U-boat

Najskôr som všetky svoje hry, alebo skôr pokusy o hry :-), robil v klasickom Atari Basic-u, ktorý bol vo všetkých novších sériach 8-bitových Ataríčiek nahratý priamo v ROM-ke a teda prístupný hneď po spustení počítača. Ale už čoskoro som zistil, že urobiť nejakú zmysluplnú grafickú hru v čistom Basic-u je skoro nemožné. Takže zostávali len dve možnosti. Buď ďalej využívať Basic a naučiť sa strojový kód na podprogramy, ktoré budú robiť veci v Basic-u inak pomalé, alebo ho úplne zameniť za programovací jazyk rýchlejší. Faktom je, že som sa nikdy nerozhodol pre jednu z týchto ciest, ale moja dráha samozvaného programátora pokračovala paralelne po oboch ;-)

U-boat - titulná obrazovka

Našťastie som totiž v tej dobe natrafil na Turbo Basic. Bolo to ako sen... Interpreter rovnako jednoduchý, ale s množstvom nových príkazov na zjednodušenie práce a hlavne oveľa rýchlejší. Aj keď Turbo Basic bolo treba pred používaním vždy znovu nahrať do pamäti, čo bolo z kazeťáku aj s Turbo 2000 poriadne otravné, celkom sa to dalo. A zrazu som znovu mohol realizovať svoje nápady aj bez strojových podprogramov. Takže sa začiatkom roku 1988 začali pod hlavičkou Spectre Software rodiť ďalšie zaujímavé hry ;-) Jednou z prvých bola U-boat.

U-boat - torpédoborec zľava...

Teda vlastne najskôr to bola "U-boot". Inšpirácia jedným excelentným nemeckým ponorkovým filmom je tu úplne zjavná. Lenže ja som si vtedy so svojou skoro nulovou znalosťou angličtiny myslel, že je to správne aj po anglicky (mládež, nesmejte sa, žili sme v krajine východného bloku a niečo ako internet ešte fungovalo len medzi pár univerzitami v USA). Až po pár rokoch som si tento svoj omyl uvedomil a hru som premenoval.

U-boat - strieľam na krížnik...

Hra je takou jednoduchšou variantou známych ponorkových strieľačiek ako je napríklad Seafox alebo Seawolf 2. Naša ponorka tu sedí na dne mora a strieľa na lode pohybujúce sa po hladine. V každom okamihu však je na obrazovke len jedna loď a našou úlohou je v správnej chvíli vypáliť torpédo, aby sa ich dráhy stretli. Takisto nie je možné vypáliť viacej torpéd po sebe, tiež môže byť vždy na hernej obrazovke len jedno. Lodí sú v hre tri typy, líšiace sa veľkosťou, siluetou, rýchlosťou a aj bodovou hodnotou za zásah. Najpomalší a najväčší je krížnik a dostanete zaň 30 bodov, strednou loďou je torpédoborec za 60 bodov a za malý a veľmi rýchly torpédový čln dostanete až celých 100 bodov.

U-boat - zásah!

A to je vlastne všetko, o čo v tejto hre ide, proste zostreľujete lode a získavate body. Ale len takto by to nebola ktovieaká zábava, takže tu je aj určitý taktický prvok, a to postupovanie do vyšších levelov. A ten závisí od počtu získaných bodov v každom leveli a je to konkrétne 100 x číslo levelu. Takže ak chcete postúpiť do druhého levelu, musíte v prvom získať minimálne 100 bodov. Ak chcete ísť do tretieho, musíte v druhom nastrieľať 200 bodov (nie spolu za prvé dva levely, tých 200 treba získať v druhom). A tak stále ďalej až do nekonečna... ;-) teda vlastne nie, vždy totiž máte k dispozícii len 10 torpéd, čiže logicky 11-ty level je konečný. Bohužiaľ som však do hry žiadny víťazný koniec nespravil, takže len skončí a na titulnej obrazovke sa bude skvieť váš nový bodový zisk :-D

U-boat - rýchly torpédový čln

Graficky ani zvukovo hra nie je z najhorších a hrateľnosť je tiež celkom dobrá. Trochu je problémom dlhý čas čiernej obrazovky pred hrou, čo je inicializácia grafiky. V dnešnej dobe by som to už urobil inak, ale keďže som sa rozhodol tieto hry neprerábať a zverejňovať ich v pôvodnej podobe, tak som znovu len pridal ukladanie najvyššieho skóre na disk/image disku (pravdaže ho treba mať odomknutý na ukladanie). U-boat je jedna z mojich turbobasicových prvotín, takže to nie je žiadne veľdielo, ale snáď sa vám bude trochu páčiť.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 6.3.2017, 1750

 

 

U-boat.atr   91kb

 

 

Novinky:

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

12.7.2016V poslednej dobe som tu moc nových vecí nedával, takže ani v Novinkách nič nepribúdalo, preto je toto skôr taká rekapitulácia tých pár vecí pridaných od začiatku roka ;-) Do sekcie vlastnej tvorby som pridal hru Dogfight, ktorá nie je až tak úplne mojim výtvorom, ale veď o tom viacej v recenzii :-D A potom som pridal aj dve recenzie na hry na 8-bitové Atari. Najskôr Fire Chief a dnes aj Tail of Beta Lyrae.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 8 + 2 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: