Planetary Defense

Pred časom sme si tu predstavili zaujímavú vesmírnu strieľačku Star Island. Dnes recenzovaná hra je jej v mnohom podobná, len je akoby "naruby". V Star Island išlo o to, prebojovať sa pohyblivou loďou do akéhosi statického opevnenia v strede obrazovky a zničiť tam usadenú základňu. Aj v Planetary Defense máme statický objekt v strede obrazovky a okolo neho sa pohybujúcu loď (v tomto prípade teda skôr orbitálnu základňu). Len zopár vecí je tu naopak. To v strede obrazovky je planéta a mi ju nedobíjame, ale chránime pred útočníkmi.

Planetary Defense - titulná obrazovka

Hra Planetary Defense je z roku 1984 a nie je to štandardná komerčná produkcia, ale bola vydaná ako príloga časopisu ANALOG Computing. Ten bol v tej dobe asi najznámejším Atari časopisom, ktorý prinášal aj viac či menej kvalitné kompletné hry, z ktorých zopár sa stalo obľúbenými klasikami. Ale poďme sa teraz bližšie pozrieť na túto konkrétnu hru.

Planetary Defense

Základný nápad je celkom zaujímavý a originálny. Hra sa odohráva vlastne len na jednej obrazovke, ktorej dominuje v strede umiestnená materská planéta. Okolo nej obieha koštantnou rýchlosťou po kruhovej dráhe naša obranná stanica. Do jej pohybu, ako hráč, však nijako zasahovať nemôžeme. To, čo plne ovládame joystickom, je kurzor, ktorý označuje smer streľby. Po stlačení tlačítka joysticku stanica vystrelí smerom ku kurzoru. A na čo to vlastne strieľame? Naša planéta je pod útokom akýchsi samovražedných vesmírnych lodí, ktoré musíme streľbou zničiť skôr, ako do planéty narazia. Každý náraz nepriateľskej lode totiž spôsobí výbuch, ktorý "ukusne" kus planéty. Ale pozor, rovnaký výbuch spôsobí aj zasiahnutie planéty našou vlastnou streľbou!

Planetary Defense

A tým sa vlastne dostávame k samotnému princípu tejto hry. Je totiž potrebné zladiť smer streľby z pohybom stanice okolo planéty tak, aby sme zasahovali útočiace lode, ale zároveň nepoškodzovali vlastnú planétu. Zničenie planéty totiž znamená koniec hry. Nie sú tu žiadne životy, žiadnych viac pokusov, len prosté Game Over. Hra sa skladá z levelov, ale úplne iným spôsobom, ako sme zvyknutí z iných hier. Tu sa akcia nijako neprerušuje, len po zničení určitého počtu nepriateľov sa zmení farba planéty a tvar základne a zmení sa číslo levelu v informačnom riadku. Zároveň to znamená zvýšenie počtu útočiacich lodí, a aj ich rýchlosti. A tak stále ďalej až do trpkého konca, zničenia planéty. To je bohužiaľ všetko.

Planetary Defense

V tejto hre sa teda vlastne nedá vyhrať, úlohou je nazbierať čo najviac bodov. Je to celkom škoda, základný nápad má obrovský potenciál, ktorý by sa dal rozvinúť do oveľa lepšej hry. Takto vznikla, síce celkom zaujímavá, ale po chvíli hrania veľmi jednotvárna strieľačka. Je celkom dobrá a dá sa s ňou naozaj zabaviť, trvá to však bohužiaľ len krátko. Napriek všetkému si ale Planetary Defense miesto v mojom rebríčku určite zaslúži, pretože je to hra, ktorú som občas, tak čisto na odreagovanie, rád hrával. Veď skúste aj vy...

autor textu © Gandalf the White

publikované: 10.3.2014, 1058

 

 

Planetary Defense.atr   4kb

 

 

Novinky:

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

12.7.2016V poslednej dobe som tu moc nových vecí nedával, takže ani v Novinkách nič nepribúdalo, preto je toto skôr taká rekapitulácia tých pár vecí pridaných od začiatku roka ;-) Do sekcie vlastnej tvorby som pridal hru Dogfight, ktorá nie je až tak úplne mojim výtvorom, ale veď o tom viacej v recenzii :-D A potom som pridal aj dve recenzie na hry na 8-bitové Atari. Najskôr Fire Chief a dnes aj Tail of Beta Lyrae.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 9 + 1 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: