Archon
Archon Ultra

Kto by nepoznal šach... Na počítače už bol prevedený toľkokrát, že sa to nedá ani spočítať. A veľa verzíí už bolo v animovanej forme, kde figúrky ožívali a branie figúrky bolo zobrazené bojom a zabitím. Na prvý pohľad Archon vyzerá ako takýto bojový šach. Ale len na prvý pohľad. Archon nie je šach a so šachom ani nemá nič spoločné. Hmmm... keď teraz nad tým uvažujem, z dnešného pohľadu je Archon ešte lepšia hra ako sa mi zdal byť na starom Ataríčku. A asi by si zaslúžil aj vyššie umiestnenie. Ale rebríček je z pohľadu tej doby a vtedy som niektoré hry hrával radšej.

Archon - titulná obrazovka

Tak si to trošku priblížime. Hrací plán sa trochu podobá šachovnici, ale má rozmery 9x9 a tri farby políčok. Biele, čierne a meniace sa, ktorých farba sa mení v niekoľkých stupňoch od bielej po čiernu a zase naspäť v nekonečných cykloch. Ako v šachu aj tu sú biele a čierne figúrky rôznej sily, ktoré môžu v jednom ťahu postúpiť o určitý počet políčok. Neodlišujú sa však spôsobom pohybu. Vlastne trochu áno, pretože niektoré bytosti sú pozemné a niektoré lietajúce, ktoré dokážu prejsť aj cez obsadené políčka.

Archon - nastavenia hry

Cieľom hry je poraziť súpera a dá sa to urobiť dvomi spôsobmi. Môžeme buď úplne vyhladiť všetky súperove bytosti, alebo obsadiť 5 špeciálnych políčok (to sú tie s blikajúcim znakom). Každá strana má odlišné bytosti s inými vlastnosťami a spôsobom útoku. Na strane svetla bojujú ako základné postavy rytieri, ako vyššie napríklad jednorožci, fénix, golemovia... Vládne im dobrý mág. Na temnej strane sú základom goblini a vyššie postavy sú strigy, trolovia, drak, baziliškovia... Vládne im zlá čarodejnica. Vládci oboch strán ovládajú určité množstvo kúziel, ako je oživenie, liečenie, teleportácia a podobne. Každé kúzlo sa však dá použiť len raz.

Archon - idem použiť kúzlo Teleport

Podľa popísaného hra vyzerá trochu strategicky, avšak nosnou časťou sú súboje. K súboju dochádza, keď sa dve znepriatelené bytosti stretnú na jednom políčku. Vtedy sa zmení herný plán na plochu s rôzne sa objavujúcimi prekážkami (stromy), na ktorej koncoch stoja bytosti idúce do súboja. Potom už každý hráč ovláda svoju bytosť a snaží sa zničiť súperovu. Po stranách hracieho poľa sú ukazovatele životnej energie každej bytosti. Keď ukazovateľ klesne na nulu, bytosť zomiera.

- a teraz môj jednorožec zabije draka ;-)

Počiatočné množstvo energie veľmi závisí od farby políčka, na ktorom súboj prebieha. Ak je pole biele, má viacej energie biela bytosť a je aj podstatne silnejšia, a naopak na čiernom má výhodu čierna bytosť. A tu práve vstupuje do hry hlavný strategický prvok, meniace sa políčka. Pre úspech v hre sa treba naučiť ich využívať. Archon sa dá hrať proti počítaču, môžeme si zvoliť stranu a kto bude začínať. Lepšia zábava je však hra dvoch hráčov. A pre začiatočníkov sa hra proti počítaču vôbec doporučiť nedá. Počítač je totiž v súbojoch pekelne rýchly a vyhrať s ním dokáže iba skúsený hráč.

Archon - vyhral som!

Po grafickej stránke Archon nijako nevyniká. Grafika je dosť jednoduchá, ale účelná a animácie postáv sú celkom dobre urobené. Zvuky sú na tom podstatne lepšie aj keď tiež nie sú nejako oslňujúce, a úvodná hudba aj keď krátka, je celkom pôsobivá. Čo z Archona robí herný skvost je jeho výborná hrateľnosť. Archon sa pre svoju obľúbenosť dočkal aj pokračovania pod názvom Archon 2 - Adept. Túto hru som nehrával, takže o nej neviem moc povedať. Vlastne som vôbec nevedel základnú stratégiu a aký cieľ táto hra má. Ak niekto dvojku hrával a vie o nej niečo viac, budem rád ak mi napíšete.

Archon - DOS

Okrem hier pre Atari sú tu aj dve verzie pre PC. Pôvodná, ktorá je pravdaže len v CGA grafike a má úbohé zvuky (screenshot hore), a nová prepracovaná verzia Archon Ultra (screenshot dolu). Tá má na hlavnej obrazovke prepracovanú pseudo 3D VGA grafiku. Pred súbojom sa ukážu krásne obrázky obidvoch bytostí. Pole súboja je veľké na niekoľko obrazoviek a tiež veľmi dobre prekreslené. Počas hry hrá veľmi dobrá hudba. Proste táto prerábka je audiovizuálne lahôdková, no po hernej stránke to už nie je úplne ono. Súboje sa totiž odohrávajú na ploche niekoľkých obrazoviek a ovládanie nie je z tých najlepších, čo robí súboje strašne chaotické a veľmi zle hrateľné.

Archon Ultra - DOS

Absolútne perfektný remake pod názvom Archon Classic (posledný screenshot) sa podaril v roku 2010 nezávislým vývojárom React! Games. Môžete si vďaka nim zahrať pôvodného Archona v skoro pôvodnej grafike a pôvodnej hrateľnosti, ale aj vylepšenú verziu s krajšou novou grafikou a aj novými možnosťami. Proste tento remake sa totálne vydaril a ponúka túto skvelú hru aj mladším, novým hráčom, ktorým kúzlo veľkých pixelov nič nehovorí :-) Bohužiaľ nie je zadarmo, takže na stiahnutie tu máme len demo, plnú hru si môžete kúpiť na Steame (link za článkom). Hrateľné demo aj plná hra fungujú na všetkých Windows vrátane 7 a 8.

Archon Classic - Windows remake

Teraz sa radšej vrátime k originálnemu Archonovi, ktorý je stále najlepšiou voľbou pre hranie. Takže okrem všetkých hier to máme na stiahnutie aj originálny manuál (v angličtine) k tejto pôvodnej hre. Ale keďže pre mnohých ľudí zvyknutých na primitívnu obtiažnosť a polopatistické vysvetľovanie každého kroku v moderných hrách :-) by neprítomnosť online nápovedy mohla zaskočiť, prikladám malý návod, alebo akúsi príručku stratégie.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 24.8.2009, 1900

posledná úprava: 27.6.2020, 1545

 

 

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 8.8.2012, 1900

 

 

P.S.: Pretože pripojenie môjho servera je pomalé, budem sa snažiť väčšie súbory (full CD hry a pod.) vždy uložiť aj na nejaké share servery. Keďže súbory na takýchto serveroch bývajú často mazané, nemôžem vždy zaručiť funkčnosť, ale budem sa snažiť aby vždy aspoň jeden link bol živý.

 

Archon Classic na Steam

Archon Classic Demo.exe na Ulož.to

Archon 2 Adept.atr   36kb

Archon Classic Demo.exe   120735kb

Archon Manual (eng).pdf   16960kb

Archon Ultra.rar   1604kb

Archon.atr   28kb

Archon.rar   24kb

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 4 + 10 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: