The Tail of Beta Lyrae

Už tu mám recenziu na veľmi dobrú a moju obľúbenú hru Super Cobra, ktorá je asi najlepším klonom slávnej automatovky Scramble na 8-bitové Atari. Priniesla však jednu zásadnú zmenu, keď raketa z pôvodnej hry bola nahradená helikoptérou. V tej dobe sa však vynorilo aj množstvo ďalších hier, napodobňujúcich originálnu strieľačku, ktoré majú v hlavnej úlohe práve tú raketku, či kozmickú loď. A medzi tie kvalitnejšie spomedzi záplavy titulov patrí aj The Tail of Beta Lyrae (TToBL).

The Tail of Beta Lyrae - intro

Nebudem sa tu zaoberať príbehom, ktorý tvorí pozadie tejto hry. Odohráva sa to celé v nejakom vzdialenom kúte galaxie, prípadne galaxii inej, niekto tam proti niekomu inému bojuje, a blablabla... Proste tisíckrát prevarené klišé, ktoré skoro nikoho nezaujíma. Ak vás áno, pokojne si to celé prečítajte v úvodnom intre hry, je to celkom dosť dlhé. Tu si radšej povieme niečo o hre samotnej. Najskôr o čo vlastne ide a princípy tejto a podobných hier.

The Tail of Beta Lyrae - intro

Celý tento herný štýl začal už spomínanou automatovkou Scramble. Úlohou hráča je dostať sa čo možno najďalej (v ideálnom prípade až do konca) v hernom svete zloženom z levelov s odlišnými prostrediami. Začína to zvlneným terénom, pokračuje jaskyňami, mestom, atď., podľa fantázie tvorcov. Pravdaže nášmu lietajúcemu stroju jeho postup zťažuje množstvo prekážok v podobe strieľajúcich tankov a kanónov, štartujúcich rakiet, protiletiacich stíhačiek, ale aj množstva rôznych statických objektov a budov.

The Tail of Beta Lyrae - úvodná obrazovka

Skoro všetky tieto prekážky sa dajú prekonať nielen vyhýbaním sa im, ale hlavne streľbou. Vo väčšine týchto hier má náš stroj dve rôzne zbrane, primárnou je dopredu strieľajúci kanón, sekundárnou sú bomby. Väčšinou je to urobené automaticky, že po niekoľkých výstreloch z kanónu nasleduje zhodenie bomby a je len na hráčovi, správne si všetky akcie naplánovať a zladiť, aby toho čo najviac potriafal. Ide tu predsa o body... ;-) V niektorých z týchto hier sa vyskytuje navyše aj faktor ubúdajúceho paliva, ktoré sa dopĺňa odstreľovaním príslušných cisterien či kanistrov.

The Tail of Beta Lyrae

Väčšina z vecí spomenutých v predchádzajúcich dvoch odstavcoch sa týka práve aj hry TToBL. Táto je však oproti iným podobným, obzvláštnená akousi primitívnou umelou inteligenciou programu, ktorá vytvára jeho, do určitej miery, adaptívne správanie. Program sa skrátka trochu prispôsobuje hráčovi a úspešnejších "odmeňuje" následným okamžitým zvyšovaním obtiažnosti. Celá hra je preto dosť ťažká.

The Tail of Beta Lyrae

Bohužiaľ, niektoré verzie tejto hry majú okrem toho trochu problém s behom v emulátoroch, kde občas akosi "zblbne" ovládanie. Potom raketa z ničoho nič prudko vyletí dopredu a väčšinou nasleduje náraz do prekážky a strata života. Niektoré zdroje však uvádzajú, že je to akýsi spôsob ochrany programu proti kopírovaniu, ktorý sa trochu "utrhol z reťaze". To je však ťažko potvrdiť, alebo vyvrátiť, pretože sa mi ani pri najlepšej snahe akosi nepodarilo vyzistiť, ktorých verzií sa tento problém týka a kedy sa vlastne prejaví. Preto tu pre istotu máme na stiahnutie niekoľko verzií hry... ;-)

The Tail of Beta Lyrae

TToBL má celkom zaujímavú audiovizuálnu stránku. Grafika je veľmi dobrá, aj keď nie úplne detailná, zaujme hlavne množstvom pohybu. Skoro každý objekt v hre je aspoň trochu naanimovaný a vo výsledku sa všetko na obrazovke pohybuje. Niekedy je z toho až taký trochu neprehľadný "guláš", ešte zvyšujúci obtiažnosť hry. Čo však musím zvlášť pochváliť je zvuková stránka, pozostávajúca z viacerých veľmi dobrých skladbičiek, ktoré spolu dávajú parádny soundtrack tejto hry a dotvárajú tak jej jedinečnú, zaujímavú atmosféru.

The Tail of Beta Lyrae

Takže si, záverom, myslím, že by ste si určite mali TToBL minimálne stiahnuť a vyskúšať. Možno získate ďalšiu obľúbenú hru...

autor textu © Gandalf the White

publikované: 12.7.2016, 1038

 

 

Tail of Beta Lyrae (cheat) -OS-B.atr   65kb

Tail of Beta Lyrae (with intro) -OS-B.atr   56kb

Tail of Beta Lyrae.atx   72kb

Tail of Beta Lyrae.cas   34kb

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 10 + 9 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: