Dump Machine

Nasledujúca hra sa vlastne ani moc hrou nazvať nedá, je to skôr taká "hračička" a je skoro úplne neznáma. Už len nájsť ju na nete je také menšie detektívne pátranie. Ja ju tu uvádzam pod názvom Dump Machine, pod ktorým som ju poznal ešte na Ataríčku a pod týmto názvom ju má napríklad aj Fandal vo svojom archíve. Ale skoro všade inde na nete je uvádzaná pod svojim skutočným nemeckým názvom Dampfmaschine.

Dampfmaschine

Zaujímavé je, že sa tento kúsok do môjho rebríčka vlastne vôbec dostal, keďže (ako som už spomenul) nejde o hru v pravom slova zmysle. Mňa to však vtedy pred mnohými rokmi celkom zaujalo, tak to možno zaujme aj niekoho z vás. A o čo tu teda ide? Je to vlastne simulácia. Konkrétne simulácia parného stroja. A to už znie trochu zaujímavo, no nie? Našou úlohou v tejto "hre" je starať sa o chod tohoto parného stroja. Spočíva to v dopĺňaní uhlia a vody a nastavovaní tlaku pomocou ventila, aby stroj správne a čo možno najdlhšie bežal. Keďže sa totiž autori snažili z toho vytvoriť akúsi hru, máme tu určité pravidlá a podmienky a takisto tu za svoju snahu dostávame body.

Dampfmaschine

Aby som to trošku priblížil... Celá hra sa ovláda joystickom a na ovládanie tu máme celkovo štyri prvky. Prvé dva sú zásobníky vody a uhlia, z tých proste napĺňame nádrže v parnom stroji. Ich naplnením sme vlastne zakúrili pod kotlom, čo je vidieť zvyšujúcou sa teplotou. Pri dosiahnutí 100°C môžeme spustiť samotný stroj prepnutím ovládača nazvaného "Dynamo". Vtedy sa začne dymiť z komína, stroj sa dá do pohybu a nám začnú pribúdať body. Odteraz musíme stále dohliadať na množstvo vody a uhlia a pravidelne ich dopĺňať. Takisto je potrebné stále sledovať ukazovateľ tlaku a pri nebezpečnom zvýšení pootvoriť ventil a tým tlak upraviť.

Dampfmaschine

A to je vlastne všetko. Samotná "hra" spočíva v získaní čo najviac bodov, čiže v čo najdlhšej prevádze stroja. Tá však nie je nekonečná. Sme obmedzení jednak zásobami vody a uhlia a takisto aj časom. Hra má totiž tri levely, ktoré sa líšia časovým limitom celej hry. Napríklad v najľahšom nultom levele máme na celú akciu štyri minúty, počas ktorých musíme získať čo najviac bodov. Body sa rátajú od spustenia stroja zapnutím dynama, až po jeho zastavenie kvôli minutiu surovín, alebo do uplynutia časového limitu. Nič viac v Dump Machine nie je.

Dampfmaschine

Graficky je hra spracovaná celkom dobre, aj keď je to vlastne len jeden obrázok s animáciami. Jednotlivé levely sa trošku graficky líšia zapojením rôznych strojov do procesu (v nultom nič, v prvom píla a v druhom akési kladivo). Ovládacie prvky a ukazovatele sú popísané síce v nemčine, ale sú dosť jasné aj pre toho, kto tento jazyk neovláda. O nejakej hrateľnosti sa tu hovoriť ani nedá, pretože Dump Machine vás určite nezaujme na nejakú dlhú dobu. Ale vyskúšať si to určite treba, je to totiž celkom zaujímavé.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 5.5.2013, 1900

 

 

Dump Machine.atr   14kb

 

 

Novinky:

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

12.7.2016V poslednej dobe som tu moc nových vecí nedával, takže ani v Novinkách nič nepribúdalo, preto je toto skôr taká rekapitulácia tých pár vecí pridaných od začiatku roka ;-) Do sekcie vlastnej tvorby som pridal hru Dogfight, ktorá nie je až tak úplne mojim výtvorom, ale veď o tom viacej v recenzii :-D A potom som pridal aj dve recenzie na hry na 8-bitové Atari. Najskôr Fire Chief a dnes aj Tail of Beta Lyrae.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 3 + 7 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: