Forbidden Forest
Forbidden Forest 3

Asi môj najsilnejší herný zážitok, čo sa týka atmosféry hry a jej hrania sa mi spája s mojim prvým počítačom Atari 800XL a letnými prázdninami u starej mamy v Čachticiach. Dnes už stojí okolo niekoľko nových domov, ale vtedy bol ten náš dom úplne prvý na začiatku ulice. Od cesty oddelený niekoľkými metrami záhrady a hneď za cestou úzky pruh poľa. Za tým poľom bola železnica a na oboch jej stranách sa zdvíhali nízke násypy dosť husto porastené stromami a krovinami. Pre mňa ako násťročného fagana s bujnou fantáziou to bolo ideálne miesto na hranie. A potom prišiel ten spomínaný počítač s množtvom výborných hier. Obývačka bola v rohu domu otočenom k cestám a z veľkých okien bol priamy výhľad na pole a stromy za ním. Pod oknom si trónil malý čiernobiely televízor Tesla Merkur a na stolíku pred ním malo vyhradené miesto moje Ataríčko.

Forbidden Forest - titulná obrazovka

A na ňom som si neskoro večer, už po zotmení znovu a znovu púšťal svoju obľúbenú hru Forbidden Forest. Dej hry sa odohráva v nie príliš hustom lese, podľa grafiky to práve skôr pripomína tú malú húštinku stromov a krov za domom. Hlavný hrdina s lukom v ruke a s tulcom šípov na chrbte sa zakráda v popredí stromov a číha na útočiace príšery. Okolo sa rozliehajú zvuky lesa, predstavované hlavne koncertom desiatok svrčkov, doliehajúcim zvonku cez otvorené okno, občas ešte obzvláštneným štekotom alebo vytím psov, zahúkaním sovy a inými nočnými zvukmi prírody. Za oknom krásna letná noc, obloha plná hviezd, všetko osvetľuje mesiac. V hre sa tiež postupne stmieva a týmto spojením virtuálneho a reálneho vzniká asi tá úplne najlepšia herná atmosféra, akú som kedy zažil.

Forbidden Forest - pavúci

Najskôr tu máme útok niekoľkých obrovských pavúkov. Rýchlo nabiť, zamieriť a vystreliť, nabiť, zamieriť a vystreliť... Potom príde chvíľka kľudu, keď náš lukostrelec predvádza víťazný tanec na hypnotickú melódiu. A už je tu ďalší útok. Tentoraz sa zhora spoza stomov vynára prerastená osa a snaží sa do hrdinu zaraziť žihadlo rozmerov komínovej rúry. Trafiť túto stále poletujúcu potvoru pomalým šípom nie je nič jednoduché. Našťastie aj ose robí dosť problém sa nejako viac priblížiť a zaútočiť, takže je asi najmenej nebezpečným súperom v celej hre. Ďalšou obludou je vták, ktorý sa snaží hrdinu zasiahnuť bombardovaním. Aspoň ja som si podľa grafiky na Ataríčku vždy myslel, že je to nejaký vták a hádže vajcia, prípadne výlučky ;-) Potom príde na rad kostlivec, ktorý tak trochu klame telom, pretože skutočným cieľom pre náš šíp je nehybný duch na oblohe. Posledného súpera predstavuje akýsi búrkový totem, ktorý sa zjavuje na obzore.

Forbidden Forest - osa

Po zničení posledného protivníka hra nekončí, ale ide odznovu s vyššou obtiažnosťou, vlastne stále dokola, pokým sa neminú životy. A aj vtedy sa dá s vynulovaným skóre pokračovať ďalej od miesta smrti a teda vlastne stále dokola až donekonečna, prakticky až k bodu, kedy nás to už prestane baviť :-) Hra postupne zvyšuje obtiažnosť hlavne zrýchlovaním, takže pavúky sú stále rýchlejšie a vy budete vo vyšších leveloch používať systém, že pri útoku jedného pavúka mu výjdete v ústrety, on odíde, stihnete nabiť a zostrelíte až ďalšieho. Podobné finty si časom vymyslíte aj na ostatné príšery, ale aj tak budete zomierať častejšie ako by sa vám v začiatkoch hry zdalo a hlavne oveľa častejšie, než vám bude milé. Proste Forbidden Forest je dosť obtiažna hra, po čase dokonca strašne frustrujúca. Napriek tomu mňa veľmi bavila a ešte aj stále baví, často si ju cez emulátor zahrám a občas kvôli nej aj znovu nakopnem moje staré Ataríčko.

Forbidden Forest - drak

Toto všetko píšem s vedomím, ku ktorému som sa dostal až o mnoho rokov neskôr, že totiž moja obľúbená výborná hra z Ataríčka je len slabým odvarom originálu z Commodore C64. Pre tento počítač ju totiž pôvodne v roku 1983 vytvoril Paul Norman pod hlavičkou firmy Cosmi Corporation. Pravdepodobne nedočkavosť vedenia tejto firmy stojí za "nedotiahnutím" Atari verzie. Originál má totiž oveľa lepšiu grafiku, viacej hudieb, zaujímavú titulnú obrazovku a hlavne viacej levelov v hre. V origináli totiž po pavúkoch a ose prídu obrie skáčuce žaby, a potom zistíte, že ten podivný vták nie je žiadny vták, ale prelietajúci drak útočiaci z výšky fireballmi :-D Po leveli s duchom a kostlivcom príde ešte obrovský had a na záver sa ukáže, že totem nie je totem, ale démon Demogorgon, finálny protivník v hre, ktorý je tu aj zodpovedajúco nebezpečný.

Forbidden Forest - duch a kostlivec

Grafika všetkých týchto nepriateľov je na C64 oveľa prepracovanejšia, na rozdiel od tých na Atari sú aj viacfarební. A čerešničkou na torte je prítomnosť mesiaca v splne na oblohe za stromami. Smutné je, že všetko toto by Ataríčko bez problémov tiež zvládlo, len proste konverzia sa vtedy uponáhľala a celá hra teda zostala akosi nedorobená. Na C64 bolo dokonca o dva roky neskôr vydané aj pokračovanie Beyond the Forbidden Forest s ešte lepším spracovaním. Táto hra však už na Atari nevyšla. Ono vôbec prax firmy Cosmi ohľadom konverzií nebola k počítačom Atari moc ústretová. Všetky konverzie robili úplne iní programátori a grafici, ktorí často originál ani nevideli, a na svoje hry mali zjavne veľmi málo času, takže sú často akoby "nedorobené". Niekedy z toho síce vzišli aj hry, ktoré sú lepšie ako tie na C64, niekedy sa porovnávať nedá, lebo hry sú úplne odlišné. Ale celkovo je tento postup dosť pochybný. Napriek tomu všetkému je však Forbidden Forest aj na Atari celkom dobrá, hrateľná a hlavne atmosférou jedinečná hra.

Forbidden Forest - Demogorgon ;-)

Niečo trochu k technickému prevedeniu. Grafika je na svoju dobu celkom dobrá, so zaujímavo, až psychedelicky prevedeným prostredím. Pohyb postavy a príšer je tiež celkom dobre animovaný. Pravdaže s originálom z C64 je to ťažko porovnateľné, a v porovnaní z inými titulmi na 8-bitovom Atari je to tiež len slabší priemer. Taktiež zvukovo je hra dosť priemerná, má pár dobre urobených zvukov a jednoduchú, ale veľmi zaujímavú hudbu - skôr sa dá označiť za akýsi ambientný podmaz. Ovládaniu sa naopak nedá vytknúť vôbec nič, je rýchle a presné, v úspešnosti hrania ide teda len o rýchlosť rúk, ktoré držia joystick :-) Pretože táto hra naozaj vyžaduje rýchle reflexy a aj trochu praxe, hlavne vo vyšších leveloch.

Forbidden Forest 3 - Windows

Pôvodná hra sa stala veľkou legendou a ak je možné hovoriť o kultových hrách (prečo nie, keď sú kultové filmy, môžu byť aj kultové hry), Forbidden Forest je určite jednou z nich. Aj preto sa v roku 2003 snažilo pár ľudí z Webfoot Technologies túto legendu znovu oživiť. Iná doba, iné nároky, iní (noví) hráči... Proste to nevyšlo. Nová hra Forbidden Forest 3 (niekedy označovaná aj 3D) úplne prepadla a dnes ju poznajú vlastne len fanúšikovia. Pritom nie je vôbec zlá, je to pohodová 3D akčná hra z pohľadu tretej osoby (pri natiahnutí luku sa pohľad plynule prepne do prvej osoby), s dosť veľkým hracím svetom a je to aj celkom pekne nakreslené, aj keď na svoju dobu už vlastne nič moc. Ale veď to tu vlastne vidíte na screenshotoch okolo. Mojou jedinou výhradou je absencia tej pôvodnej jedinečnej a skvelej atmosféry :-(

Forbidden Forest 3 - Windows

Z ohľadom na moju fascináciu pôvodnou hrou sa mi aj táto nová celkom páči a párkrát som si ju už zahral (mám ju v dobe písania tejto recenzie len veľmi krátko). Totiž zohnať túto hru bola riadna odysea. Nikde na internete sa mi ju nepodarilo nájsť v podobe na stiahnutie a dokonca som ju nemohol ani nikde kúpiť. Nakoniec sa mi ju podarilo nájsť na Amazone v niekoľkých malých zabudnutých obchodíkoch v USA. Ako na potvoru v malých, ktoré proste do Európy nepredávajú. Nakoniec som však u jedného predajcu uspel. Celkom sranda je, že túto originálnu hru na CD som kúpil za smiešnych 0,89$ a za dopravu som zaplatil 25,-€ ;-) Urobil som následne niečo nemysliteľne ilegálne: skopčil som ju do formy image a dávam ju sem k dispozícii na stiahnutie. Stiahnutý .zip súbor treba rozbaliť a obraz disku si uložiť a používať cez nejakú virtuálnu mechaniku, alebo vypáliť na CD. Potom si ju môžete normálne nainštalovať a hrať. Hra bez problémov funguje na všetkých verziách Windows (vrátane 7 a 8), len na tých novších treba nastaviť kompatibilitu na Windows XP. Pri novších Windows a niektorých grafických kartách (hlavne Intel v notebookoch) je lepšie v hre zvoliť softvérovú grafiku, lebo hardvérová robí problémy v zobrazení menu.

Forbidden Forest - Windows remake

Ešte oveľa viac ako oficiálne pokračovanie sa mi páči remake pôvodnej hry vytvorený pre súťaž Retro Remakes 2005 autorom s pseudonymom AmazingJas. Táto hra využíva akési pseudo3D zobrazenie, ale pohyb postavy je len 2D ako v originálnej hre. Páči sa mi, že vďaka zvláštnej grafike (je tiež tak trochu psychedelická) má hra podobnú atmosféru ako originál. Je to remake verzie z C64, čiže s kompletnou sadou nepriateľov. Má dosť vysokú obtiažnosť, pretože nepriatelia útočia nevyspytateľne a streľba na nich je 3D, čiže priestorové mierenie lukom, bez nejakého zameriavacieho kríža na obrazovke. Je vlastne ešte ťažšia ako originál, ale dobre sa to hrá a má to výbornú atmosféru, takže odporúčam stiahnuť a zahrať si. Je to .zip archív bez potreby inštalácie a funguje na všetkých verziách OS Windows (vrátane 7 a 8).

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 6.4.2015, 1700

 

 

P.S.: Pretože pripojenie môjho servera je pomalé, budem sa snažiť väčšie súbory (full CD hry a pod.) vždy uložiť aj na nejaké share servery. Keďže súbory na takýchto serveroch bývajú často mazané, nemôžem vždy zaručiť funkčnosť, ale budem sa snažiť aby vždy aspoň jeden link bol živý.

 

Forbidden Forest 3D full cd.zip na Ulož.to

Forbidden Forest 3D full cd.zip   203211kb

Forbidden Forest Remake.zip   4843kb

Forbidden Forest.atr   14kb

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 9 + 1 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: