Moon Patrol

A máme tu ďalšiu veľmi známu klasickú akčnú hru pre staré Ataríčka. V hre Moon Patrol, ktorá bola na 8-bitové Atari vydaná v roku 1983, ovládame akýsi lunochod, ktorým sa musíme dostať z jednej mesačnej základne do inej. Našu cestu znepríjemňujú terénne prekážky (krátery, kamene...), umelé prekážky (míny) a hordy mimozemšťanov útočiacich na nás zo vzduchu. No teda na mesiaci asi skôr z vákua :-)))

Moon Patrol - titulná obrazovka

Celá hra je rozdelená na sektory, označené písmenami od A po Z. Čiže keď je lunochod zničený, uberie sa nám život a pokračujeme nie od začiatku hry, ale od posledne prejdeného sektoru. Zo začiatku je to vcelku jednoduché, ale časom hra dosť pritvrdí a celkovo je teda dosť náročná. Ešteže naše vozidlo je celkom dobre vyzbrojené (stieľa naraz dopredu aj dohora), veľmi pohyblivé a dobre ovládateľné. Krátery a míny teda preskočíme, kamene odstrelíme, nepriateľskému bombardovaniu sa uhneme a UFO pozostreľujeme. Znie to jednoducho, nie? Ale verte mi, táto hra vám dá zabrať.

Moon Patrol

Grafické stvárnenie je na svoju dobu veľmi dobré. Hra využíva paralaxný scrolling, čiže jednotlivé pozadia sa hýbu rôznymi rýchlosťami, čo vytvára dojem rôznej vzdialenosti týchto pozadí. Moon Patrol bola určite jedna z prvých hier využívajúcich túto neskôr veľmi obľúbenú a slávnu techniku.

Moon Patrol

Moon Patrol Redux 4.0 - titulná obrazovka

V posledných rokoch sa začali objavovať takzvané "hacky" starších hier pre 8-bitové Atari, čo sú vlastne grafické vylepšenia pôvodných hier bez zmeny samotného hrania. A takejto novej verzie sa v roku 2019 dočkala aj hra Moon Patrol. Grafika tejto novej verzie sa snaží čo najviac priblížiť originálnej automatovej hre, čím sa veľmi podobá verzii pre 16-bitové Ataríčka.

Moon Patrol Redux 4.0

Autori na tejto novej verzii ešte stále priebežne pracujú a vydávajú nové a nové vylepšenia. A tak sa postupne z obyčajného hacku stala skoro plnohodnotná nová hra. Momentálne aktuálna je verzia "Revision 4.0". Hra má teraz aj peknú titulnú obrazovku a v priebehu hry už netvorí zvukový podmaz len škrečivá kakofónia, ale celkom vydarená melódia. A hra teraz priamo podporuje aj herný ovládač pre SEGA Genesis.

Moon Patrol - Atari 16bit titulná obrazovka

Pár rokov po 8-bitových verziách boli vydané konverzie tejto hry aj pre 16-bitové počítače. A ako vyzerá verzia pre Atari ST/STE z roku 1987, je možné vidieť na okolitých screenshotoch. Podstatne sa zlepšila grafika, animácie vozidla sú úplne neuveriteľné. Hra sa tak oveľa viac podobá na pôvodnú automatovú verziu. Takisto sa ešte vylepšili zvuky a pribudla hudba. Čo sa však (našťastie) vôbec nezmenilo, je skvelá hrateľnosť.

Moon Patrol - Atari 16bit

Aj keď graficky podstatne jednoduchší (za svoje vzal napríklad paralaxný scrolling, viď ďalší obrázok), je Moon Patrol jedným z klenotov medzi hrami na konzolu Atari 2600. Tentoraz sa do 8kb kódu podarilo dokonca natlačiť aj animovanú úvodnú obrazovku. Herne za svojimi bratmi na silnejšie stroje vôbec nezaostáva a dokonca aj atmosféra hry je dokonalá.

Moon Patrol - Atari 2600

Verzia pre PC je trošku iná. Kvalitne nakresleným a animovaným vozidlom sa podobá verzii pre Atari ST/STE, ale pozadie sú len jednoduché obrysy kopcov bez paralaxného scrollingu a celé je to len v CGA. Výsledný dojem je tým pádom veľmi rozporuplný. Zvuky a hudba sú celkom dobré, autori sa posnažili, ale je to len speaker a na Atari to teda nemá. Herne dobré.

Moon Patrol - DOS

Že je Moon Patrol výborná a obľúbená hra je vidieť aj zo snahy nezávislých programátorov, ktorý aj dnes vytvárajú jeho remaky. A keďže sa tu snažím mať čo najviac online hrateľných hier dávam sem aj jeden takýto remake vo flashi, čiže hrateľný priamo v prehliadači (screenshot nižšie). Pravdupovediac nie je to žiadne veľdielo a kvalite originálu sa vôbec nevyrovná, ale niekomu sa možno bude páčiť.

Moon Patrol - Flash remake

To ďalší windowsový remake, s názvom rovnakým ako pôvodná hra, je podstatne zaujímavejší (screenshot nižšie). Je to skoro presná kópia pôvodnej hry, len má úplne prerobenú grafiku, ktorá je moderná a zaujímavá. Síce to už nemá tú pôvodnú atmosféru, ale je to naozaj veľmi dobrá hra. Beží bez problémov na novších Windows XP, Vista, 7, ale je bohužiaľ nehrateľne pomalá na Windows 8 a 10 (známa to chyba hier robených v Dark Basic). Hru netreba inštalovať, je to .zip archív, ktorý stačí rozbaliť a môžete hrať. Ak vám hra pri prvom spustení bude hlásiť, že chýba knižnica d3drm.dll, treba si ju stiahnuť a nahrať do adresára s hrou.

Moon Patrol - Windows remake

Najlepšie na koniec predstavuje remake Moon Patrol - New Path (posledný screenshot). Je to naozaj excelentná konverzia pôvodnej hry v modernom kabáte. Hra výborne vyzerá a takisto sa výborne aj hrá. Len sa mi zdá, že má nižšiu obtiažnosť ako ostatné verzie a bude asi veľmi ľahké ju dohrať... pre mňa je to trošku mínus, ale pre menej skúsených hráčov to môže byť aj výhoda. Najmä keď aj jej rozbehanie je veľmi jednoduché. Hra je tu na stiahnutie ako .zip archív, stačí ju rozbaliť a môžete hrať. A funguje úplne perfektne na všetkých moderných Windows vrátane 7, 8 a 10.

Moon Patrol New Path - Windows remake

Verím, že ak sa rozhodnete si Moon Patrol zahrať v ktorejkoľvek verzii, zažijete s ním kopu dobrej zábavy. Je to totiž jedna z tých návykových hier kde po strate všetkých životov začnete určite znovu a budete sa snažiť tentoraz vydržať dlhšie a dostať sa ďalej.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 19.11.2009, 1900

posledná úprava: 27.6.2020, 2001

 

 

Moon Patrol - New Path.zip   16875kb

Moon Patrol Flash.swf   191kb   (flash verzia hrateľná online!)

Moon Patrol Redux 4.0.xex   28kb

Moon Patrol Remake.zip   1711kb

Moon Patrol.atr   17kb

Moon Patrol.bin   8kb

hrať Atari2600 verziu hry Moon Patrol online (nejde v Chrome)!

Moon Patrol.car   17kb

Moon Patrol.rar   25kb

Moon Patrol.st   800kb

Prečítajte si pár zaujímavostí o hre Moon Patrol pre Atari 2600 na Atari Protos (v angličtine).

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Caine02.05.2021, 1231Nevidím tu hru "Starquake", mám, ale bez návodu

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 7 + 3 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: