povedať, že je to suverénne najlepší joystick s akým som kedy hral. Mal som neskôr aj iné joysticky, ako napríklad populárny Quickshot, ale tomu originálnemu Atari sa žiadny nevyrovnal. Mnoho mojich kamarátov malo vtedy tiež 8-bitové Ataríčka a dosť sme spolu hrávali, ale človek s tým originálnym Atari joystickom vždy! porazil súpera, ktorý používal iný joystick. Neviem prečo to tak bolo (asi to má niečo spoločné s ergonómiou), ale hranie joystickom držaným v ruke bolo vždy lepšie ako tým pricucnutým na stole. Týmto som chcel pravdaže len povedať, že nie je joystick ako joystick. Neskôr ako majiteľ konzoly Atari Jaguar som prišiel na to, že rovnako dobre sa hrá aj joypadom. Ten je totiž tiež držaný priamo v ruke a teda máte dostatočne rýchle reakcie, aj dostatočnú citlivosť.

Atari Jaguar Joypad

Atari Jaguar Joypad

Celé toto, čo som tu popísal pravdaže neplatí pre špecifický žáner hier, ktorým sú simulátory. Tu je naopak výhodné, keď je ovládač usadený čo najpevnejšie na stole a má čo možno najviac prídavných ovládacích prvkov ako sú tlačítka, capy, thrusty a podobne. Tu pravdaže máme na starých Ataríčkach smolu, pretože tie hardvérovo podporujú len joystick s jedným tlačítkom, takže pri simulátoroch sa často používa na ovládanie skoro polovica klávesnice a hlavnou pomôckou hráča je papier s popisom ovládania :-) V niektorých hrách išli dokonca tvorcovia ešte ďalej. Taký helikoptérový simulátor Tomahawk pre Atari XL/XE sa najlepšie hral dvoma joystickmi naraz, jedným sa ovládal hlavný rotor a teda náklony stroja, druhým otáčky hlavného a zadného rotora a teda stúpavosť a rotácia okolo zvislej osi, a hralo sa to s nimi naozaj výborne.

Postupne sa teda dostávame k PCčkám, na ktorých sa síce zo začiatku hrávalo zásadne klávesnicou, ale už čoskoro aj tu prišli prvé joysticky. A to joysticky analógové, lebo práve na ich podporu bol stavaný takzvaný gameport, ktorým boli vybavené lepšie zvukové karty. A prečo sa vlastne tieto joysticky pripájali cez zvukové karty? Tie sú totiž vybavené D/A a tie lepšie aj A/D prevodníkmi. A práve analógovo-digitálny prevodník vie priamo čítať potenciometre v analógovom joysticku. A tu sme pri hlavnej prednosti a zároveň nedostatku joystickov pre PC. Sú ideálne vhodné na simulátory a prakticky úplne nevhodné na akčné hry, pri ktorých treba rýchle reakcie (pokým prejdete pákou s jednej krajnej polohy do opačnej... more času).

Analógové PC joysticky

Analógové PC joysticky

Takže čím vlastne hrať hry na emulátoroch Ataríčiek? Excelentne to bolo vyriešené v emulátore Atari800 pre DOS, kde sa dal priamo starý joystick pre Atari pripojiť na LPT port. Stačilo si vyrobiť z dvoch konektorov kúpených v obchode s elektrosúčiastkami redukciu. Lenže dnes už sú DOS aj LPT porty minulosťou... Našťastie sa vhodné riešenie ponúka samo. K hraniu hier cez emulátory si proste nekupujte drahé joysticky, ale siahnite radšej po joypadoch a to práve tých najlacnejších :-) Teda nie tých s dvomi páčkami a neviem ešte akými rôznymi ovládacími prvkami, ale tých najjednoduchších, ktoré majú na ľavej strane akýsi plochý krížový ovládač a na pravej zopár tlačítiek (je jedno koľko, v emulátore aj tak využijete len jedno). To sú vlastne tie naše vytúžené digitálne ovládače k hrám na Atari.

Digitálne joypady ideálne k emulátorom

Digitálne joypady ideálne k emulátorom

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 25.10.2012, 1900

 

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf14.05.2021, 2146Urobiť recenziu (článok) na hru Starquake mám v pláne, trochu som ju vo svojich 8bit časoch hral, ale ešte neviem, kedy sa k nej dostanem.

Caine02.05.2021, 1231Nevidím tu hru "Starquake", mám, ale bez návodu

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 10 + 4 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: