Diamonds
Dan Strikes Back

Pravidelný návštevník týchto stránok si už určite musel všimnúť, že na hrách veľmi oceňujem atmosféru. A práve dvojica dnešných hier, spojených príbehom a postavami, ma dostala hlavne vďaka ich perfektnej atmosfére. Hry na seba vlastne priamo nadväzujú a boli v rokoch 1983 a 1984 vytvorené programátorom Simonom Huntom a vydané pod hlavičkou English Software. Hlavnou postavou ovládanou hráčom je Digger Dan, hľadač pokladov a dobrodruh.

Diamonds - intro

Prvá hra, Diamonds, vlastne ešte ani nemá žiaden príbeh. Ide v nej len o kopanie tunelov a zbieranie diamantov. A tejto činnosti hlavnému hrdinovi prekážajú niekoľkí nepriatelia s rôznymi vlastnosťami, schopnosťami a spôsobmi pohybu. Ako je v týchto prastarých hrách obvyklé, hra sa skladá z levelov so zvyšujúcou sa obtiažnosťou a našou úlohou je pozbierať všetky diamanty v levele a dostať sa do ďalšieho, a ďalšieho, a teda vlastne nahrať čo najvyššie skóre. Hlavným nepriateľom v našej činnosti je Brian the Blob, ktorý sám robí vlastné chodby a diamanty taktiež zbiera.

Diamonds - intro

Náš hrdina nie je vôbec nijako ozbrojený a všetkým príšerám môže teda len utekať, alebo sa pred nimi uhýbať. Niektorí nepriatelia, ktorí nás prenasledujú vykopanými chodbami, napríklad Brian the Blob a Philip the Filler, sa však dajú aj zlikvidovať vhodným použitím kameňov, ktoré sú v zemi náhodne rozhodené. Stačí zvislá štôlňa ku kameňu a v pravom okamihu spod neho uhnúť do strany ;-) Dotyk s ktoroukoľvek príšerou je nášmu hrdinovi fatálny a znamená stratu života. Na čo si treba v hre dať hlavne pozor, je nehĺbiť dve vertikáne chodby hneď vedľa seba. Takáto široká šachta je potom totiž nepoužiteľná pre cestu hore, a to ako pre hrdinu, tak aj pre nepriateľov.

Diamonds

Druhá hra, Dan Strikes Back, sa odohráva po dlhšej dobe. Dan mal svoje diamanty, ale Brianovi sa to nepáčilo, ukradol mu ich a schoval do pokladnice vo svojom sídle. To je vystavané ako vertikálne bludisko chodieb a strážené rôznymi príšerami. Pravdaže náš poklad je až na dne tohoto bludiska. Body v tejto hre získavame zbieraním akýchsi húb, rastúcich vo všetkých chodbách. Celé sídlo je rozdelené na niekoľko častí a vchod do ďalšej sa otvorí až po úplnom vyzbieraní všetkých húb v časti predchádzajúcej.

Dan Strikes Back - intro

Veľa vecí je tu ako v predchádzajúcej hre. Hlavný nepriateľ Brian the Blob je aj hlavným prenasledovateľom a tiež je tu aj kopa iných otravných príšer. Síce sa tu pohybujeme v už hotových chodbách, ale zvislé šachty širšie ako jedno políčko sú taktiež nepoužiteľné pre cestu hore. To sa dá celkom dobre takticky využiť pri unikaní pred Brianom. Bohužiaľ tu chýba možnosť prenasledovateľa zavaliť. Okrem toho sú v tejto hre navyše rôzne prekážky, ako náhodne sa zatvárajúce dvere, na chvíľu zdržujúce pavučiny, a podobne.

Dan Strikes Back

Audiovizuálne spracovanie obidvoch hier je veľmi podobné. Majú na svoju dobu celkom peknú grafiku, ktorá je v dvojke ešte o niečo lepšia. Taktiež zvuky a hudba sú v obidvoch na dobrej úrovni. Hrateľnosť je super, a to aj vďaka dobre zvládnutému ovládaniu. V čom obidve hry excelujú, je už v úvode spomínaná atmosféra. Kopanie chodieb a zbieranie diamantov má svoje neopakovateľné čaro a preliezanie starých chodieb ešte viac. Tam sa každý milovník dungeonov musí cítiť ako doma, aj keď je to obyčajná stará akčná hra ;-)

Dan Strikes Back

Obidve hry tu máme k dispozícii na stiahnutie, takže vám nič nebráni si ich vyskúšať. Ja som pri písaní tejto recenzie na ne dostal takú chuť, že si ich musím hneď zahrať. A to je myslím to najlepšie odporúčanie...

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 15.10.2013, 1422

 

 

Dan Strikes Back.atr   65kb

Diamonds.atr   11kb

 

 

Novinky:

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

12.7.2016V poslednej dobe som tu moc nových vecí nedával, takže ani v Novinkách nič nepribúdalo, preto je toto skôr taká rekapitulácia tých pár vecí pridaných od začiatku roka ;-) Do sekcie vlastnej tvorby som pridal hru Dogfight, ktorá nie je až tak úplne mojim výtvorom, ale veď o tom viacej v recenzii :-D A potom som pridal aj dve recenzie na hry na 8-bitové Atari. Najskôr Fire Chief a dnes aj Tail of Beta Lyrae.

8.1.2016Rozbehol som už aj sekciu mobilných hier, takže keď nejakú takúto hru sem pridám, už ju aj započíta a bude aj vo vyhľadávaní ;-) Okrem toho som pridal dve nové recenzie. Prvé dva diely série Robocop pre Atari ST a hru Gun Law pre Atari XL.

< novšie |

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 7 + 8 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: