H.E.R.O.

Ďalšia zo známejších hier v mojom rebríčku. Dnes patrí medzi moje najobľúbenejšie hry na malé Ataríčko ;-) Jej názov je tak trochu slovná hračka. Hero je pravdaže po anglicky hrdina, ale v tomto prípade je to H.E.R.O. aj skratka Helicopter Emergency Rescue Operation čiže otrocky preložené vrtuľníková núdzová záchranná operácia.

H.E.R.O.

Názov vlastne už naznačuje o čo v tejto hre ide. Chlapík s akousi heli obdobou jetpacku (vlastne prečo tomu nehovoriť helipack?) sa musí dostať na koniec jaskyne a tým zachrániť strateného výskumníka. V tejto záchrannej misii mu však stojí v ceste množstvo prekážok neživých (steny, voda, láva...) aj živých (pavúky, netopiere, hady a podivné motýle).

H.E.R.O.

Na boj s tými živými je vyzbrojený akýmsi laserom a na odstránenie stien brániacich v postupe má obmedzený počet výbušnín. Na prejdenie každej jaskyne je časový limit. Na konci jaskyne sedí stratený výskumník. Keď sa náš hero k nemu dostane, príde vyhodnotenie v podobe pripočítania bodov za zostávajúci čas a nepoužité bomby.

H.E.R.O.

Každá ďalšia jaskyňa je rozsiahlejšia a zložitejšia. Neskôr pribudnú blikajúce steny, dotyk s ktorými znamená okamžitú stratu života. Spodné poschodia budú zaplavené vodou, v ktorej sa dá utopiť, alebo (čo je podstatne horšie) lávou, ktorá zabíja taktiež okamžite pri dotyku. V niektorých úzkych priechodoch do nižších poschodí budú lampy. Pri dotyku zhasnú a výsledkom je absolútna tma, v ktorej nevidíme steny.

H.E.R.O.

Grafika tejto hry je na svoju dobu veľmi vydarená. Vyzerá síce jednoduchšie, ale je tým pádom prehľadná a plne funkčná. Zvukové efekty sú primerané. Ovládanie joystikom je dobre vyriešené, len si musíte zvyknúť na špecifiká lietania pomocou helipacku (zotrvačnosť vertikálneho pohybu). Kladenie bômb (smer dolu k sebe) si treba nacvičiť, lebo po jej položení treba rýchle odísť do bezpečnej vzdialenosti.

H.E.R.O.

Pridal som aj verziu pre konzolu Atari 2600, ktorá je herne úplne identická s recenzovanou verziou pre Atari XL/XE, len je pravdaže graficky jednoduchšia (viď ďalší screenshot). A pravdaže si ju môžete zahrať aj online v prehliadači (nefunguje v Chrome) :-)

H.E.R.O. - Atari 2600

H.E.R.O. je veľmi chytľavá a zábavná akčná hra a určite si ju obľúbite. Popularitu tejto hry dokazuje jej rozšírenosť na skoro všetky staré platformy a aj stále vznikajúce remaky. Jeden takýto kvalitný remake pre Windows tu máme pod názvom H.E.R.O. Retro Remake, takže si môžete túto skvelú hru zahrať aj v novom modernom kabáte. Hra funguje na všetkých verziách Windows vrátane 7 a 8 a je spakovaná zipom, stačí rozbaliť a hrať.

H.E.R.O Helicopter Emergency Rescue Operation - Windows remake

Táto verzia (screenshot vyššie) je ale oproti originálu aj trochu zmenená po hernej stránke, takže si budete musieť zvyknúť napríklad na omnoho väčšiu silu výbuchov bômb. Tieto teraz uvoľnia aj balvany zo stropu, ktorým sa treba vyhnúť. Zároveň má výbuch aj trochu väčší dosah, takže v malých priestoroch si treba dávať pozor.

H.E.R.O. - Windows remake

Ak si chcete bez emulátora zahrať skoro 100% rovnakú verziu, ako na Atari, siahnite radšej po druhom remaku s názvom H.E.R.O. Remake, ktorý má identickú grafiku aj hrateľnosť ako originál a teda vám lepšie sprostredkuje aj atmosféru pôvodnej hry (screenshot vyššie). Beží takisto bez problémov na všetkých Windows vrátane 7 a 8. Len trošku škoda, že autor neurobil aj ovládanie joystickom a hra sa teda dá hrať len klávesnicou.

Into Deep! - Atari 8bit

A aby tých hier ešte nebolo dosť, teraz tu máme aj akýsi klon pôvodnej hry s názvom Into Deep! Táto hra úplne kopíruje pôvodný námet vrátane streľby na príšery a ukladania bômb k prekážkam, len celý dej presúva do podmorského prostredia. Takže z chlapíka s helipackom sa stal potápač :-) Ale je to tiež vcelku dobrá hra, kľudne si ju vyskúšajte...

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 14.6.2009, 1900

 

 

P.S.: Pretože pripojenie môjho servera je pomalé, budem sa snažiť väčšie súbory (full CD hry a pod.) vždy uložiť aj na nejaké share servery. Keďže súbory na takýchto serveroch bývajú často mazané, nemôžem vždy zaručiť funkčnosť, ale budem sa snažiť aby vždy aspoň jeden link bol živý.

 

H.E.R.O. Retro Remake.zip na Ulož.to

H.E.R.O. Remake.zip   1234kb

H.E.R.O. Retro Remake.zip   12557kb

H.E.R.O..atr   17kb

H.E.R.O..bin   8kb

hrať Atari2600 verziu hry H.E.R.O. online (nejde v Chrome)!

Into Deep!.xex   13kb

 

 

Novinky:

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

12.7.2016V poslednej dobe som tu moc nových vecí nedával, takže ani v Novinkách nič nepribúdalo, preto je toto skôr taká rekapitulácia tých pár vecí pridaných od začiatku roka ;-) Do sekcie vlastnej tvorby som pridal hru Dogfight, ktorá nie je až tak úplne mojim výtvorom, ale veď o tom viacej v recenzii :-D A potom som pridal aj dve recenzie na hry na 8-bitové Atari. Najskôr Fire Chief a dnes aj Tail of Beta Lyrae.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 5 + 3 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: