Amaurote

Amaurote je jedna z najoriginálnejších hier na 8-bitové počítače, ktorá v roku výroby jednoznačne predbehla dobu. A to nielen nápadom, ale aj svojim spracovaním.

Amaurote - úvodná obrazovka

Hra je ako jedna z mála na Atari XL urobená v monochromatickom grafickom móde, ktorý je najjemnejší. Výsledkom je síce čiernobiela, ale veľmi jemná a nádherne prepracovaná izometrická 3D grafika. Všetky objekty sú detailne vykreslené a vytieňované. Animácia postáv je veľmi prirodzená. Ale úplne neuveriteľná je ohromná variabilita prostredí, kde každe mesto má iné budovy a teda rozdielnu grafiku.

Amaurote - výber mesta (misie)

Samostatnou kapitolou sú hudba a zvuky. Stačí meno: David Whittaker, jeden z najgeniálnejších hudobníkov tvoriacich hudbu k hrám. Hudobná slučka v úvode je síce krátka, ale počúva sa výborne. Zvuky v hre sú fantastické a je to vlastne tiež hudba tvoriaca kompaktné ambientné ozvučenie, ktoré sme v tej dobe nemohli počuť v žiadnej inej hre.

Amaurote

Idea hry je tiež zaujímavá. Ste v úlohe Arachnusa - pavúkovitého organizmu? stroja? a vašim cieľom je v množstve misií zničiť včelie obyvateľstvo každého mesta? úľa? a nakoniec vyhľadať a zničiť jeho kráľovnú. Z úvodnej obrazovky sa dostaneme priamo na mapu výberu miest, ktorých je celkovo 25! Po skompletovaní mesta (zabitie kráľovnej), je toto na mape vyznačené ako zničené a už sa do neho nedá vstúpiť.

Amaurote

Včely vás poškodzujú každým dotykom a preto je našou úlohou odstreľovať ich pekne z diaľky. Náš pavúk na to používa bomby vystreľované z otvoru na vrchu tela. Stlačením tlačítka joysticku a zároveň pohnutím pákou na niektorú stranu vystrelíme bombu oblúkom týmto smerom. Bomba sa po dopade na zem odrazí a pokračuje skokmi ďalej pokým nenarazí na prekážku. Ak zasiahne včelu, zabije ju. Ak zasiahne stavbu, poškodí ju alebo zničí. Ďalšia dovtedy nevídaná vec na tejto hre je totiž plne zničiteľné prostredie. Ale pozor! Bômb máme len obmedzené množstvo a preto s nimi treba šetriť.

Amaurote

Na zabitie kráľovnej potrebujeme super bombu, ktorá nám príde po zabití všetkých včiel v meste. Super bomba pristane na padáčiku a k jej polohe nás naviguje kompas na palubnej doske. Ten môžeme prepínať a naviguje nás aj k najbližšej včele, ku kráľovnej, alebo k privolanému predmetu. V hre si totiž môžeme privolať aj ďalšie bomby, energiu a pod.(všetko v obmedzenom množstve), ktoré nám takisto pristanú na padáčiku.

Amaurote

Toto všetko robí z Amaurote dosť obtiažnu hru a prejsť ju celú sa mi nikdy nepodarilo a ani nepoznám nikoho, kto to zvládol. Ale treba sa o to jednoznačne pokúsiť. Uvidíte, že túto hru si nezahráte len raz...

Amaurote 128! - intro

A teraz tu máme aj verziu Amaurote 128!. Je optimalizovaná, takže lepšie funguje a beží viditeľne rýchlejšie, má opravené známe bugy a dorobenú nejakú prídavnú grafiku ako napríklad splashscreen a intro pred štartom hry. Takže ja osobne preferujem a vám na stiahnutie a hranie jednoznačne odporúčam túto vylepšenú verziu. Na spustenie však potrebuje 128kB pamäte, tak ju nezabudnite pred hraním v emulátore nastaviť ;-)

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 5.3.2009, 1900

 

 

Amaurote 128! -128kb.xex   109kb

Amaurote.atr   49kb

 

 

Novinky:

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

12.7.2016V poslednej dobe som tu moc nových vecí nedával, takže ani v Novinkách nič nepribúdalo, preto je toto skôr taká rekapitulácia tých pár vecí pridaných od začiatku roka ;-) Do sekcie vlastnej tvorby som pridal hru Dogfight, ktorá nie je až tak úplne mojim výtvorom, ale veď o tom viacej v recenzii :-D A potom som pridal aj dve recenzie na hry na 8-bitové Atari. Najskôr Fire Chief a dnes aj Tail of Beta Lyrae.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 3 + 5 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: