Choplifter

Znova tu máme jednu známejšiu hru, Choplifter vyšiel na skoro všetky vtedajšie počítače aj herné systémy a dočkal sa aj niekoľkých remakov. Koncept tejto hry je pritom veľmi jednoduchý, až by sa to mohlo zdať stereotypné a nudné. Opak je však pravdou.

Choplifter - titulná obrazovka

Choplifter je veľmi zábavná hra. A jej verzia na Atari XL/XE je aj veľmi atmosférická, čo pre mňa znamená veľké plus. Atmosféru jej dodáva hlavne dosť netradičná, ale podľa mňa veľmi zaujímavá grafika, ktorá sa od originálu pre Apple II trochu odlišuje.

Choplifter

Hra sa odohráva v noci a hviezdna obloha s obrovským mesiacom v splne je úžasná. A pod rúškom noci štartujeme s helikoptérou z našej základne na nebezpečnú misiu. Našou úlohou je dostať sa do nepriateľského tábora a zachrániť z neho rukojemníkov. K tomu je ale treba na tejto horúcej pôde pristáť. Takto to vyzerá celkom jednoducho, lenže nepriatelia nám svojich zajatcov nevydajú tak ľahko.

Choplifter (b&w)

Je ich treba zachrániť celkovo 64, ale do helikoptéry sa ich naraz vojde len 16. A tu je ten problém, každý náš ďalší výlet do tábora je ťažší ako predchádzajúci, pretože nepriateľ sa už na nás stihol pripraviť. Na začiatok nás ohrozujú len tanky, ktoré nám vo vzduchu nemôžu ublížiť. Ale potom začnú prilietať aj stíhačky a nastane mela.

Choplifter (b&w)

Ako som už napísal, Choplifter má výbornú grafiku v najjemnejšom grafickom móde, ktorý je štandardne monochromatický. Tu je zopár programátorskými trikmi zvýšená farebnosť a hra preto veľmi dobre vyzerá. A vlastne veľmi dobre vyzerá aj ako čiernobiela. Neviem prečo a ako sa to stalo, ale Choplifter sa štandardne vyskytuje v dvoch verziách, farebnej aj čiernobielej. A my tu máme obidve na stiahnutie. Pravdaže je to presne tá istá hra, len má iné zobrazenie ;-)

Choplifter! (1988) - titulná obrazovka

A teraz tu máme aj novšiu verziu z roku 1988 s názvom Choplifter! (rozdiel je v tom výkričníku), ktorá má úplne prerobenú grafiku, viac podobnú originálnej verzii z Apple II. Ťažko povedať, čo primälo firmu Atari aby znovuvydala tento titul, ale videli sme to už pri viacerých hrách. Hru od pôvodnej Brøderbund verzie odlišuje aj prítomnosť úvodnej hudby. Nemôžem hodnotiť hrateľnosť alebo obtiažnosť, pretože som túto verziu zatiaľ nehral. Takže vyskúšať si ju a spraviť si svoj názor na ňu zostáva na vás :-)

Choplifter! (1988)

Pridal som aj verziu pre dosovské PC s názvom Airlift Rescue (screenshot nižšie). Táto konverzia je podstatne novšia, takže má oveľa krajšiu VGA grafiku a vyzerá naozaj veľmi dobre. Lepšie sú aj zvuky a dokonca je v nej aj celkom dobrá hudba. Hrať sa dá klávesnicou aj joystickom, a ak bude aj hrateľnosť (zatiaľ som neskúšal) rovnako vysoká ako pri Atari verzii, je sa naozaj na čo tešiť.

Airlift Rescue - Choplifter DOS remake

Choplifter je známa a obľúbená hra, takže je úplne vylúčené, aby nemala po rokoch aj nejaký ten remake. Veľmi vydarený kúsok s názvom Choplifter 2nd Sortie (posledný obrázok) som minule objavil na nete, a tak ho tu máme na stiahnutie. Hra úplne bez problémov beží na všetkých moderných Windows vrátane 7 a 8. Ovláda sa síce len klávesnicou, trošku mi chýba podpora herných ovládačov, ale klávesy sa dajú prekonfigurovať a hrá sa to naozaj výborne. Len sa mi stále zdá, že sa nejako podstatne znížila obtiažnosť a táto konverzia je herne ľahšia. Ale pre niekoho to možno bude plus, keďže originál má dosť vysokú obtiažnosť...

Choplifter 2nd Sortie - Windows remake

Pridali sme ešte aj ďalšiu zaujímavú hru, ktorá vychádza z pôvodného námetu. Air Rescue má však podstatne odlišné spracovanie, ktoré ju robí niečím viac než len klonom pôvodnej hry. Táto hra má taktiež zaujímavé spracovanie a dobrú hrateľnosť, takže takisto odporúčam si ju aspoň vyskúšať.

Air Rescue - Atari 8bit

A záver? Myslím si, že Choplifter so svojou vyššou obtiažnosťou určite nie je hrou pre všetkých, ale kto má rád herné výzvy a rozhodne sa ho hrať, zaručene si užije dlhé hodiny skvelej zábavy. A to tú nám predsa pri hraní hier ide.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 20.12.2009, 1900

 

 

Air Rescue.xex   13kb

Airlift Rescue.rar   120kb

Choplifter (b&w).atr   65kb

Choplifter 2nd Sortie.zip   878kb

Choplifter!.xex   42kb

Choplifter.atr   32kb

 

 

Novinky:

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 3 + 8 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: