Minefield

Určite si všetci starší, a možno aj mnoho mladších) z vás pamätajú klasickú hru Míny (Minesweeper), ktorá bývala súčasťou Windows už od verzie 3.1, teda od roku 1990. Ale určite som sa z konceptom tejto hry musel stretnúť podstatne dávnejšie, pretože už v roku 1989 som ho použil vo svojej hre Minefield. Pravdaže trochu iným spôsobom ako vo windowsovej legende. Tu nejde o čisto "papierové" odokrývanie políčok a označovanie tých, o ktorých si myslíme, že sa na nich ukrývajú míny. V mojej hre ide o reálny (aj keď virtuálny :-D ) pohyb mínovým poľom a vašou úlohou nie je odhaliť všetky "čisté" a všetky zamínované políčka, ale len sa proste dostať na druhú stranu.

Minefield - titulná obrazovka

V tejto logickej hre sa totiž vžívate do úlohy vojaka, ktorého úlohou je zachrániť civilistu zabudnutého na druhom konci mínového poľa. Celý popis úlohy dostanete priamo v hre, v rozkaze, akomsi "briefingu" pred samotnou hrou. Základný princíp hry je podobný ako v Mínach. Čiže po každom kroku sa objaví údaj o počte mín vo vašom najbližšom okolí - na vzdialenosť jedného políčka všetkými ôsmimi smermi. Riešenie sa však od toho v Mínach trochu odlišuje, tu totiž normálne kráčate po mínovom poli, takže pohyb je spojitý, nedá sa zrazu preskočiť na iné vzdialené políčko. A keďže si ani políčka s predpokladaným výskytom mín nemôžete nijako označiť, je táto hra o niečo zložitejšia.

Minefield - inštrukcie

Ako som už napísal, na začiatku každého levelu sa nachádzate na jednom konci mínového poľa, konkrétne v pravom dolnom rohu. V ľavom hornom rohu vidíte sedieť človeka, ku ktorému sa máte dostať. Takže teraz sa stačí len chopiť joysticku a pohnúť sa niektorým smerom. Celé mínové pole je ohraničené plotom a nachádzajú sa na ňom aj prekážky v podobe kameňov a stromov. Cez prekážky sa nedá prejsť, snaha pohybovať sa do prekážky je "odmenená" bodovou zrážkou. Preto treba prekážky obchádzať. Po dosiahnutí cieľa končí daný level a odkryjú sa všetky míny, aby ste si mohli spätne skontrolovať správnosť vášho pohybu poľom.

Minefield - začiatok hry

Ovládanie joystickom môže hráča zvádzať k rýchlemu pohybu, ale bola by to zásadná chyba. Minefield je logická hra. Hlavný parameter, ktorý treba stále sledovať, je počet mín v najbližšom okolí. Na ich výskyt vás upozorní aj zvukové znamenie, akési výstražné pípnutie po "kroku". Po poli sa totiž pravdaže nepohybujete spojito, ale ťahovo, po jednotlivých políčkach. Hra je pravdaže o to ťažšia, že tu žiadne políčka reálne nevidno (nie sú nijako orámované). Výraznou pomôckou sú však už spomínané viditeľné prekážky a taktiež mriežka s číslicami zostávajúca po hráčovi ako akési "stopy". Tieto malé číslice značia počet mín na susedných políčkach a slúžia na ľahšiu orientáciu v mínovom poli.

Minefield - prejdený prvý level

Ako túto hru hrať, to tu vysvetľovať nebudem, kto hral Míny, ten si ľahko domyslí princíp zisťovania zamínovaných políčok. Kto Míny nehral, bude to mať o čosi zložitejšie. Tretia možnosť: ak nemáte radi logické hry, alebo im nerozumiete ;-), v tom prípade táto hra nie je určená pre vás :-D Hra nemá nijaké zakončenie, po prejdení levelu sa dostávate do ďalšieho, v ktorom je viacej prekážok a hlavne viacej mín a je teda o niečo zložitejší. A tak to ide vlastne stále ďalej až donekonečna :-) Aj keď to vlastne nie, pretože časom sa hra dostane do fázy, keď je vlastne nedokončiteľná a tým pádom proste musíte na nejakú tú mínu šliapnuť. V tom momente sa tiež všetky míny odkryjú a hra končí.

Minefield - dve míny v dosahu

Čo sa týka spracovania, hra je urobená, ako mnoho ďalších mojich hier, v monochromatickom textovom móde s použitím predefinovania znakovej sady. Celá grafika je štylizovaná do pohľadu zhora a je vlastne v najjemnejšom rozlíšení, aké 8-bitové Ataríčka ponúkajú. V priebehu hry je možné počuť zvuky krokov a výstražné upozornenia, na titulnej obrazovke hrá aj hudba. Keďže zvuková stránka vôbec nie je mojou špecializáciou, nie je to žiadny zázrak. Ale mnohé aj komerčné tituly na Atari na tom boli aj horšie ;-) Najdôležitejšia je aj tak hrateľnosť a tá je, myslím, pri tejto hre na vysokej úrovni.

Minefield - game over

Takže ak si chcete vyskúšať logickú hru s mínami v trošku inom poňatí, Minefield je titul, ktorý by vás mohol celkom zaujať. A keďže je to moja tvorba, budem celkom rád aj za nejakú spätnú väzbu. Či už pochvalu, alebo kritiku :-D

Do novej verzie hry som pridal aj "fíčru", ktorú budem odteraz dávať do všetkých svojich hier na 8-bitové Atari. Ak máte v emulátore virtuálny disk s hrou otvorený aj na zapisovanie, bude sa najvyššie dosiahnuté skóre zaznamenávať a pri ďalšom spustení hry sa hneď načíta. Môžete sa tak aj v tejto hre stále zlepšovať ;-)

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 14.12.2014, 1304

 

 

Minefield -basic.atr   91kb

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 7 + 5 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: