Jetpac
Jetman
Jetboy

Tak aby bolo hneď zo začiatku jasné, hru s týmto menom budete medzi hrami na 8-bitové Atari hľadať márne. Prečo je potom v tomto mojom rebríčku? Pretože som ju hrával naozaj rád - na vypožičanom Sinclair ZX Spectrum :-) A v tej dobe, keďže som nevedel že na Atari neexistuje, som po nej pátral a snažil sa ju zohnať aj na Ataríčko. Našťastie dnes už je to inak, Jetpac je hra natoľko populárna, že už bola neoficiálne prevedená na všetky mysliteľné platformy, takže zahrať si ju vôbec nie je problém.

Jetpac - originál pre ZX Spectrum

Ako vyzerá originál pre Spectrum vidíte na prvom screenshote. A o čo vlastne v tejto hre ide? Kozmonaut na cudzej planéte musí z troch dielov zostaviť raketu, natankovať ju palivom a odletieť. V ďalšom levele pristanete s prázdnou raketou na ďalšej planéte a treba ju dotankovať. Po niekoľkých leveloch musíte poskladať zase iný druh vesmírnej lode, a tak ďalej a ďalej. Nie je to však také jednoduché, planéty sú totiž zamorené rôznymi monštrami. Na boj proti nim ste vyzbrojení laserom a taktiež sa dajú použiť bomby, ktoré sú na povrch spúšťané z orbity a vy ich môžete zbierať. Takýmto spôsobom dostávate aj palivo pre loď a aj rôzne powerupy. Voilà, toť vše :-)

Jetman

Ešte v tej dávnej dobe, keď 8-bity vládli, sa mi podarilo naraziť na hru Jetman, ktorá je akýmsi prvým pokusom o prevod na Atari XL/XE. Hra je to celkom dobrá, dobre sa to hrá, ale Jetpac to ešte zďaleka nie je. Základný princíp približne zostáva, len tu raketu nestaviate, iba plníte palivom. Aj nepriateľov je menej a hra je teda podstatne jednoduchšia. Dosť odlišná je aj celková grafika, hlavne chýbajú tie plošiny, takže celý priestor je otvorený.

Jetboy - nová konverzia pre Atari 8bit

To nová verzia, Jetboy - Return to Earth! z roku 2007 (no ano, nové hry na 8-bitové Ataríčko stále vznikajú) je skoro presnou kópiou hry zo Spectra. Je síce len v monochromatickom móde (Atari proste inak spracováva grafiku, takže takáto jemná nemôže byť farebná, ale Spectrum má zase iné obmedzenia, a celkovo je na tom Atari v možnostiach grafiky lepšie), ale sú tu aj nové grafické prvky v podobe pozadia a horizontu, a zopár použitých programátorských fínt nakoniec pridáva aj tie farby ;-) Proste to podľa mňa vyzerá ešte lepšie ako originálny Jetpac. Herne je Jetboy úplne rovnaký a teda aj dosť ťažký, takže jeho zvládnutie vyžaduje poriadny tréning. Pre mňa je toto celkovo najlepší port pôvodnej hry na iné počítače.

Jetpac - Atari 16bit remake

Verzia pre Atari ST/STE (screenshot vyššie) je, takisto ako všetky ostatné prerábky pôvodnej hry, PD, alebo ak chcete free hra. Skrátka neoficiálny port. Hra je po audiovizuálnej stránke podstatne vynovená a vyzerá naozaj úžasne. Herne je veľmi podobná originálu a hrá sa naozaj dobre. Celkovo sa mi páči, len mne tam trochu chýba tá pôvodná atmosféra, ktorá na vás dýcha z originálu a trebárs aj z popisovanej novej verzie Jetboy pre Atari XL/XE.

Jetpac - Flash remake

A tu sa už dostávame k remakom pre Windows. Aj keď vlastne prvá z týchto hier je flashová a hrá sa v prehliadači, čím vlastne nie je závislá na OS a zahráte si ju teda na akomkoľvek zariadení s internetovým prehliadačom, podporujúcom flash. Hra je teda jeden súbor .swf, ktorý som rippol z akejsi stránky, kde sa to dalo online zahrať. Je to vlastne starý dobrý Jetpac zo Spectra, s trochu vylepšenou grafikou (screenshot vyššie). Dobre vyzerá a takisto dobre sa aj hrá. A je ešte doplnený aj o ďalšiu hru, horizontálnu vesmírnu strieľačku, v ktorej s postavenou raketou letíte vesmírom a bojujete proti tým monštrám z navštívených planét ;-)

Jetpac - Windows remake

Ďalšia hra s rovnomenným názvom je vlastne akýmsi pokusom obliecť tento starý námet do nového moderného kabáta (predposledný screenshot). Grafika je tým pádom riadne vynovená, ale na môj vkus až príliš statická. A ani herne to už nie je úplne ono, hra je síce rovnaká a obtiažnosť dokonca trochu klesla, ale akosi sa to už tak dobre nehrá. Ale veď vyskúšajte sami, možno sa to vám naopak zapáči viac ako originál. Hra je .zip archív, stačí rozbaliť a môžete hrať. Beží výborne na Windows XP a 7, ale nehrateľne pomaly na Windows 8.

Jetpak: Solar Crisis - Windows remake

Posledný kúsok Jetpak - Solar Crisis už nie je remakom, ale skôr plnohodnotným pokračovaním. Princíp hry je vlastne rovnaký, ale je tu množstvo nových vecí, ktoré z toho robia úplne novú hru. Toto sa chlapcom z Retrospec naozaj podarilo a treba si to vyskúšať. Tentoraz však ide o .exe inštalačku a hru treba najskôr nainštalovať. Funguje na všetkých Windows vrátane 7 a 8.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 21.2.2013, 1900

 

 

Jetboy.xex   19kb

Jetman.atr   14kb

Jetpac.msa   534kb

Jetpac.swf   3385kb   (flash verzia hrateľná online!)

Jetpac.zip   3834kb

Jetpak - Solar Crisis.exe   2695kb

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 8 + 1 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: