International Karate
World Karate Championship
IK+ aka International Karate Plus

Keď sa spýtate hociktorého ataristu na aké bojovky na 8-bitové Atari sa pamätá, prvou odpoveďou vo väčšine prípadov bude International Karate. A vlastne nielen pre ataristov. Táto hra bola asi najrozšírenejšia a najznámejšia mlátička na osembitoch.

International Karate

Hra sa vyznačuje krásnou kreslenou grafikou pozadia, kvalitnou animáciou postáv, výbornými zvukmi a skvelou hudbou od slávneho tvorcu hernej hudby Roba Hubbarda. Na Atari XL/XE bolo niekoľko skrátených kazetových verzií tejto hry vždy len s jedným pozadím. Plná disková verzia má však niekoľko rôznych pozadí.

International Karate

Po hernej stránke je IK naozaj lahôdka. Animácie postáv sú rýchle a tým celá hra získava správny spád. Celé je to svižné a aj sa to dobre ovláda. Hrať môžeme proti počítaču, kde sú stále lepší a lepší súperi a je tu aj niekoľko medzihier (napr. presekávanie dosiek), alebo proti živému súperovi pri druhom joysticku, čo je často ešte zábavnejšie.

International Karate

Ťahov je celkom dobrá paleta, či už úderov, kopov, blokov, alebo aj iných pohybov ako sú premety a pod. Každý zásah je bodovaný a zároveň sú delené na dve kategórie podľa účinnosti (full alebo half pointy). Na zdolanie súpera v každom kole treba 4 half alebo 2 full zásahy, alebo nejakú ich kombináciu.

International Karate

Pri hre sa môžeme rozhodnúť pre dve zvukové kulisy. Buď nám hrá už v úvode spomenutá atmosférická hudba, alebo počujeme zvuky úderov, pohybu a stony pri zásahu. Škoda len, že sa to nedá aj skombinovať. Grafika pozadia sa mení automaticky naším postupom v hre.

World Karate Championship - splash screen

Pre Atari XL/XE je tu k dispozícii plná disková verzia International Karate a aj US release pod menom World Karate Championship. Ide o identickú hru, len americká verzia má úvodný obrázok (v hre sa len mihne, tak si ho užite zo screenshotu) a inú rýchlosť kvôli odlišnému časovaniu (v USA sa na TV používa NTSC norma, ktorá má inú obnovovaciu frekvenciu).

International Karate - Atari 16bit

Atari ST/STE verzia má podstatne zmenenú grafiku (pozri okolné screenshoty), ktorá je podstatne jemnejšia, ale tak trochu komiksová. Nie je to zlé, ale mne osobne sa viac páči štýl grafiky použitý v 8-bitovej verzii. Hudba je tá istá, len trochu vylepšená v súlade s lepším hardware 16-bitových Atari.

International Karate - Atari 16bit

Vyhrabal som aj verziu IK pre PC. Je v CGA grafike, čo znamená malú farebnú paletu, ale jemnejšie vykreslenie pozadia. Inak je grafika podobná verzii pre 8-bitové Atari. Veľmi slabo zvládnuté sú zvuky cez speaker, hudba absentuje úplne.

International Karate - DOS

Pre Atari ST/STE tu máme aj pokračovanie s názvom IK+ (áno skutočne sa to takto skrátene volá :-D ), ktoré má oproti pôvodnému International Karate viacero zmien. Hlavnou je prítomnosť až troch postáv na obrazovke. Znamená to vždy boj proti dvom súperom naraz. Tých môže ovládať buď oboch počítač, alebo jedného aj ďalší hráč. V hre sú zmenené aj medzihry.

IK+ - Atari 16bit titulná obrazovka

Grafika je viac podobná pôvodnej 8-bitovej verzii IK a je veľmi pekná (screenshoty okolo). Zamrzí iba jediné pozadie, ktoré je však oproti pôvodnej hre animované a je naozaj dobre spracované. Hudby znovu robil Rob Hubbard a sú snáď ešte lepšie a naozaj sa to skvele počúva. Hrateľné je to rovnako ako pôvodné IK, len vďaka ďalšiemu súperovi trochu obtiažnejšie.

IK+ - Atari 16bit

IK+ tu máme aj v celkom vydarenom remaku na Windows so zaujímavým názvom International 64k-rate Plus. Škoda len že vychádza z graficky slabšej verzie pre Commodore 64 (viď posledný screenshot). Inak je táto konverzia výborne naprogramovaná a funguje v celoobrazovkovom režime, alebo aj v okne na všetkých verziách Windows (vrátane 7 a 8).

International 64k-rate Plus - IK+ Windows remake

Nech sa už rozhodnete pre ktorúkoľvek verziu IK, budete sa určite kráľovsky baviť. Hlavne ak si zoženiete živého súpera a poriadne ho vytrieskate (nie je nad škodoradosť :-))).

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 3.1.2010, 1900

 

 

International 64k-rate Plus.zip   69kb

International Karate +.st   800kb

International Karate.atr   91kb

International Karate.rar   173kb

International Karate.st   720kb

World Karate Championship.atr   131kb

 

 

Novinky:

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

12.7.2016V poslednej dobe som tu moc nových vecí nedával, takže ani v Novinkách nič nepribúdalo, preto je toto skôr taká rekapitulácia tých pár vecí pridaných od začiatku roka ;-) Do sekcie vlastnej tvorby som pridal hru Dogfight, ktorá nie je až tak úplne mojim výtvorom, ale veď o tom viacej v recenzii :-D A potom som pridal aj dve recenzie na hry na 8-bitové Atari. Najskôr Fire Chief a dnes aj Tail of Beta Lyrae.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 5 + 10 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: