Snowball
Return to Eden
Worm in Paradise
Silicon Dreams Trilogy

Tak a teraz tu máme absolútnu lahôdku pre všetkých milovníkov textoviek. Stalo sa, že v roku 1983 firma Level 9 Computing, dovtedy známa svojimi výbornými fantasy textovkami, v rozpore so všetkými očakávaniami nevydala ďalšiu fantasy, ale čisté scifíčko pod názvom Snowball.

Snowball (text only verzia)

Tak sa zrodila prvá časť legendy, nasledovaná po roku druhou časťou Return to Eden a v roku 1985 uzatvárajúcim dielom Worm in Paradise. Všetky hry boli vydané v krátkych časových odstupoch až na 11-tich 8-bitových platformách a dosiahli obrovský úspech. Celá séria bola nazvaná Silicon Dreams, a znovu vydaná na pôvodných, ale aj mnohých iných (aj 16-bitových) platformách.

Silicon Dreams (Snowball)

Dej hier sa odohráva v nie príliš vzdialenej budúcnosti, keď ľudstvo začalo s osídlovaním prvých planét mimo našej slnečnej sústavy. Táto časť vývoja nazvaná Terran Expansionary Phase sa odohráva v rokoch 2120 - 2210. V prvej fáze sú vyslané prieskumné sondy k blízkym hviezdam s vhodnými planetárnymi systémami. Ak sonda nájde planétu vhodnú na osídlenie, odošle na Zem kompletné údaje. O desať rokov začína druhá fáza vyslaním robotických výskumno-výrobno-teraformačných komplexov k vybraným planétam.

Silicon Dreams (Return to Eden)

Tieto lode začnú ťažiť asteroidy v sústave a vyrábať robotické orbitálne stanice na výrobu ďalších, pokročilejších robotov. Neskôr tieto komplexy pristanú na planétach, teraformujú ich a postavia prvé mestá. Ďalšie roboty z týchto automatických tovární sú odosielané na prieskum ďalších sústav a proces pokračuje. Keď Zem dostane hlásenie o pripravenosti niektorej planéty na osídlenie, nastáva tretia fáza projektu. Tou je vyslanie kolonizačnej lode typu Snowball na túto planétu.

Silicon Dreams (Worm in Paradise)

Do vesmíru je vyslaný disk s 200000 ľuďmi v hibernácii, ku ktorému je vo voľnom priestore pripojená motorová sekcia. Okolo roku 2190 sa vydá na cestu 50 takýchto kolonizačných lodí. Ďalšie tri roky vystreľujú elektromagnetické delá pri Plute k týmto lodiam 10-tonové bloky amoniakového ľadu, z ktorých po zachytení roboty budujú okolo každého disku s cestujúcimi obrovskú guľu, slúžiacu ako štít a zásoba paliva na cestu (odtiaľ názov lodí aj celej hry).

Silicon Dreams (Snowball) - Atari 16bit

Toto je príbeh kolonizačnej lode Snowball 9. Loď sa blíži k svojmu cieľu - planéte Eden v sústave Eridani A, ale niečo je zle. Jeden z kolonistov vraždí posádku lode, ktorá smeruje priamo do hviezdy. Roboty, nič viac než jednoduché automaty, ďalej pokračujú vo svojej činnosti.

Silicon Dreams (Return to Eden) - Atari 16bit

Ale hlavný počítač lode je našťastie schopný myslieť. Zobudí hlavnú hrdinku Kim Kimberley, ktorá je na lodi ako bežný člen posádky, v skutočnosti agentka v utajení, práve pre takéto prípady. Tak a teraz to už preberá hráč a je len na ňom zastaviť vraha a zachrániť loď. Priznám sa bez mučenia, že z celej série som hral práve len prvú časť a ani tú sa mi nepodarilo celú úspešne dohrať.

Silicon Dreams (Worm in Paradise) - Atari 16bit

Nie je to totiž vôbec jednoduché. Hra má okolo 7000! lokácií a rozumie okolo 1000 slov a slovných spojení, ktorými sa ovláda. Zápletku okolo ďalších dvoch dielov prezrádzať nebudem, snáď len toľko, že druhý diel sa odohráva hneď po prvom, s tou istou hlavnou hrdinkou a ohromným dejovým zvratom. Tretí diel je už z prostredia kolónie o 100 rokov neskôr.

Silicon Dreams (Snowball) - DOS (Hercules grafika)

Prvá hra bola ešte bez obrázkov, druhá už na niektorých platformách mala obrázky (na 8-bit Atari nie). Tretia hra už bola robená novším interpreterom, do ktorého boli neskôr prerobené aj prvé dve hry (pridané obrázky a aj menšie zmeny v textoch) a vydané pod súhrnným názvom Silicon Dreams Trilogy aj na ďalšie, vtedy už 16-bitové platformy.

Silicon Dreams (Return to Eden) - DOS (CGA grafika)

Na stiahnutie tu máme pre vás nachystané všetky tri originálne samostatné diely a aj trilógiu pre 8-bitové Atari a trilógiu pre 16-bitové Atari a takisto dosovskú verziu Silicon Dreams pre PC. V PC verzii si na začiatku môžete vybrať 4-farebnú CGA grafiku, alebo monochromatickú Hercules s vyšším rozlíšením, ktorú odporúčam lebo to naozaj zaujímavo vyzerá (viď screenshoty z PC verzie).

Silicon Dreams (Worm in Paradise) - DOS (Hercules grafika)

Screenshoty: prvý je Snowball v čisto textovej verzii pre Atari XL/XE, ďalšie tri sú zo Silicon Dreams na Atari XL/XE, ďalšie tri zo Silicon Dreams na Atari ST/STE a posledné tri z už spomínanej Hercules verzie trilógie na PC.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 24.10.2011, 1900

 

 

Return To Eden.atr   91kb

Silicon Dreams.atr   131kb

Silicon Dreams.rar   150kb

Silicon Dreams.st   360kb

Snowball.atr   65kb

Worm In Paradise.xex   51kb

 

 

Novinky:

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

12.7.2016V poslednej dobe som tu moc nových vecí nedával, takže ani v Novinkách nič nepribúdalo, preto je toto skôr taká rekapitulácia tých pár vecí pridaných od začiatku roka ;-) Do sekcie vlastnej tvorby som pridal hru Dogfight, ktorá nie je až tak úplne mojim výtvorom, ale veď o tom viacej v recenzii :-D A potom som pridal aj dve recenzie na hry na 8-bitové Atari. Najskôr Fire Chief a dnes aj Tail of Beta Lyrae.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 3 + 1 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: