Caverns of Mars
Caverns of Mars II
Phobos

A máme tu ďalšiu z ataríčkovských akčných klasík, tentoraz dokonca aj s pokračovaním. Hry sú to veľmi staré (1981), čo je na nich aj vidieť (slabšia grafika), ale je to poznať aj na ich vysokej hrateľnosti.

Caverns of Mars - titulná obrazovka

Caverns of Mars je akási vertikálna vesmírna strieľačka postavená na hlavu. Naša loď nie je na spodu obrazovky a nepriatelia neprilietajú zvrchu. V tejto hre totiž vlietavame do akýchsi jaskýň, členitých a plných zákrut a takisto aj plných nepriateľov. Pred časom som tu popisoval hru Super Cobra. Tak toto je niečo podobné, len vertikálne.

Caverns of Mars

Tiež tu máme nádrže s palivom, ktorých zostrelením vlastne tankujeme, a kopu iného šrotu na zostrelenie roztrúseného po skalách. Len grafika je ešte o niečo jednoduchšia. Zvláštnosťou hry sú akési návratové sekvencie. Totiž úlohou v každom levele je dostať sa na dno jaskyne k reaktoru, nastaviť ho na sebazničenie a potom v krátkom časovom limite zase vyletieť na povrch. Hra je to teda dosť tuhá, aspoň pokiaľ sa pamätám (už som to dlho nehral) :-)

Caverns of Mars

Naša loď je síce veľmi dobre ovládateľná, ale aj dosť veľká, a tunely sú dosť úzke a roje nepriateľov dosť husté. A rýchlosť klesania môžeme ovládať len minimálne, lebo rýchlosť scroolingu prostredia je konštantná. Komu by sa to málilo, môže si na úvodnej obrazovke zvýšiť obtiažnosť a to už je potom ozajstná nočná mora. A možno práve pre to je Caverns of Mars výborne hrateľná hra, ktorá určite stojí za vyskúšanie.

Caverns of Mars II - titulná obrazovka

Ak som jednotku prirovnával k hre Super Cobra, pokračovanie je jej dvojča. Namiesto helikoptéry máme kozmickú loď, ale inak je všetko až podozrivo podobné. Teda sa vlastne viacej podobá automatovke Scramble, ktorou sú všetky tieto hry inšpirované. Rozdiel je hlavne v rozmeroch. Tu je všetko zväčšené na maximálnu možnú mieru a preto je v tejto hre často veľmi tesno.

Caverns of Mars II

Grafika je o niečo lepšia ako v jednotke, síce rovnako hrubá, ale detailnejšie prekreslená a pre milovníkov veľkých pixelov (ako som aj ja) je určite veľmi príťažlivá. Aj keď mi tu trochu chýba tá jedinečná atmosféra prvej časti. Dvojka je ale takisto aj veľmi zábavná a zahrať si ju určite nie je zabitý čas.

Caverns of Mars II

A od toho istého autora tu máme teraz aj hru Phobos, čo je vlastne remake pôvodnej hry Caverns of Mars oblečený do krajšej grafiky z dvojky, z roku 1982. Hra je to takisto veľmi dobrá, s vysokou hrateľnosťou, a zdá sa mi byť aj o niečo jednoduchšia ako pôvodná verzia. Navyše je po vzore hry Moon Patrol rozdelená do viacerých častí označených písmenami, takže po zničení nezačíname úplne od začiatku danej jaskyne, ale len od začiatku časti.

Phobos

A teraz tu máme aj jeden podstatne novší kúsok, ktorým je konverzia pôvodnej hry Caverns of Mars pre hernú konzolu Atari 2600. Hra má názov Conquest of Mars a v roku 2006 ju naprogramoval ako "homebrew" kúsok John W. Champeau. A je to naozaj výborná práca, hra má perfektné spracovanie (posledný screenshot) aj hrateľnosť, čo ju pre mňa osobne zaraďuje medzi najlepšie hry na túto konzolu.

Conquest of Mars - Atari 2600 remake

Takže tu máme na stiahnutie niekoľko zaujímavých a veľmi hrateľných kúskov, a bol by v tom čert, aby ste si medzi nimi nenašli tú svoju srdcovku ;-)

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 6.12.2009, 1900

 

 

Caverns of Mars 2.atr   65kb

Caverns of Mars.xex   13kb

Conquest of Mars.bin   16kb

hrať Atari2600 verziu hry Conquest of Mars online (nejde v Chrome)!

Phobos.atr   11kb

 

 

Novinky:

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

12.7.2016V poslednej dobe som tu moc nových vecí nedával, takže ani v Novinkách nič nepribúdalo, preto je toto skôr taká rekapitulácia tých pár vecí pridaných od začiatku roka ;-) Do sekcie vlastnej tvorby som pridal hru Dogfight, ktorá nie je až tak úplne mojim výtvorom, ale veď o tom viacej v recenzii :-D A potom som pridal aj dve recenzie na hry na 8-bitové Atari. Najskôr Fire Chief a dnes aj Tail of Beta Lyrae.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 2 + 9 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: