Meteors

Kedysi veľmi veľmi dávno, keď som dostal svoj prvý počítač Atari 800XL, pri učení sa BASICu z originálnej knižky, ktorá bola ku každému Ataríčku pribalená, som prišiel na jednu zaujímavosť. Pri vypisovaní na obrazovku príkazom PRINT, ak ste sa dostali po posledný riadok obrazovky, obraz sa automaticky posunul. Je to jasné a logické, takže si poviete: "Nevídali, veď to je úplne normálne... A čo má ako byť?" Lenže mne v tomto momente napadlo, že by sa to dalo využiť v hre. Tak vznikla hra Meteors (názov Asteroids bol už zadaný). Pravdaže najskôr vo svojej najjednoduchšej, takpovediac prapôvodnej podobe.

Meteors - alpha version

Námet veľmi jednoduchý, až primitívny. Kolečká a bodky budú vertikálne "scrollovať" obrazovkou, akože pole asteroidov, a hráč bude pohybovať nejakou kozmickou loďou v horizontálnom smere a vyhýbať sa zrážke. Tento "scrolling" je ale opačný, zdola nahor, a teda celá hra je tak akosi otočená hore nohami. Ale to vôbec nevadí, veľké "Y" vyzerá pri troche fantázie ako raketa špičkou dolu. A moja druhá hra na Atari začala dostávať svoju podobu. Celé naprogramovanie bolo dosť jednoduché a výsledný kód aj dosť krátky. Hru tu vlastne môžete vidieť na prvom screenshote a stiahnuť si ju pod názvom Meteors (alpha) - to akože alfaverzia :-D ...trošku trápne...

Meteors - titulná obrazovka

S touto podobou hry som však nebol nadlho spokojný, stále tomu niečo chýbalo. Tie meteory by mohli vyzerať lepšie, a kozmická loď je tiež nič moc... Našťastie 8-bitové Ataríčko disponuje zaujímavou vlastnosťou, ktorou je zadefinovanie vlastnej znakovej sady. A keďže táto hra je robená v textovom režime, ukázala sa predo mnou cesta ;-) Naučiť sa predefinovať znakovú sadu bolo jednoduché. Nakresliť čiernobielo v rastri 8x8 bodov niečo zmysluplné a dobre vyzerajúce, to je už trochu zložitejšie. Po dlhom skúšaní som však bol nakoniec s výsledkom spokojný. Tak vznikla posledná "ostrá" verzia hry Meteors, naprogramovaná čisto v BASICu.

Meteors - začiatok hry

Oproti pôvodnej verzii som pridal aj nejakú tú hudbu na titulnú obrazovku. V samotnej hre už nie sú len dva typy meteorov, ale hneď desať, a ešte aj špeciálny bonusový objekt (kocka). Tej sa netreba vyhnúť, ale preletom cez ňu získať bonus 20 bodov. O tom vlastne aj celá hra je. Treba bez nárazu preletieť čo najďalej a pozbierať čo najviac bonusov. Okrem tých sú body aj za samotný let, za každý riadok jeden bod :-) Hra sa s každým levelom zrýchľuje, ale nejaká nestíhačka to nie je. Je vlastne dosť jednoduchá. Preto v nej nie sú ani žiadne "životy" a po náraze do meteoru nasleduje Game Over.

Meteors

Najnovšie som obidve hry ešte trošku upravil, aby sa o niečo zvýšila obtiažnosť. Pridal som meteory, aby boli dva na každom riadku, čo vytvorí podstatne hustejšie prostredie. A vďaka ďalšej optimalizácii skoro všetkých rutín sa mi to podarilo bez spomalenia celého programu. Možno teraz beží ešte o niečo rýchlejšie. Samotná raketa je teraz "stálejšia", čo znamená, že trochu menej bliká. A takisto som ešte upravil zobrazovanie skóre, ktoré sa teraz presúva tak, aby do neho loď nemohla vletieť, čo robí hru prehľadnejšou.

Meteors

Pravdaže aj tak táto hra nie je ktovieako obtiažna. Ona totiž v BASICu ani nejaká ťažšia urobiť nejde. Preto aj hovorím o poslednej čisto BASICovej verzii. Mohol by som napríklad pridať ešte viacej meteorov, nejaké to míňajúce sa palivo, ktoré by bolo treba zbierať... Lenže toto všetko by spomalilo už aj tak ledva bežiaci program a hra by teda vo výsledku vôbec ťažšia nebola. Proste BASIC je pomalý. Ak ste sa dostali do 17-eho levelu, tak to je vlastne najvyššia rýchlosť programu, tam už nie sú žiadne spomaľovacie slučky, rýchlejšie to už proste nejde.

Meteors - game over

Preto som v ďalších verziách tejto hry už používal veľa strojových podprogramov a s tými som si mohol dovoliť celú hru ešte vylepšiť. A pravdaže aj tieto verzie tu časom uverejním. A nielen tie. Celý koncept ma totiž vtedy tak zaujal, že som ho použil aj v ďalších hrách. Napríklad v takých Firebirds... ale o tom až niekedy nabudúce :-)

Do plnej verzie Meteors som najnovšie pridal aj takú malú špecialitku, ktorú budem odteraz dávať do všetkých svojich hier na 8-bitové Atari. Ak máte v emulátore virtuálny disk s hrou otvorený aj na zapisovanie, bude sa najvyššie dosiahnuté skóre zaznamenávať a pri ďalšom spustení hry sa hneď načíta. Môžete sa tak v hre stále zlepšovať ;-)

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 13.12.2014, 1630

 

 

Meteors (alpha) -basic.atr   91kb

Meteors -basic.atr   91kb

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 9 + 1 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: