The Great American Cross-Country Road Race

Doteraz som trochu kašľal na aj mnou obľúbený žáner závodných hier. Ono ich ani v mojom rebríčku veľa nebude. Mám ich síce rád, ale vždy sa nájde veľa iných hier, ktorým dávam prednosť. Na druhej strane to znamená, že tu bude iba kvalita. A najlepšou závodnou hrou na 8-bitové Atari je podľa mňa práve Great American Cross-Country Road Race, ktorú radšej budem v tejto recenzii volať jej skráteným názvom Road Race ;-)

Road Race - intro

A čím je práve táto hra taká výnimočná? Svojou komplexnosťou. Väčšina závodných hier tej doby bola veľmi jednoduchá, proste ste jazdili buď po okruhu, alebo po otvorenej trati a zbierali body, alebo to bolo na čas, alebo ste mali za úlohu predbehnúť ostatných. A to bolo všetko.

Road Race - intro

Road Race je trochu iná. Tiež ide o to, prejsť trať v čo najlepšom čase, ale každá trať je vlastne cesta medzi dvoma mestami. A našou úlohou je prejsť vždy niekoľko tratí. Ale aby som sa nezamotával, je to takto:

Road Race - preview prvej etapy

Na začiatku hry sa klávesou SELECT (v emulátore F3) dostaneme na obrazovku rekordov, kde sa hra najskôr spýta, či si chceme nahrať oponentov z disku, ja vždy dávam nie, pretože sa mi ešte nepodarilo zistiť ako to vôbec funguje ;-) Potom nasleduje otázka, či chcete ísť konkrétnu trasu. Tie sú štyri, po stlačení N hra ponúkne ďalšiu, stlačením Y ju berieme a ideme na štart. Ešte môžeme pred jazdou stlačením OPTION (F4) skočiť na mapu, na ktorej sa vysvieti úsek trate, ktorý práve pôjdeme a stláčaním OPTION sa tu dá prestaviť čas štartu. V hre sa totiž normálne mení denná doba a jazdí sa vo dne aj v noci. Potom už len stlačíme START a ide sa na to.

Road Race - poliši ma čapli pri rýchlej jazde ;-)

Objavíme sa na začiatku našej cesty s plnou nádržou a môžeme vyraziť. Hra sa ovláda joystickom, akcelerujeme tlačidlom, smermi páky dopredu a dozadu sa prehadzujú rýchlostné stupne. Počas jazdy sa normálne míňa palivo. Na čerpaciu stanicu nás popredu upozorní nápis. Vtedy treba včas spomaliť a pri pumpe zastaviť. Sranda je, ak nám dôjde palivo skôr, vtedy treba auto k pumpe dotlačiť.

Road Race - výber inej trate

V hre treba ísť pravdaže čo najrýchlejšie, ale na druhej strane, keď sa ozve výstraha, že sa približujeme k policajnému radaru, treba včas spomaliť. Inak nás policajti zastavia a táto strata času je oveľa väčšia, ako pri dodržovaní povolenej rýchlosti. Ako som už písal, mení sa denná doba, takže môžeme ísť aj potme. Ďalšou zaujímavosťou je aj meniace sa počasie. Na severe krajiny sú cesty pod vrstvou snehu a je to cítiť na jazdných vlastnostiach auta. Takisto je poznať aj silný dážď.

Road Race - posúvam čas štartu

Úlohou je dostať sa do cieľového mesta v časovom limite a to v čo najlepšom čase, aby ste získali dobré umiestnenie. Ak sa vám to podarí, nasleduje vyhodnotenie jazdy a ide sa na ďalší úsek trate. Každá trať je zložená z niekoľkých takýchto úsekov, takže prejsť celú trať a tým úspešne dohrať túto hru nie je vôbec jednoduché a hlavne to zaberie dosť veľa času. Ale hra je zábavná a vďaka všetkým svojim spomínaným vychytávkam sa ani po dlhšom hraní nestáva nudnou.

Road Race - zo Seattlu s vetrom o závod :-D

Ako vidíte, Road Race je naozaj veľmi komplexná hra, čo len zosilňuje jej atmosféru a tým zvyšuje hrateľnosť. A vydarená je aj po stránke grafickej a zvukovej. Grafika je rýchla a aj dosť detailná, zvuky sú výborné a je počuť naozaj všetko, čo treba. Celkovo je Road Race veľmi nadpriemerná hra a každý koho tento typ hier baví, pri nej strávi určite dlhé hodiny tak ako ja.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 23.10.2009, 1900

 

 

Great American Cross Country Road Race.atr   91kb

 

 

Novinky:

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

12.7.2016V poslednej dobe som tu moc nových vecí nedával, takže ani v Novinkách nič nepribúdalo, preto je toto skôr taká rekapitulácia tých pár vecí pridaných od začiatku roka ;-) Do sekcie vlastnej tvorby som pridal hru Dogfight, ktorá nie je až tak úplne mojim výtvorom, ale veď o tom viacej v recenzii :-D A potom som pridal aj dve recenzie na hry na 8-bitové Atari. Najskôr Fire Chief a dnes aj Tail of Beta Lyrae.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 8 + 4 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: