Los Angeles SWAT
Commando

Teraz si tu predstavíme hru až kultovú a legendami opradenú, Los Angeles SWAT, často uvádzanú aj len skrátene ako SWAT. Ide o akčnú hru typu "commando", ktoré boli v dobách 8 a 16 bitových počítačov veľmi obľúbené a bolo ich vytvorené značné množstvo. Jednou z prvých a najlepších bola práve hra Commando, ktorá však nebola v tej dobe na 8-bitové Atari oficiálne vydaná, a v kazetovej verzii pravdaže nikdy, takže som ju v tej dobe nehral. A práve hra SWAT býva niekedy označovaná ako Commando II a dokonca v nejakej obskurnej reedícii bola vydaná s týmto názvom na titulnej obrazovke ;-)

Los Angeles SWAT - titulná obrazovka

A nie je sa tomu ani čo čudovať, keďže SWAT je hra prakticky rovnako dobrá ako Commando. Hlavným rozdielom týchto hier je prostredie, takže namiesto obligátnej vietnamskej džungle ;-) sa táto hra odohráva v uliciach mesta (ako už jej názov napovedá) Los Angeles. A tentoraz nejde o boj proti nepriateľským vojakom, ale proti členom gangov, takže to nie je vojenská, ale skôr policajná akcia. Hru začíname v spodnej časti ulice a naša herná postava v strede je sprevádzaná ešte dvomi ďalšími rovnakými po stranách. Tie však do hry nijako nezasahujú, ale vtipným spôsobom predstavujú ďalšie životy. Po smrti nášho hrdinu ho totiž vždy nahradí ten ďalší. Kriminálne živly sa pri našom pohybe ulicou vynárajú na hornom okraji obrazovky a najskôr to vyzerá, že sa len tak nevinne potulujú. Po priblížení sa však poriadne pridajú a okamžite sú pri našom hrdinovi a fatálne ho spracovávajú tyčami (či olovenými rúrami, či baseballovými pálkami, či aký fras to držia v rukách). Preto je dôležité ich strieľať ešte z bezpečnej vzdialenosti, čo však vôbec nie je jednoduché, lebo pred streľbou divoko kľučkujú.

Los Angeles SWAT

Väčšinou však ani v dostatočnej vzdialenosti nie sme v bezpečí, pretože druhou obľúbenou gangsterskou zbraňou sú zápalné bomby, ktoré na nášho strážcu poriadku s obľubou vrhajú. Ďalší problém predstavujú odstreľovači na strechách budov, proti ktorým sa nedá nijako brániť a ani ich nie je možné zlikvidovať. Našťastie ich streľba siaha iba do polovice šírky ulice, takže je možné sa jej vyhnúť. Náplňou našej "práce" je chrániť nevinných, takže si vždy treba dávať pozor a nestrieľať civilistov, ktorí občas prechádzajú po chodníkoch. Takto sa musíme prebiť až na križovatku ulíc, kde nás čaká hlavná časť gangu. Po ich zlikvidovaní sa objaví samotný vodca banditov s rukojemníčkou. Tým sa vlastne dostávame k hlavnému cieľu hry, kedy je treba zastreliť vodcu a tým zachrániť rukojemníčku. Ak sa to zvrtne a "odbachneme" omylom ju, čaká nás bodový postih -1000, ale aj tak postupujeme do ďalšieho, pravdaže ťažšieho, levelu ;-) A to je vlastne celá hra, ktorá nemá žiadne iné ukončenie ako obligátne Game Over po strate všetkých životov, pretože aj tu (ako pri väčšine týchto starých hier) ide hlavne o dosiahnuté skóre.

Los Angeles SWAT

Z tohoto všetkého vyplýva, že SWAT nie je vôbec jednoduchá hra, aj keď oproti ostatným hrám tohoto typu nemá nijako prehnanú obtiažnosť. Takže ak ste skalným fanúšikom týchto hier, bude pre vás SWAT dosť ľahká záležitosť. Nám normálnejším nezostáva nič iné, ako sa k úspechu v tejto hre dopracovať intenzívnym tréningom :-D Našťastie, ovládanie je urobené kvalitne, hra na joystick reaguje výborne, a celkovo sa to naozaj dobre hrá. Čo sa týka audiovizuálneho spracovania, je SWAT skôr priemerná hra. Grafika by vzhľadom na rok výroby a možnosti hardvéru mohla byť podstatne lepšia, ale je skôr zameraná na rýchlosť animácii a celkovo "hladký beh" hry. Zvuky sú podpriemerné a hudba absentuje celkom, čo je asi moja najväčšia výhrada k tejto hre. Ale najdôležitejšia je predsa hrateľnosť a tu SWAT jednoznačne exceluje. Veď skúste...

Commando - titulná obrazovka

Ako som už v úvode napísal, originálnu hru Commando som na reálnom Atari XL/XE nikdy nehral, lebo v 80-tych a 90-tych rokoch sa k nej nijako nedalo dostať, a preto tu ani nemá svoju samostatnú recenziu. Nikdy totiž nebola vydaná a existovala len ako niekoľko prototypových cartridge. Prečo to tak bolo tu riešiť nemienim, pre nás je dôležité len to, že táto hra existuje, je kompletná a hrateľná a v dnešnej dobe už nie je problém jej digitálnu kópiu zohnať.

Commando

Commando pre 8-bitové Atari je naozajstný skvost po všetkých stránkach. Má na svoju dobu úplne nádhernú grafiku a takisto hudbu a zvukové efekty. Je trochu pomalšia, ale to je proste daň za perfektnú audiovizuálnu prezentáciu na limitujúcom hardvéri a hrateľnosť to skoro nijako neovplyvňuje. Takže jediným problémom tejto hry je riadne vysoká obtiažnosť. Proste to nie je hra pre začiatočníkov a príležitostných hráčov. Ale veď si ju tu môžete sami stiahnuť a vyskúšať si, či to bude pre vás tá správna hra ;-)

Commando - DOS

Kvalita konverzie pre 8-bitové ataríčka vynikne najmä v porovnaní s PC verziou. Tá je v CGA grafike, síce s pekne nakreslenými palmami, ale len s prázdnou čiernou plochou namiesto povrchu zeme a s úbohou zvukovou kulisou cez PC speaker. Ale je pravdou, že Atari verzia je podstatne novšia a PC hry v roku 1986 vyzerali proste dosť zle ;-)

Commando - Atari 2600

Na hernú konzolu Atari 2600 bol klon pôvodnej hry Commando vydaný firmou Activision v roku 1986. Takže aby sme to tu mali kompletné, uverejňujeme tu aj túto verziu. Graficky je podstatne jednoduchšia, ale hranie je úplne to isté, bohužiaľ aj s tou vyššou obtiažnosťou.

Commando - Atari 16bit

A nakoniec tu máme Commando aj pre Atari ST/STE. Je to naozaj výborná konverzia a jediná moja výhrada sa týka zvolenej farebnej palety. Všetky farby sú totiž vo veľmi podobnom jase a sýtosti, takže celá grafika má nízky kontrast. Tým pádom postavy a aj ostatné pohyblivé objekty dosť splývajú s prostredím, a tak je hra trochu neprehľadná.

autor textu © Gandalf the White

publikované: 18.1.2018, 2150

 

 

Commando (alt) -320kb.xex   129kb

Commando.bin   16kb

hrať Atari2600 verziu hry Commando online (nejde v Chrome)!

Commando.rar   71kb

Commando.rom   128kb

Commando.stx   928kb

Los Angeles SWAT.cas   27kb

Los Angeles SWAT.xex   25kb

Prečítajte si ako to bolo s Atari 8bit verziou hry Commando na Atari Protos (v angličtine).

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Caine02.05.2021, 1231Nevidím tu hru "Starquake", mám, ale bez návodu

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 5 + 1 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: