Rescue on Fractalus!

A teraz vám predstavujeme jednu z najslávnejších a najznámejších hier pre 8-bitové Atari. V budúcnost zúri vojna medzi ľuďmi a mimozemskou rasou zvanou Jaggi. Bojuje sa o čo iné, ako o nadvládu nad niekoľkými spornými planétami a boje prebiehajú hlavne formou vzdušných súbojov nad týmito planétami. A v atmosfére planéty nazývanej Fractalus sa odohrávajú aj vaše misie. V úlohe elitného pilota ovládate jeden z najlepších bojových strojov pozemšťanov - stíhačku typu Valkyrie, špeciálne prerobenú na plnenie "search and rescue" misií.

Rescue on Fractalus! - intro

Vašou úlohou je teda v horskom teréne tejto planéty s hustou korozívnou atmosférou vyhľadávať a zachraňovať pilotov zostrelených strojov. Aj keď už samotné lietanie a pristávanie v tomto teréne je dosť zložité, budú vám ho ešte znepríjemňovať automatizované laserové bunkre rozmiestnené rôzne po vrcholoch kopcov a neskôr aj útočiace nepriateľské lietajúce taniere.

Rescue on Fractalus! - intro

Pri lietaní je treba dávať pozor na výšku a vzdialenosť od skál, na čo nás upozorňujú prístroje. Stíhačku ovládate normálne joystickom, tlačítkom sa strieľa. Pravá a ľavá šípka na klávesnici slúžia na znižovanie a zvyšovanie rýchlosti. Ukazovateľ "E" tesne vpravo od obrazovky radaru udáva množstvo energie, čo je vlastne náš "život". O tú prichádzame nárazmi do skál, zásahmi od laserov a aj nárazmi kamikadze v lietajúcich tanieroch.

Rescue on Fractalus! - výber levelu

Na vyhľadávanie stroskotaných pilotov slúži navigačný prístroj označený "LR" na pravej strane prístrojového panelu. Pilot sa na ňom ukáže ako bodka a prístroj zároveň začne signalizovať aj zvukovo. Hodnota vedľa písmena "R" vpravo pritom udáva jeho vzdialenosť. Ak je vzdialenosť menšia ako 2 a ste dostatočne nízko, je možné pristáť klávesou L. Na vyzdvihnutie pilota musí byť po pristátii stroj otočený tak, že na prístroji "LR" je vidieť blikajúcu bodku, ktorá ho označuje. Teraz môžete klávesou S vypnúť silové pole. Pilot potom príde k vašej lodi a zabúcha na dvere. Otvoríte mu klávesou A, on vstúpi a dvere sa zatvoria.

Rescue on Fractalus! - štart z materskej lode

Potom treba znovu nahodiť silové pole (S) a pravou šípkou môžete zapnúť motory a vzlietnuť. Počet pilotov, ktorých treba v danej misii ešte zachrániť, ukazuje počítadlo "P" vpravo. Po niekoľkých zachránených dostanete povolenie vrátiť sa na materskú loď, robí sa to klávesou B. Ak ste ešte nezachránili všetkých pilotov v danej misii, musíte letieť na planétu znova a nájsť zvyšných. Ak ich máte všetkých, postupujete do ďalšej misie, ktorá je ťažšia než predchádzajúca. Postupne sa zvyšuje počet pilotov potrebných na úspešné splnenie misie a zosilňuje sa aj nepriateľská obrana. Najzaujímavejší prvok hry však prichádza v podobe falošných pilotov.

Rescue on Fractalus! - nepriateľský bunker na radare

Jaggis o vašich misiách pravdaže vedia a neskôr sa budú snažiť nájsť stroskotaných pilotov skôr a nahrádzať ich vlastnými. A teda keď pristanete, môžete byť veľmi nepríjemne zaskočení, že namiesto pilota príde nepriateľ a nezabúcha na dvere, ale vyskočí vám na predné okno a bude sa ho snažiť rozbiť. Vtedy musíte rýchlo zapnúť silové pole, ktoré ho zničí, inak vám rozbije okno a agresívna atmosféra zabije vás. Ak pilota vidíte prichádzať, dá sa identifikovať podľa farby prilby, ľudia majú bielu, Jaggis zelenú. Neskôr v hre však na to Jaggis prídu a budú tiež nosiť biele prilby :-(

Rescue on Fractalus! - pristál som pri havarovanom člne

A teraz pozor, Rescue on Fractalus! je prvou hrou v histórii, ktorá obsahuje naozaj desivý prvok. Môžete byť na to akokoľvek pripravení, ale keď na vás vyskočí prvý Jaggi, zaručene sa vyľakáte. Prvok prekvapenia tu naozaj funguje a slabším povahám dokáže priniesť dosť krušné chvíle. Ako sa pamätám, ja som sa fakt zľakol. Bol som síce podstatne mladší, ale myslím že vek tu nehrá úlohu. Tak pozor aby vám neušlo... :-)))

Rescue on Fractalus! - pilot už prichádza

Graficky je táto hra naozaj lahôdkou. Ako už názov trochu napovedá, na generovanie krajiny sú použité fraktály. Všetko okolité prostredie je teda generované v reálnom čase a pri každom ďalšom hraní nebude žiadna scenéria rovnaká. Podstatne sa tým zvýšila úroveň realizmu grafiky a hra vyzerá ako o generáciu novšia. Lucasfilm Games použili tento systém aj v nasledujúcich svojich hrách Koronis Rift a Eidolon.

Rescue on Fractalus! - nepriateľský stroj aj bunker na dohľad

Zvukovo je Rescue on Fractalus! tiež veľmi vydarená. Každá jedna akcia v hre má svoj zvuk. Okrem zvukov motorov a prístrojov je teda počuť streľbu, nálet nepriateľských strojom, ale aj kroky pilotov a búchanie na dvere. A takisto je dobrá aj úvodná hudba, ktorú počujete aj po skončení každej misie.

Rescue on Fractalus! - a bunker už nie je

Skrátka toto je naozaj vynikajúca hra s vysokou hrateľnosťou a aj kvalitným spracovaním, a bola by veľká chyba si ju nezahrať. A je to jedna z prvých naozaj kvalitných 3D akcií. Takže sťahujte a hrajte.

Niekto pozná túto hru pod názvom Behind Jaggi Lines!, čo je však názov trochu oklieštenej pracovnej verzie, ktorá kolovala medzi ataristami ešte pred vyjdením plnej hry. Táto betaverzia je tu tiež k dispozícii na stiahnutie.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 24.2.2010, 1900

 

 

Behind Jaggi Lines!.atr   33kb

Rescue On Fractalus!.atr   91kb

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 10 + 2 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: