Aztec

Určite všetci poznáte Indiho Jonesa, neohrozeného profesora, archeológa a dobrodruha. Doteraz boli natočené štyri s týmto hlavným hrdinom, ktoré sa stali inšpiráciou pre množstvo plagiátorov, ale aj serióznejších napodobiteľov, a pravdaže pre celú plejádu počítačových hier. Jednou z prvých takýchto hier, inšpirovaných hneď prvým filmom Raiders of the Lost Ark, je Aztec z roku 1982. Z dnešného pohľadu by sme túto hru mohli zaradiť do kategórie akčných adventúr.

Aztec - titulná obrazovka

Prastará legenda hovorí o zlatej soške ukrytej v mysterióznej stratenej pyramíde. Po dlhých rokoch výskumov excentrický profesor Von Foerster konečne objavil chrám a vydal sa ho preskúmať. Nikdy sa už nevrátil. Povráva sa, že na túto svoju poslednú výpravu sa vydával už šialený a je možné, že aby znemožnil komukoľvek ho nasledovať, nákladov v chráme pasce. Okrem toho, samotní Aztékovia boli známi svojou snahou ochrániť posvätné chrámy, takže v nich umiestnili množstvo pascí a stážcov... Zdá sa, že vydať sa po stopách profesora Von Foerstera nebude vôbec jednoduché. Avšak práve to je vašou úlohou v tejto hre :-)

Aztec

Takže čo nás v nej naozaj čaká? V prvom rade dosť netradičné náhodne generované prostredie. To znamená, že žiadna hra nebude úplne rovnaká, ako tá predchádzajúca. Vašou hlavnou úlohou je nájsť zlatú sošku, ktorá sa nachádza niekde úplne na spodku pyramídy, a následne sa s ňou dostať naspäť k východu. Okrem toho je možné v debnách a kopách odpadkov nájsť aj iné veci. Z tých užitočných: mačetu, pištoľ a náboje do nej, dynamit, ale aj ďalšie životy. Iné len dotvárajú atmosféru hry a sú úplne zbytočné: lebky, kosti a pozostatky profesora Von Foerstera. Ako už naznačuje príbeh, na hráča tu čaká množstvo nástrah, ako sú rôzne pasce, ale hlavne celkom impozantná paleta nepriateľov, obsahujúca hady, obrovské pavúky, krokodíly, jaguáre, a mnoho iných, až po úplne nepravdepodobné dinosaury.

Aztec

Z vyššie popísaného je vidieť, že Aztec vôbec nie je jednoduchou hrou, k čomu prispieva aj dosť obtiažne obládanie. Hra sa ovláda len joystickom, a keďže obsahuje veľa možností pohybov a akcií, celé ovládanie je dosť zložité a treba sa ho najskôr naučiť. Podrobný popis (v angličtine) nájdete v priloženom manuále. Graficky je hra veľmi pekne stvárnená a takisto sú výborne urobené všetky animácie. Navyše grafika svojim štýlom perfektne navodzuje tú správnu atmosféru prehľadávania neznámych kobiek. Hudba v hre bohužiaľ nie je a zvuky sú len veľmi minimalistické, v tomto ohľade si autori mohli dať aj viac práce. Celkovo je Aztec určite nadpriemernou hrou, s trochu vyššou obtiažnosťou.

Aztec - kazetová verzia

Zaujímavosťou tejto hry je fakt, že napriek tomu, že bola robená v monochromatickej grafike, kazetová verzia bola vydaná farebne. Farebnosť je tu dosahovaná takzvaným artefaktingom, čo je vlastne zamenenie normálneho textového módu, v ktorom bola robená, módom ANTIC 4, ktorý je farebne skreslený. Pravdaže neskôr sa vyrojilo množstvo hackov pôvodnej hry, kde bola farebnosť ešte zmenená použitím iných farbových registrov. Dokonca medzi ataristami kolovala aj počeštená verzia, ktorej zmysel mi však úplne uniká, keďže všetok text v hre je úvodná obrazovka a zopár jednoduchých slov priamo v hre ;-) My tu máme na stiahnutie originálnu diskovú a aj kazetovú verziu hry. Herne sú úplne rovnaké, len v diskovej je možné uložiť pozíciu.

Back to Aztec - Windows remake

Keďže Aztec bola a aj je hra dosť populárna, vnikli aj nejaké tie remaky. My tu máme jeden z tých lepších, s názvom Back to Aztec. Hra je to celkom dobrá, aj keď trošku nedokončená, so strašne zmäteným ovládaním klávesnicou (je popísané v textovom súbore v adresáre hry). Výhodou je, že funguje vo všetkých Windows vrátane 7 a 8 (vo Windows 8 môže byť hra trochu spomalená, ale je hrateľná) a nemusí sa inštalovať, stačí rozbaliť .zip archív a môžete hrať. Vďaka zlému ovládaniu si však ja dám radšej originál...

autor textu © Gandalf the White

publikované: 9.2.2014, 1110

 

 

Aztec (disk version).atr   91kb

Aztec (tape version).xex   33kb

Aztec manual EN.pdf   253kb

Back to Aztec.zip   1374kb

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 5 + 5 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: