Dreadnaught Factor

A znovu je to raz tu... Bol si povolaný, aby si sa posadil do malej vesmírnej stíhačky a vybojoval tú najväčšiu a najdôležitejšiu bitvu v dejinách proti obrovskej presile. A tá je tentoraz naozaj obrovská. Myslím doslovne obrovská :-) Zorbanské dreadnaughty (nepreložiteľné, slovenčina na to proste nemá výraz, našiel som len v jednom slovníku preklad vojnová loď, čo je úplne mimo a vôbec to nevystihuje podstatu) sú tie najväčšie lode, ktoré kto kedy videl. A útočia!

Dreadnaught Factor - titulná obrazovka

Tvojou úlohou v tejto skvelej vesmírnej strieľačke z roku 1984, je pilotovať stroj "Novaray Hyperfighter" a zastaviť dreadnaughty skôr ako sa dostanú k obrannej línii, čomusi nazývanému "Galactic Unstable Energy Field", a odpália svoj obrovský arzenál zbraní na tvoju domovskú planétu. Zdanlivo nesplniteľná misia, ale tvoja loď je veľmi rýchla a pohyblivá a taktiež výborne vyzbrojená. A to hlavné: vieš o slabých miestach útočiacich lodí, takže máš malú taktickú výhodu.

Dreadnaught Factor - začíname...

Hra má niekoľko nastavení obtiažnosti a je preto vhodná aj pre úplnych začiatočníkov, ktorí si pravdaže pri obtiažnosti najvyššej ani neškrtnú :-D Dreadnaughty sú totiž výborne vyzbrojené rôznymi druhmi kanónov a rakiet. Navyše proti tebe hrá aj čas, útočníci sú v neustálom pohybe k planéte. Preto je najvhodnejšou taktikou snažiť sa pri prvých preletoch zničiť čo najviac trysiek a tým loď spomaliť, až zastaviť. Potom už nie je problém zamerať sa na výstupy chladenia (také oválne mriežky). Keď ich všetky zničíš, loď vybuchne. Dôležité je ničiť aj veliteľské mostíky, čím obmedzuješ nepriateľovu schopnosť paľby.

Dreadnaught Factor - Dávid a Goliáš ;-)

Teraz sa asi mnohí pýtajú: pri akých prvých preletoch? Zatiaľ som sa vlastne nezmienil, ako ten boj proti nepriateľským "obrlodiam" prebieha. Tvoja stíhačka totiž prelietava nad každým dreadnaughtom od jeho prednej časti po zadnú niekoľko krát, až do jeho zničenia (výhra), alebo pokým nedosiahne obrannú líniu (prehra). Tvoja stíhačka je vyzbrojená kanónom a bombami a pri prelete nad dreadnaughtom si ty vyberáš, aké komponenty zničíš skôr.

Dreadnaught Factor - zničiť motory je priorita č.1

Grafika je na svoju dobu naozaj dobrá s množstvom pohyblivých objektov a plynulým scrollingom. Oceňujem aj fakt, že každý dreadnaught vyzerá inak, vo vyšších leveloch útočia dokonca viaceré, čo je príjemným spestrením hry, ktorá by inak mohla časom skĺznuť do stereotypu. Zvuky sú celkom dobré, ale určite nie nadpriemerné, hudba v hre nie je. Dreadnaught Factor má celkom dobrú atmosféru, ku ktorej prispieva hlavne uvedomenie si obrovského merítka celej hry. Proste tie megalomanské rozmery útočiacich lodí je v hre cítiť až skoro fyzicky.

Dreadnaught Factor - prvý dreadnaught zničený!

Záverom mi zostáva už len skonštatovať, že Dreadnaught Factor je na svoju dobu naozaj dobrá hra a môžem ju odporúčať každému, kto si chce zahrať kvalitnú vesmírnu strieľačku.

autor textu © Gandalf the White

publikované: 14.10.2013, 1920

 

 

Dreadnaught Factor.atr   9kb

 

 

Novinky:

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 5 + 4 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: