Wurmi

Myslím si, že medzi tvorcami 8-bitových hier sa nájde len veľmi málo takých, ktorí niekedy neskúsili vytvoriť tú svoju verziu obľúbeného "červíka". Táto hra naozaj patrí medzi tie najviac portované na skoro všetky existujúce platformy a rôzne verzie sa objavujú už od roku 1977. Pre mňa však skutočného Červíka predstavujú až tie od Františka Fuku na Sinclair ZX81 a neskôr Spectrum a hlavne legendárna verzia pre PMD 85. A práve touto som sa najviac inšpiroval pri svojej hre a dokonca som sa neštítil "ukradnúť" aj originálny názov :-) A pri všetkej skromnosti sa musím pochváliť, že tento môj amatérsky výtvor za pôvodnou hrou Wurmi vlastne vôbec nezaostáva v spracovaní a ani hrateľnosťou.

Wurmi - titulná obrazovka

A ak by sa náhodou našiel niekto, kto nevie o čom vlastne tieto hry sú, aspoň v krátkosti tu popíšem tú moju. Máme akúsi záhradu obohnanú tehlovým múrikom, plnú rôznych rastlín predstavovaných v grafike hry listami. A na tomto hracom poli navigujeje pažravého červíka a snažíte sa čo najviac listov zožrať. Každý list predstavuje základný bodový zisk a zároveň po jeho zožraní červ narastie o jeden dielik. Pre postup do ďalšieho levelu musí červ narásť na určitú dĺžku, ktorá je v každom leveli väčšia. Takisto rýchlosť jeho pohybu sa zvyšuje s každým levelom a zároveň aj s rastúcou dĺžkou.

Wurmi - popis objektov v hre

Ono to takto znie jednoducho, ale na nášho červa tu číhajú aj mnohé nebezpečenstvá. Žrať sa totiž dajú len veci naozaj konzumovateľné, čiže listy. Múry, ani samotné telo stále sa zväčšujúceho červa medzi ne nepatria, rovnako ako pasce s jedom, ktoré sa v našej záhradke tiež občas objavujú. Po zakúsnutí do niečoho takéhoto čaká nášho červa okamžitá smrť z ohromného bruchabôľu ;-) Naopak, občas sa tu objavia aj ďalšie jedlé veci, síce nevýživné, takže červ z nich nenarastie, ale pridávajú iné bonusy. Minca predstavuje celkom peknú bodovú hodnotu (so zvyšujúcim sa levelom je stále hodnotnejšia), a ešte tu máme aj jeden lepší bonus.

Wurmi - začíname...

Po zožratí každého listu (a aj mince) sa na náhodnom mieste objaví nový predmet. To aby v záhrade stále niečo bolo a červ mal stále čo žrať. Týmto predmetom môže byť list, minca, a takisto aj pasca. Ale po nahratí určitého počtu bodov sa ukáže aj onen bonusový predmet, cukrík. A je to predmet naozaj veľmi užitočný, pretože jeho zožratím získame ďalší život pre nášho červa. A ako každý retrohráč iste dobre vie, taký bonusový život nie je nikdy na zahodenie. Zvlášť keď tie základné sú na začiatku hry len tri.

Wurmi - prešiel som prvý level

Ako som už napísal, po narastení červa na určitú dĺžku príde prechod do ďalšieho levelu, ktorý je o niečo dlhší a takisto rýchlejší. A ide to stále až do nekonečna, pretože táto hra nemá žiadne ukončenie. Vlastne má. Game Over, ako väčšina hier z tej doby. Po určitom čase totiž nastane určite situácia, že dĺžka červa potrebná na prechod do ďalšieho levelu už bude príliš veľká. Červ sa už jednoducho nijako rozumne nevojde do obmedzeného priestoru záhradky a určite zakúsne sám seba. Alebo možno dôjdu listy a budú všade už len pasce s jedom. Síce som to celé napísal tak, že táto možnosť by nemala nastať, ale ako sa hovorí: "Náhoda je blbec." ;-)

Wurmi - hra v plnom prúde...

No a keď už som sa dostal k tomu fungovaniu enginu hry, trochu tu spomeniem, ako som sa pri tvorbe Wurmiho vytrápil. Túto hru som totiž najskôr napísal pre 16-bitové Atari ST (pravdaže v Basic-u, inak to neviem :-D ). Tam som pre uchovanie polohy každého článku červa použil dve jednorozmerné polia. Jedno pre x-ovú, druhé pre y-ovú súradnicu. Počet prvkov polí rástol s počtom dielikov červa a pri každom pohybe sa popresúvali hodnoty všetkých prvkov polí. Síce logické, ale veľmi neelegantné a neefektívne. Lenže ST-čko to bez problémov stíhalo, takže som si chybu neuvedomil. Tá sa objavila až po prepísaní na 8-bitové ataríčko. S pribúdajúcou dĺžkou červa hra brutálne spomaľovala, malé ataríčko to proste nestíhalo napriek tomu, že som to už písal v Turbo Basic-u. Vtedy som si niekde zistil, aký algorytmus pre túto hru používajú iní. Vlastne bol dosť podobný, ale s použitím jedného reťazcového poľa, ktorého každý prvok uchováva obidve súradnice naraz, len v textovej podobe.

Wurmi - a teraz treba pohľadať cukrík ;-)

Našťastie Turbo Basic a ani Atari Basic reťazcové polia nepozná ;-) Prečo našťastie? No mohol som opustiť tento smer rozmýšľania, ktorý by sa nakoniec aj tak ukázal slepým. Namiesto toho som uvažoval, ako opustiť potrebu presunu obsahu premenných, čo bol ten hlavný spomaľujúci faktor. Nakoniec mi tiež napadlo použiť reťazcovú premennú, ale len jednu (veľmi dlhú), a trochu iným spôsobom. Výsledok sa ukázal byť veľmi elegantný a prakticky nespomaľujúci hru aj pri extrémnych dĺžkach červa. Využil som vlastnosť, že znaková sada ATASCII má 256 znakov, takže každý jeden znak má presné číslo od 0 do 255. Súradnice každého prvku červa tak sú uchované PRESNE dvoma znakmi v textovom reťazci. Pri každom pohybe červa nič nepresúvam. Len proste vymažem dva znaky na začiatku reťazca a pridám nové súradnice hlavy červa ako dva znaky na konci reťazca. A pri zožraní listu sa červ predĺži o jeden dielik tým, že vymazanie dvoch prvých znakov preskočím. Logické, elegantné a aj rýchle.

Wurmi - a koniec!

A tak vznikla moja verzia Wurmiho. Úvodnú hudbu som "ukradol" z originálnej príručky k Atari Basic-u, lebo sa mi zdala k tejto hre najpríhodnejšia. Pridal som nejaké tie ďalšie zvuky a nakreslil celkom peknú grafiku hry. A tu máte teda výsledok. Ja si myslím, že sa mi veľmi vydaril. Ale objektívne posúdenie jeho kvalít nechám už na vás. Snáď sa bude páčiť. Tak si ho stiahnite, zahrajte a potom trebárs aj okomentujte ;-)

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 22.5.2018, 854

 

 

Wurmi.atr   91kb

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Caine02.05.2021, 1231Nevidím tu hru "Starquake", mám, ale bez návodu

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 7 + 4 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: