Ballblazer
Masterblazer

Ako som tu už párkrát spomínal, športové hry nepatria medzi moje zvlášť obľúbené žánre. A preto ani Ballblazer nie je v mojom rebríčku vyššie, hoci by si to právom zaslúžil. Podľa niektorých totiž patrí medzi najlepšie hry pre 8-bitové Atari. Asi je to pravda, ale je to športová hra a aj keď má perfektné prevedenie, pre mňa je z toho dôvodu dosť málo zaujímavá.

Ballblazer - intro

V tejto recenzii sa však pokúsim byť nezaujatý a túto hru zhodnotiť naozaj objektívne. Nerád by som totiž čelil veľkej vlne kritiky :-))) Ballblazer je totiž naozaj perfektná hra, hlavne pre dvoch hráčov. Takže na viacero žiadostí prednostne píšem túto recenziu. Takže o čom to vlastne je? Je to akýsi futuristický druh futbalu? alebo hádzanej? v prevedení jeden na jedného, nič viac, nič menej.

Ballblazer

V tejto hre pilotujete vznášadlo pohybujúce sa po šachovnicovej ploche, ktorá má na všetkých štyroch stranách bránky pohybujúce sa po celej dĺžke strany ihriska. Súper, ktorým môže byť druhý hráč alebo počítač, je v takom istom vznášadle inej farby. Oh, nejako som sa zabudol zmieniť, že hra je v 3D z vlastného pohľadu, čiže vlastne v pohľade z vášho vznášadla. Ďalším objektom v hre je už len veľká guľa, vlastne lopta, z ktorou túto hru hráte.

Ballblazer - útočím...

Najdôležitejším prvkom v hre je, čuduj sa svete, magnetizmus. Vznášadlá su vlastne veľké magnety, čo podmieňuje celú stratégiu a taktiku tejto loptovej hry. Loptu pri dostatočnom priblížení zachytí vaše magnetické pole a vy sa ďalej pohybujete aj s ňou. Jediná ďalšia vec, ktorú môžete robiť, je akýsi energetický ráz, ktorým sa dá lopta vystreliť. Vašou úlohou je streliť loptu do bránky. Hociktorej. Zmieňovaný energetický ráz však slúži aj na vypichnutie lopty súperovi, aby ste ju mohli zachytiť svojim magnetickým poľom. Fyzika funguje a spätný ráz pri výstrele lopty odmrští vznášadlo opačným smerom.

Ballblazer - som pred bránou...

Ovládanie vznášadla je celkom jednoduché, len si treba zvyknúť na dosť veľkú zotrvačnosť, ktorá je však pri vznášadlách bežná ;-) Vznášadlo sa vie pohybovať dopredu, dozadu a do strán. Že som zabudol zmieniť otáčanie? Nie. Otáčať sa totiž nedá, mierite stále jedným smerom. Frustrujúce? No dobre trochu klamem, otáčať sa dá, ale faktom je že to neviete riadiť. Vznášadlo sa totiž otáča automaticky do smeru, v ktorom je lopta, alebo najbližšia bránka.

Ballblazer - skóroval som!

Ako som už písal, hrať môžete proti počítaču, ale ešte väčšia zábava je hrať proti živému súperovi za druhým joystickom. Hrá sa na 10 bodov celkovo, čiže skóre môže byť napríklad 9:1 alebo 6:4. Ale dá sa dosiahuť aj skóre, ktoré nedáva spolu 10. Pri dvoch góloch za sebou súperovi, ktorý vedie sa mu totiž odrátajú dva body. Takže je možné zvrátiť 4:6 dvoma gólmi na 6:4. Po každom góle sa rozmer bránok zmenší a streliť každý ďalší gól je teda stále ťažšie.

Masterblazer - Atari 16bit intro

Graficky je Ballblazer naozajstnou lahôdkou. Celá hra je pekelne rýchla a žmýka z výkonu malého Ataríčka naozaj maximum. Zvuky sú tiež na vysokej úrovni. Ale skutočnou bombou je v tejto hre hudba, ktorá hrá v úvode, ale aj medzi kolami hry. Tá je totiž pevne daná len basovou líniou a jazzovými grifmi, ale vedúca línia je stále vytváraná v reálnom čase fraktálovým algoritmom. Preto sa nikdy úplne neopakuje. A znie naozaj úžasne.

Masterblazer - Atari 16bit titulná obrazovka

Ako to už bolo skoro zvykom pri všetkých herných peckách od Lucasfilm Games, hra bola v betaverzii ukradnutá, hacknutá a kolovala medzi ataristami ešte pred oficiálnym vydaním, pod názvom Ballblaster. Takže na stiahutie tu máme oficiálny Ballblazer, ale aj zmienenú beta verziu. Okrem toho je tu aj remake/pokračovanie pre Atari ST/STE s názvom Masterblazer (screenshoty okolo). Ešte som neskúšal všetky možnosti tejto hry, ale obsahuje aj klasický Ballblazer, ktorý je audiovizuálne podstatne vylepšený, ale herne identický s originálom.

Masterblazer - Atari 16bit

A takisto tu máme aj Masterblazer pre PC (posledný screenshot), ktorý je skoro úplne rovnaký ako Atari ST/STE verzia. Pravdaže vo VGA to má viacej farieb a je to poznať. Herne je to však presne to isté.

Masterblazer - DOS

Ak už sa teda rozhodnete pre ktorúkoľvek verziu, určite si užijete poriadnu dávku prvotriednej hernej zábavy. Hlavne pri hre dvoch hráčov. Takže sťahujte a hrajte, stojí to za to.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 2.5.2010, 1900

 

 

Ballblaster.atr   31kb

Ballblazer.atr   91kb

Masterblazer.rar   1044kb

Masterblazer.st   720kb

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 2 + 3 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: