Electrician

Electrician je námetom aj spracovaním veľmi zaujímavá hra zo žánru, ktorému ja hovorím profesiovky. Ide o to, že hráte za postavu, ktorá v hre vykonáva svoje povolanie. Takýchto hier je na 8-bitovom Atari celkom pekné množstvo, z takých známejších môžem spomenúť napríklad: Tapper, Bristles, alebo práve Electrician, o ktorom je táto recenzia. K tejto hre som bohužiaľ nenašiel originálny manuál, ani žiadny oficiálny materiál, takže v popise sa tentoraz spoľahneme na Wikipédiu, aj keď to musím poriadne upraviť, pretože je tam veľa nepresností až neprávd.

Electrician - titulná obrazovka

Takže hlavnou postavou hry Electrician je mladý elektrotechnik menom Richard Light :-) (Wikipédia tvrdí že je Američan, ale neviem kde to nabrali, to "mladý" som ponechal, aj keď je to asi tiež len prstový výcuc). Jeho úlohou je nainštalovať elektroinštalácie v ôsmich bytových domoch (podľa Wiki sa to odohráva v rôznych amerických mestách :-D, len je problém, že v hre sa žiadne mestá nespomínajú a všetky domy sú evidentne súčasťou masta jedného, dokonca asi jednej ulice). Elektrikár sa v domoch pohybuje v obslužných chodbách a medzi poschodiami po rebríkoch.

Electrician - kladiem kábel... ;-)

Držaním tlačítka joysticku počas pohybu naťahujete kábel. Je ho treba pripojiť k obidvom hlavným káblom po stranách (vedľa rebríkov) a pozapájať do všetkých prípojných miest v byte. Až po úplnom zapojení všetkých káblov do bytu sa tieto stávajú "živé" a byt sa rozsvieti. Tieto dôležité detaily Wiki pre istotu úplne vypúšťa. Správne však pripomína, že sa tu pohybujú zvieratá, prehrýzajúce káble, ktoré ešte nie sú "pod prúdom". Týmito zvieratami sú potkany a akési prerastené červíky (Wiki ich označuje za obrí hmyz :-D ). Ak je už prípojka kompletná a káble sú "živé", zvieratá už ich neprehryzú, ale sami pri dotyku hynú.

Electrician - zapojil som prvú miestnosť

Veľká nepravda, ktorú sa nám snažia vo Wikipédii nahovoriť, ževraj elektrikár pri dotyku s týmito zvieratami stráca život. Nie je to pravda, zvieratá ho iba vytláčajú a môže stratiť život, ak pri tom spadne z veľkej výšky. Takisto Wiki úplne zabúda na fungovanie netopiera, ktorý vašu postavu pri dotyku prenesie na iné miesto v dome. V každom dome hráč získava body za zapojené byty a "usmažené" zvieratá. Občas rozsvietením bytu vyrušíte zlodeja a za jeho chytenie je celkom pekný bonus. Po zapojení všetkých bytov v dome sa otvorí východ do podzemia s kanalizáciou, ktorým sa musíte dostať do ďalšieho domu.

Electrician - na ceste do druhého domu

V kanalizácii už má vaša postava oveľa viacej šancí stratiť život. Nachádzajú sa tu totiž krokodíly (Wiki nevedno prečo blúzni o korytnačkách :-D, niekto asi moc pozeral Ninja Turtles) a akýsi zelený sliz, a v tomto prípade dotyk naozaj znamená smrť. Inak je v kanáloch tma a iba svetlo vašej baterky odhalí múry, ktoré prekážajú v ďalšej ceste. Preto sú kanály poriadnym bludiskom a dostať sa do ďalšieho domu nie je vôbec jednoduché. Hlavne keď tu nemôžete zotrvať neobmedzený čas, pretože batérie v lampe sa pobytom v podzemí vybíjajú.

Electrician - tu je to už zložitejšie

Z celého tohoto popisu vám musí byť jasné, že Electrician je naozaj veľmi zaujímavá hra. Navyše má aj veľmi dobré audiovizuálne spracovanie. Grafika, zvuky, hudba, všetko to do seba naozaj dobre zapadá a celkovo tvorí kvalitné dielo. A v závere by som ešte chcel poďakovať Fandalovi za funkčnú verziu hry, keďže všetky ostatné dostupné na nete majú bug, ktorý znemožňuje jej dohratie. Takže táto naša verzia je Fandalom upravená a naozaj sa dá dohrať. Skúsite to? ;-)

autor textu © Gandalf the White

publikované: 24.8.2013, 1900

 

 

Electrician.atr   26kb

Electrician.atx   63kb

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 10 + 2 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: