The Last Starfighter
Star Raiders 2

A teraz pozor! fanfáry... Prichádza Legenda! Začiatkom 80-tych rokov 20-teho storočia boli vtedy novou metódou počítačovej animácie natočené dva zásadné sci-fi filmy, ktoré sa neskôr stali kultovými. V roku 1982 všeobecne známy Tron a v roku 1984 trochu v jeho tieni The Last Starfighter. Firma Atari mala v pláne vytvoriť hru podľa tohoto filmu na všetky lepšie vtedajšie platformy a hlavne dosiahnuť obrovský úspech s videoautomatom, ktorého prototyp bol použitý vo filme. Tieto smelé plány úplne zničil krach videoherného trhu.

Last Starfighter - intro

Hra The Last Starfighter nebola nikdy vydaná v oficiálnej podobe ako cartridge, ale medzi hráčov sa našťastie dostala. Nakoniec bola vydaná o rok neskôr ako Star Raiders 2 bez akýchkoľvek odkazov (názvy systémov, planét a znepriatelených rás) na film a pôvodne vyvíjanú hru. Je to zvláštne vzhľadom na fakt, že Star Raiders (viď recenzia na Atari ST/STE) je úplne iný typ hry a dvojka s ňou prakticky nemá nič spoločné. Napriek všetkému sa Last Starfighter nakoniec medzi hráčov dostal vo svojej pôvodnej podobe aj s menami a názvami z filmu.

Last Starfighter - začíname... prvý boj

A tak si aj my môžeme vychutnať pocit hlavného hrdinu filmu a pokúsiť sa zachrániť sústavu Celos IV pred Xurom a jeho Ko-Dan armádou s jediným strojom. Vyzerá to skoro nemožne, ale posledný bojový hviezdolet Hviezdnej Ligy je najnovší špeciálny prototyp Gunstar, vyzbrojený lasermi, iónovými kanónmi a aj bombami. Sústava Celos IV je normálne chránená Hranicou, čo je silová bariéra okolo celého systému. Nanešťastie má Xur k dispozícii špeciálne lode schopné otvoriť priechod bariérou pre celú flotilu. Našou úlohou je zabrániť zničeniu miest na našich planétach a zničiť všetky mestá a základne na planétach v systéme Procyon, domovskom svete Ko-Dan armády.

Last Starfighter - nepriateľ narúša 'hranicu'

Od začiatku má hra veľmi rýchle tempo a pre začiatočníka je celkom problémom všetko stíhať, ale nebojte sa, dá sa to. Bariéru sa snaží na rôznych miestach prekonať hneď niekoľko nepriateľských lodí, naša loď je poškodená a nad planétou kde začíname je už letka nepriateľských stíhačiek. Tie si našťastie nemusíme v tomto momente všímať. Stlačením medzerníka vyvoláme navigačnú mapu, joystikom natiahneme trajektóriu k slnku a skočíme. Prečo k slnku? Naša loď má totiž špeciálne systémy na tankovanie energie zo slnka a zároveň sa tým aj opravia všetky poškodenia. Teraz počkáme kým sa energia dobije a hláška "Hull temperature critical!" nás prinúti skočiť priestorom preč.

Last Starfighter - 'naša' slnečná sústava

Najlepšie k niektorému útočníkovi prebíjajúcemu sa bariérou. Keďže všetky jeho systémy sú plne zamestnané, stačí jeden výstrel a útočník je zničený. Tu si dovolím malú odbočku ohľadne "bariérolámačov", ako som si tieto lode dovolil nazvať. Keď si prečítate na Atari Protos (link je na konci) článok o tejto hre, dozviete sa, že v hre je v súlade s filmom aj jedna veľmi silná materská loď, ktorú je skoro nemožné poraziť. Nie je to pravda. Autor článku asi Last Starfighter moc nehrával, takže túto silnú loď stretol len raz a tak si to dal do súvislosti s filmom a nenapadlo ho, že v hre sa dokáže cez hranicu dostať každá flotila samostatne. Pretože v hre je týcho materských lodí veľa a sú to vlastne tie naše "bariérolámače".

Last Starfighter - destroyer na mňa strieľa

Keď sa niektorá z týchto lodí zaoberá prienikom cez hranicu, je veľmi ľahlé ju zničiť, ale stretnúť ju v otvorenom priestore je dosť "prúser". Totiž tam dokáže využiť svoj energetický lúč na ničenie bariér ako veľmi silnú zbraň. Prakticky, aj keď má naša loď plnú energiu, stačia tri zásahy touto zbraňou a je po nás. Našťastie je veľmi ťažké túto loď v otvorenom priestore stretnúť, pretože to by chcelo flotilu napadnúť ešte pred jej stretom s hranicou. A keďže sa každá flotila k hranici dosť ponáhľa a v hre nemáme moc času na každú "číhať", je to ozaj málo pravdepodobné. Ani potom to však nie je stratené, skúsený hráč (za ktorého sa so všetkou skromnosťou považujem :-D) dokáže aj túto loď zostreliť (ako na to, si prečítate v návode).

Last Starfighter - boj nad nepriateľskou planétou

Keď vyriadime všetkých týchto "bariérolámačov", môžeme sa sústrediť na nepriateľské letky, alebo letieť do sústavy Procyon a túto zdvorilostnú návštevu opätovať. V tomto prípade nás nad každou nepriateľskou planétou čaká nekonečné množstvo stíhačov. Preto je lepšie si ich nevšímať, klávesou Option prepnúť zbrane na bombardovanie a začať systematicky ničiť základne na planéte. Občas treba pravdaže nad slnkom "dotankovať".

Last Starfighter - slnečná sústava nepriateľa

Ak sa niektorá nepriateľská letka už dostala cez bariéru, je potrebné ju okamžite napadnúť a zničiť, skôr ako sa dostane k niektorej našej planéte. Každá letka sa totiž skladá z našich známych stíhačov, ale aj niekoľkých Destroyerov schopných bombardovať naše planéty. Tie sa objavia po zničení všetkých stíhačov v letke. Automaticky sa prepne naša výzbroj na streľbu iónovým kanónom a ďalšia prestrelka sa môže začat...

Last Starfighter - vyhral som!

The Last Starfighter má okrem skvelej atmosféry a hrateľnosti aj krásnu grafiku (viď okolité obrázky), kvalitné zvuky a aj výbornú titulnú hudbu. Všetko toto z neho robí jednu z najlepších hier na 8-bitové ataríčka. Okrem Starfightera som sem umiestnil aj už spomínanú Star Raiders 2, lebo ide skoro o tú istú hru a najlepšie urobíte ak si zahráte obidve. SR2 má niekoľko zmien v hraní, ale nechám na vás zistiť ich. Okrem toho tu máme aj hru Solaris na hernú konzolu Atari 2600, čo je vlastne tiež premenovaný projekt, pôvodne vyvíjaný ako Last Starfighter. A pravdaže je to úplne odlišná hra, 2600-ka by to totiž v podobe aspoň trošku podobnej originálu určite nezvládla.

Star Raiders 2 - základne sú jednou z odlišností

Úplne iný príbeh má táto hra na konzole Atari 2600. Tu sa firma Atari rozhodla premenovať už skoro dokončenú hru Solaris, ktorá je vlastne znova úplne iným typom hry, na The Last Starfighter. Pravdaže po ďalších peripetiách bola oficiálne vydaná ako Solaris :-) Takže tu znova máme dve skoro totožné hry s odlišným názvom a jemne zmeneným príbehom a spôsobom hrania. A pravdaže aj The Last Starfighter a aj Solaris si tu môžete stiahnuť a, ako to už máme pri hrách na Atari 2600 zaužívané, aj zahrať online. Teda len v prípade, že používate iný prehliadač ako Chrome :-)

Last Starfighter - Atari 2600

A teraz si máme vďaka šialeným géniom Rogue Synapse možnosť zahrať The Last Starfighter v podobe, v akej bola táto hra vo filme. Aj keď prototyp videoautomatu z filmu sa nezachoval a vlastne v ňom ani nebola skutočná hra, títo maníci si urobili svoj vlastný na základe záberov z filmu. A je to skutočne výborný simulátor (ťažko niečomu tak prepracovanému a aj obtiažnemu povedať hra), len s riadne vysokou obtiažnosťou a teda len pre ostrieľaných hráčov. Ja tu o tom píšem preto, že hra je to urobená pod Windows a je možné si ju stiahnuť tu, a aj priamo na stránke výrobcov (link je na konci).

Last Starfighter - Windows remake intro

Na ich stránku si určite zájdite, nájdete tam okrem zaujímavých informácií aj iné originálne hry, napríklad aj Space Paranoids. Neviete o čom hovorím? Tak už aj si pozrite film Tron. Hra v ktorej bojujete na tanku proti tým lietajúcim strojom v tvare písmena M sa volá... A taktiež ju chlapci z Rogue Synapse parádne vymakali. Ale späť k ich Starfighteru. Hru si musíte nainštalovať a ak používate Windows novší ako XP, budete potrebovať aj stiahnuť súbor d3drm.dll, ktorý tu máme na stiahnutie v sekcii Emulátory. Ten treba potom skopírovať do adresára s nainštalovanou hrou. Hra bez problémov funguje na všetkých verziách OS Windows (vrátane 7 a 8), odporúčam však pred prvým spustením ísť do adresára s nainštalovanou hrou a spustiť súbor Display Resolution.EXE, v ktorom nastavíte rozlíšenie pre beh hry (hra sama totiž pri niektorých grafických kartách chybne detekuje rozlíšenie obrazovky, čo môže spôsobovať grafické problémy).

Last Starfighter - Windows remake

To je všetko a pred tým, než sa do Last Starfightera ponoríte mi zostáva už len povedať:

"Greetings Starfighter. You have been recruited by the Star League to defend the Frontier against Xur and the Ko-Dan armada."

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 14.6.2009, 1900

 

 

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 12.1.2013, 1900

 

 

Last Starfighter.atr   65kb

Last Starfighter.bin   16kb

hrať Atari2600 verziu hry Last Starfighter online (nejde v Chrome)!

Last Starfighter.exe   21738kb

Solaris.bin   16kb

hrať Atari2600 verziu hry Solaris online (nejde v Chrome)!

Star Raiders II.atr   65kb

Navštívte stránku o remaku Last Starfighter skvelých Rogue Synapse.

Prečítajte si celú odyseu s 8-bitovou verziou Last Starfighter na Atari Protos (v angličtine).

Last Starfighter - a takisto odysea s verziou pre Atari 2600 na Atari Protos (v angličtine).

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 6 + 5 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: