Zombies
Realm of Impossibility

Tak tu máme znovu jednu prakticky neznámu hru. Tentoraz neviem či sa vám bude páčiť, lebo je to hra s veľmi jednoduchým námetom a veľmi nízkou, alebo aj veľmi vysokou obtiažnosťou (podľa toho, na čom ju hráte - popíšem ďalej). Mne sa však veľmi páči, a to hlavne vďaka svojmu veľmi netradičnému grafickému spracovaniu a absolútne skvelej atmosfére. Hru vytvoril a pod hlavičkou vlastnej firmy Bram Inc. vydal v roku 1983 Mike Edwards.

Zombies - úvodná obrazovka PAL

O čom je vlastne táto hra? Utekáte pred zombíkmi. ??? :-O Je to tak, alebo aj nie, a v tom prípade je táto hra viacej o prechádzaní netradičnými prostrediami. Cieľom hry je totiž v siedmich (vždy rozsiahlejších) leveloch so svojou postavou prebehnúť na koniec, vziať poklad a vrátiť sa na začiatok (celý príbeh a aj ovládanie hry sú popísané v inštrukciách - na úvodnej obrazovke treba stlačiť medzerník). Problém je, že tieto prostredia sú zamorené zombíkmi (alebo aj nie), vyberte si :-D

Zombies - úvodná obrazovka NTSC

Tu sme pri základnej slabine tejto hry, ktorú som už na začiatku spomenul. Je veľmi ľahká, alebo veľmi ťažká. Ide o počet nemŕtvych, alebo ak chcete zombií, ktorých je raz veľmi málo a inokedy zase priveľa. Nemŕtvych nemôžeme zabiť (sú predsa nemŕtvi), ale pomocou správnych predmetov ich môžeme spomaliť a utiecť im. No na rozdiel od správnych filmových zombií, ktoré sa ledva hýbu, tieto naše sú dosť čulé (asi model Pribilinec). Takže pri ich väčšom počte je už hra naozaj extrémne obtiažna.

Zombies - výber levelu (PAL)

No a ako je to s tou obtiažnosťou a jej závislosti na hardvéri? V originálnej hre, ktorú som mal v dávnych časoch na kazete k svojmu Ataríčku a ktorá bola aj na diskete, obtiažnosť závisí na hardvéri. V emulátore pri nastavení video normy PAL je hra veľmi ľahká, pri nastavení NTSC zase veľmi ťažká. A prepínanie obtiažnosti v hre easy/hard na to nemá vôbec žiadny vplyv. No možno je to tak len v emulátore, už si nepamätám ako to bolo na mojom reálnom Ataríčku (PAL, ako skoro všetky Atari pre európsky trh), ale myslím si, že tam prepínanie obtiažnosti v hre fungovalo. Musím si túto hru na pôvodnom hardvéri znovu zahrať, potom napíšem ako to dopadlo.

Zombies - začiatok 1. levelu (PAL)

No a proste niekomu takáto nízka obtiažnosť originálnej hry na PAL vadí. Mne nie, ja mám pohodové hry rád ;-) A aj preto niekto hru crackol a odstránil harvérovú závislosť obtiažnosti. A zmena obtiažnosti v hre znovu nič nemení a cracnutá hra je aj na nastavení "easy" extrémne ťažká. Takže na stiahnutie tu máme aj originálnu hru s jej závislosťou na video norme a aj permanentne ťažkú cracknutú verziu. Môžete si teda vybrať a stiahnuť si tú, ktorá vám viacej vyhovuje.

Zombies - začiatok 1. levelu (NTSC)

K spracovaniu... Hudba je len na začiatku a je dosť jednotvárna a škrečivo otravná. Bože, ako sa mi to páči... :-D   Zvuky sú tiež zvláštne (hlavne náš hlasný dupot). Grafika postáv je veľmi jednoduchá až primitívna. Ale teraz prichádzame k tomu, čo sa mi na tejto hre tak páči. Grafika prostredí. Základná grafika vyzerá skoro ako izometrické 3D. Prostredia sa odlišujú hlavne farebne a sú celé geometrické. Sú tam rôzne plošiny, mostíky, rebríky, veže a podobne. V niektorých leveloch sú vodné plochy. A vôbec celá grafika je taká netradičná, čo dáva tejto hre jej úplne jedinečnú a perfektnú atmosféru.

Zombies - cracknutá verzia

Ale tou úplne špeciálnou vychytávkou (vyskytujúcou sa až v poslednom leveli) sú 3D rébusy. Keďže je celá grafika kreslená dvojrozmerne a len robí dojem 3D, je možné nakresliť aj nemožnú 3D scénu. Možno ste už videli zaujímavé obrázky s 3D objektami, ktoré nemôžu reálne existovať a ide vlastne len o optickú ilúziu. Ak neviete o čo ide, je veľmi ťažké to vysvetliť. Ale môžem vám to ukázať ;-) Proste si pozrite nasledujúci screenshot a pri pozornom pohľade to zbadáte.

Zombies - nemožná scéna ;-) (PAL)

Autor neskôr hru trochu prerobil a hlavne rozšíril o ďalšie levely. Táto bola v roku 1984 vydaná už veľkým vydavateľstvom Electronic Arts pod novým názvom Realm of Impossibility. Nová verzia má až štyri úrovne nastavenia obtiažnosti, ale bohužiaľ v emulátore zmena obtiažnosti znovu nič neurobí, presne ako v pôvodnej hre Zombies. A takisto závisí len na nastavení emulácie PAL/NTSC. A znovu neviem ako to funguje na originálych Ataríčkach, čo budem musieť vyskúšať.

Realm of Impossibility - úvodná obrazovka (PAL)

Realm of Impossibility - výber levelu (PAL)

Niektoré levely hry sú zo začiatku zamknuté a nedajú sa teda hneď priamo otvoriť. Na ich odomknutie je potrebné v niektorom z predchádzajúcich levelov nájsť príslušný kľúč. Staré levely známe z pôvodnej hry sú v inom poradí než boli v Zombies a majú aj trochu zmenenú grafiku. Niektoré len trošku, v iných sa zmenil skoro celý dizajn niektorých obrazoviek. Atmosféra hry sa však, našťasie, vôbec nezmenila a zostáva perfektná

Realm of Impossibility - hra (PAL)

Realm of Impossibility - hra (NTSC)

Realm of Impossibility som v dávnych 8-bitových časoch nemal, ale je to výborná hra, rozširujúca koncept pôvodnej hry Zombies. Jediné, čo mi na tejto novšej hre vadí, je zmenená hudba. Je sícelepšia a zaujímavejšia, ale ja som si proste zvykol na tú pôvodnú jačavosť :-D

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 9.6.2009, 1900

posledná úprava: 27.6.2020, 1405

 

 

Realm of Impossibility.atr   91kb

Zombies (crack).atr   27kb

Zombies (original).atx   97kb

Zombies Manual (eng).pdf   1411kb

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Caine02.05.2021, 1231Nevidím tu hru "Starquake", mám, ale bez návodu

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 1 + 5 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: