Dimension X

Nasledujúca hra bude opäť z kategórie menej známych, vlastne tentokrát skoro úplne neznámych. Aspoň zatiaľ som nevidel nikde žiadny popis tejto skvelej gamesky. Ide o 3D takticko akčnú hru. Ak ste niekedy hrali ataríčkovskú legendu Star Raiders, tak Dimension X je vlastne niečo podobné, len sa neodohráva v pustom vesmíre, ale na povrchu planéty. V tejto hre ovládame akési bojové vznášadlo a bojujeme proti presile nepriateľských strojov. Našou úlohou je uchrániť pred nimi hlavné mesto a všetkých zničiť.

Dimension X - titulná obrazovka

V hornej časti obrazovky máme prístrojový panel a na ňom je najdôležitejšia vec v hre - mapa so skenerom (v pravom hornom rohu). Každý štvorček na mape je jeden sektor, ktoré sú spojené tunelmi. Sektor v ktorom sa nachádzame je ten orámovaný a blikajúci je ten, ku ktorému sme obrátení. Pruhovaný sektor je nenavštívený čistý a plný je navštívený čistý. Bodky znamenajú zamínovaný sektor (nedá sa doň vojsť). Pre nás sú dôležité nepriateľom obsadené sektory (majú číslo udávajúce počet nepriateľských vznášadiel), a hlavne sektor označený "C", čo je hlavné mesto. Práve toto mesto musíme uchrániť pred nepriateľmi.

Dimension X - boj v pustatine...

Počas hry sa samotným pohybom a aj streľbou spotrebováva palivo. To sa dá doplniť v sektoroch označených "F". Po vstupe do sektoru s nepriateľmi, títo začnú na nás okamžite útočiť. Ešte skôr ako sa priblížia na dostreľ, je možné ich vidieť na radare (je vedľa mapy). Po vyčistení sektoru od nepriateľov sa môžeme presunúť do ďalšieho. Obrátime sa tak aby na mape blikal sektor, do ktorého sa chceme dostať a ideme rovno. Po chvíli vznášadlo zrýchli a vletí do tunelu. V ňom sa treba držať medzi dvoma zvislými čiarami a nadlietať alebo podlietať prekážky.

Dimension X - vyhral som a mierim k tunelu...

Ako som už písal, úlohou je zničiť nepriateľov a uchrániť pred nimi mesto. Nie je to ľahký cieľ, pretože nepriatelia stále prichádzajú a tiež cestujú medzi jednotlivými sektormi. Napríklad máme niekde 7 nepriateľov, preletíme tunelom k nim, ale sú tam už len traja a štyria sú v susednom sektore. Na toto treba dávať pozor a držať ich viac než jeden sektor od mesta.

Dimension X - v transportnom tuneli...

Na popis hrania by to stačilo, teraz sa pozrime na ostatné veci v hre. Grafika je veľmi pekne prepracovaná a je to skoro vrchol toho, čo sa dá v 3D na malom ataríčku dosiahnuť. Možno všetko vyzerá dosť jednoducho, ale všimnite si, že hory (alebo domy) na obzore sa plynule zväčšujú pri približovaní. Dnes je to bežná vec, ale na 8-bitových počítačoch to až tak bežné nebolo. Zvukovo je na tom Dimension X tiež veľmi dobre a úvodná hudba je síce monotónna, ale dáva hre tú správnu atmosféru.

Dimension X - mesto...

A tu sme pri tom, čím ma táto hra najviac dostala, pri jej fantastickej atmosfére. Všetko pôsobí úplne v zhode s názvom a vy sa cítite naozaj ako v nejakej inej neznámej dimenzii. Proste nevyskúšať si túto hru by bola naozaj škoda. Pretože ak ste trochu scifisti a možno trochu romantické duše :-D, tak jej skvelá atmosféra určite pohltí aj vás.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 27.6.2009, 1900

 

 

Dal som sem aj originálny manuál hry. Kto ovláda angličtinu, môže si prečítať.

 

Dimension X manual EN.pdf   1575kb

Dimension X.atr   91kb

 

 

Novinky:

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 7 + 9 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: