Electrician

Electrician je námetom aj spracovaním veľmi zaujímavá hra zo žánru, ktorému ja hovorím profesiovky. Ide o to, že hráte za postavu, ktorá v hre vykonáva svoje povolanie. Takýchto hier je na 8-bitovom Atari celkom pekné množstvo, z takých známejších môžem spomenúť napríklad: Tapper, Bristles, alebo práve Electrician, o ktorom je táto recenzia. K tejto hre som bohužiaľ nenašiel originálny manuál, ani žiadny oficiálny materiál, takže v popise sa tentoraz spoľahneme na Wikipédiu, aj keď to musím poriadne upraviť, pretože je tam veľa nepresností až neprávd.

Electrician - titulná obrazovka

Takže hlavnou postavou hry Electrician je mladý elektrotechnik menom Richard Light :-) (Wikipédia tvrdí že je Američan, ale neviem kde to nabrali, to "mladý" som ponechal, aj keď je to asi tiež len prstový výcuc). Jeho úlohou je nainštalovať elektroinštalácie v ôsmich bytových domoch (podľa Wiki sa to odohráva v rôznych amerických mestách :-D, len je problém, že v hre sa žiadne mestá nespomínajú a všetky domy sú evidentne súčasťou masta jedného, dokonca asi jednej ulice). Elektrikár sa v domoch pohybuje v obslužných chodbách a medzi poschodiami po rebríkoch.

Electrician - kladiem kábel... ;-)

Držaním tlačítka joysticku počas pohybu naťahujete kábel. Je ho treba pripojiť k obidvom hlavným káblom po stranách (vedľa rebríkov) a pozapájať do všetkých prípojných miest v byte. Až po úplnom zapojení všetkých káblov do bytu sa tieto stávajú "živé" a byt sa rozsvieti. Tieto dôležité detaily Wiki pre istotu úplne vypúšťa. Správne však pripomína, že sa tu pohybujú zvieratá, prehrýzajúce káble, ktoré ešte nie sú "pod prúdom". Týmito zvieratami sú potkany a akési prerastené červíky (Wiki ich označuje za obrí hmyz :-D ). Ak je už prípojka kompletná a káble sú "živé", zvieratá už ich neprehryzú, ale sami pri dotyku hynú.

Electrician - zapojil som prvú miestnosť

Veľká nepravda, ktorú sa nám snažia vo Wikipédii nahovoriť, ževraj elektrikár pri dotyku s týmito zvieratami stráca život. Nie je to pravda, zvieratá ho iba vytláčajú a môže stratiť život, ak pri tom spadne z veľkej výšky. Takisto Wiki úplne zabúda na fungovanie netopiera, ktorý vašu postavu pri dotyku prenesie na iné miesto v dome. V každom dome hráč získava body za zapojené byty a "usmažené" zvieratá. Občas rozsvietením bytu vyrušíte zlodeja a za jeho chytenie je celkom pekný bonus. Po zapojení všetkých bytov v dome sa otvorí východ do podzemia s kanalizáciou, ktorým sa musíte dostať do ďalšieho domu.

Electrician - na ceste do druhého domu

V kanalizácii už má vaša postava oveľa viacej šancí stratiť život. Nachádzajú sa tu totiž krokodíly (Wiki nevedno prečo blúzni o korytnačkách :-D, niekto asi moc pozeral Ninja Turtles) a akýsi zelený sliz, a v tomto prípade dotyk naozaj znamená smrť. Inak je v kanáloch tma a iba svetlo vašej baterky odhalí múry, ktoré prekážajú v ďalšej ceste. Preto sú kanály poriadnym bludiskom a dostať sa do ďalšieho domu nie je vôbec jednoduché. Hlavne keď tu nemôžete zotrvať neobmedzený čas, pretože batérie v lampe sa pobytom v podzemí vybíjajú.

Electrician - tu je to už zložitejšie

Z celého tohoto popisu vám musí byť jasné, že Electrician je naozaj veľmi zaujímavá hra. Navyše má aj veľmi dobré audiovizuálne spracovanie. Grafika, zvuky, hudba, všetko to do seba naozaj dobre zapadá a celkovo tvorí kvalitné dielo. A v závere by som ešte chcel poďakovať Fandalovi za funkčnú verziu hry, keďže všetky ostatné dostupné na nete majú bug, ktorý znemožňuje jej dohratie. Takže táto naša verzia je Fandalom upravená a naozaj sa dá dohrať. Skúsite to? ;-)

autor textu © Gandalf the White

publikované: 24.8.2013, 1900

 

 

Electrician.xex   36kb

 

 

Novinky:

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

12.7.2016V poslednej dobe som tu moc nových vecí nedával, takže ani v Novinkách nič nepribúdalo, preto je toto skôr taká rekapitulácia tých pár vecí pridaných od začiatku roka ;-) Do sekcie vlastnej tvorby som pridal hru Dogfight, ktorá nie je až tak úplne mojim výtvorom, ale veď o tom viacej v recenzii :-D A potom som pridal aj dve recenzie na hry na 8-bitové Atari. Najskôr Fire Chief a dnes aj Tail of Beta Lyrae.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 8 + 5 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: