Ballblazer
Masterblazer

Ako som tu už párkrát spomínal, športové hry nepatria medzi moje zvlášť obľúbené žánre. A preto ani Ballblazer nie je v mojom rebríčku vyššie, hoci by si to právom zaslúžil. Podľa niektorých totiž patrí medzi najlepšie hry pre 8-bitové Atari. Asi je to pravda, ale je to športová hra a aj keď má perfektné prevedenie, pre mňa je z toho dôvodu dosť málo zaujímavá.

Ballblazer - intro

V tejto recenzii sa však pokúsim byť nezaujatý a túto hru zhodnotiť naozaj objektívne. Nerád by som totiž čelil veľkej vlne kritiky :-))) Ballblazer je totiž naozaj perfektná hra, hlavne pre dvoch hráčov. Takže na viacero žiadostí prednostne píšem túto recenziu. Takže o čom to vlastne je? Je to akýsi futuristický druh futbalu? alebo hádzanej? v prevedení jeden na jedného, nič viac, nič menej.

Ballblazer

V tejto hre pilotujete vznášadlo pohybujúce sa po šachovnicovej ploche, ktorá má na všetkých štyroch stranách bránky pohybujúce sa po celej dĺžke strany ihriska. Súper, ktorým môže byť druhý hráč alebo počítač, je v takom istom vznášadle inej farby. Oh, nejako som sa zabudol zmieniť, že hra je v 3D z vlastného pohľadu, čiže vlastne v pohľade z vášho vznášadla. Ďalším objektom v hre je už len veľká guľa, vlastne lopta, z ktorou túto hru hráte.

Ballblazer - útočím...

Najdôležitejším prvkom v hre je, čuduj sa svete, magnetizmus. Vznášadlá su vlastne veľké magnety, čo podmieňuje celú stratégiu a taktiku tejto loptovej hry. Loptu pri dostatočnom priblížení zachytí vaše magnetické pole a vy sa ďalej pohybujete aj s ňou. Jediná ďalšia vec, ktorú môžete robiť, je akýsi energetický ráz, ktorým sa dá lopta vystreliť. Vašou úlohou je streliť loptu do bránky. Hociktorej. Zmieňovaný energetický ráz však slúži aj na vypichnutie lopty súperovi, aby ste ju mohli zachytiť svojim magnetickým poľom. Fyzika funguje a spätný ráz pri výstrele lopty odmrští vznášadlo opačným smerom.

Ballblazer - som pred bránou...

Ovládanie vznášadla je celkom jednoduché, len si treba zvyknúť na dosť veľkú zotrvačnosť, ktorá je však pri vznášadlách bežná ;-) Vznášadlo sa vie pohybovať dopredu, dozadu a do strán. Že som zabudol zmieniť otáčanie? Nie. Otáčať sa totiž nedá, mierite stále jedným smerom. Frustrujúce? No dobre trochu klamem, otáčať sa dá, ale faktom je že to neviete riadiť. Vznášadlo sa totiž otáča automaticky do smeru, v ktorom je lopta, alebo najbližšia bránka.

Ballblazer - skóroval som!

Ako som už písal, hrať môžete proti počítaču, ale ešte väčšia zábava je hrať proti živému súperovi za druhým joystickom. Hrá sa na 10 bodov celkovo, čiže skóre môže byť napríklad 9:1 alebo 6:4. Ale dá sa dosiahuť aj skóre, ktoré nedáva spolu 10. Pri dvoch góloch za sebou súperovi, ktorý vedie sa mu totiž odrátajú dva body. Takže je možné zvrátiť 4:6 dvoma gólmi na 6:4. Po každom góle sa rozmer bránok zmenší a streliť každý ďalší gól je teda stále ťažšie.

Masterblazer - Atari 16bit intro

Graficky je Ballblazer naozajstnou lahôdkou. Celá hra je pekelne rýchla a žmýka z výkonu malého Ataríčka naozaj maximum. Zvuky sú tiež na vysokej úrovni. Ale skutočnou bombou je v tejto hre hudba, ktorá hrá v úvode, ale aj medzi kolami hry. Tá je totiž pevne daná len basovou líniou a jazzovými grifmi, ale vedúca línia je stále vytváraná v reálnom čase fraktálovým algoritmom. Preto sa nikdy úplne neopakuje. A znie naozaj úžasne.

Masterblazer - Atari 16bit titulná obrazovka

Ako to už bolo skoro zvykom pri všetkých herných peckách od Lucasfilm Games, hra bola v betaverzii ukradnutá, hacknutá a kolovala medzi ataristami ešte pred oficiálnym vydaním, pod názvom Ballblaster. Takže na stiahutie tu máme oficiálny Ballblazer, ale aj zmienenú beta verziu. Okrem toho je tu aj remake/pokračovanie pre Atari ST/STE s názvom Masterblazer (screenshoty okolo). Ešte som neskúšal všetky možnosti tejto hry, ale obsahuje aj klasický Ballblazer, ktorý je audiovizuálne podstatne vylepšený, ale herne identický s originálom.

Masterblazer - Atari 16bit

A takisto tu máme aj Masterblazer pre PC (posledný screenshot), ktorý je skoro úplne rovnaký ako Atari ST/STE verzia. Pravdaže vo VGA to má viacej farieb a je to poznať. Herne je to však presne to isté.

Masterblazer - DOS

Ak už sa teda rozhodnete pre ktorúkoľvek verziu, určite si užijete poriadnu dávku prvotriednej hernej zábavy. Hlavne pri hre dvoch hráčov. Takže sťahujte a hrajte, stojí to za to.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 2.5.2010, 1900

 

 

Ballblaster.atr   31kb

Ballblazer.atr   91kb

Masterblazer.rar   1044kb

Masterblazer.st   720kb

 

 

Novinky:

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

12.7.2016V poslednej dobe som tu moc nových vecí nedával, takže ani v Novinkách nič nepribúdalo, preto je toto skôr taká rekapitulácia tých pár vecí pridaných od začiatku roka ;-) Do sekcie vlastnej tvorby som pridal hru Dogfight, ktorá nie je až tak úplne mojim výtvorom, ale veď o tom viacej v recenzii :-D A potom som pridal aj dve recenzie na hry na 8-bitové Atari. Najskôr Fire Chief a dnes aj Tail of Beta Lyrae.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 1 + 10 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: