Dark Forest

Už som tu predstavil niekoľko mojich vlastných starých hier, ale až na Minefield to boli všetko skôr len také jednoduché hračičky, ako plnohodnotné hry. Dnes to však bude iné. Predstavujem vám jeden z mojich lepších výtvorov. Dokonca je to možno najlepšia hra na 8-bitové Atari, akú som doteraz urobil. Takže prichádza temná ťahová akčná adventúra Dark Forest z roku 1990.

Dark Forest - titulná obrazovka

Už po spustení hry je jasné, že teraz to bude trochu prepracovanejšie dielko. Sú tu až štyri úvodné obrazovky, tvoriace akési jednoduché intro, ktoré vás uvedie do hry. Sú v ňom vysvetlené základné veci ako cieľ hry, predmety a príšery. Dokonca tentoraz tu máme už aj o niečo lepšiu úvodnú hudbu, ktorá celkom dobre dotvára temnú atmosféru hry. A o čo teda vlastne ide? O dlhú a strastiplnú cestu von zo stredu temného začarovaného hvozdu ;-) A aj dosť ťažkú, pretože v tejto hre máte len a len jeden život... ten svoj :-D

Dark Forest - popis hry

Hra má dvadsať levelov s postupne sa zvyšujúcou obtiažnosťou. Cieľom je zobrať kľúč, ktorý sa vždy nachádza v protiľahlom rohu hracej plochy a otvoriť ním magický portál, akési dvere do ďalšieho levelu, čiže časti lesa. Aby to nebolo také jednoduché, naša postava každým krokom spotrebúva jednu dávku potravy, takže celú úlohu treba splniť skôr, než sa všetko jedlo minie, lebo bez neho nastáva okamžitá smrť. Našťastie počiatočná zásoba nie je vôbec malá a v lese sa navyše nachádzajú náhodne rozmiestnené vrecia so zásobami potravy, takže z tohoto hľadiska sa každý level dá bez problémov prejsť. Keby...

Dark Forest - začiatok hry

Keby tu nebola ďalšia komplikácia v podobe príšery, ktorá vám v každom leveli ide tvrdo po krku ;-) Doslova. Tieto príšery sú totiž smrtiace a veľmi rýchle a idú stále po vás. Našťastie je les dostatočne hustý, takže sa úplne sama ponúka taktika zaseknutia príšery medzi stromami. Keďže vás stále prenasleduje, treba ju proste naviesť do hustejšieho porastu, aby sa tam zasekla. Problém je, že les je z každým ďalším levelom trochu redší, takže je stále zložitejšie takto taktizovať. Určitú pomoc ponúka zbraň, ktorá sa taktiež nachádza v každom leveli na náhodnom mieste. Ak sa k nej stihnete dostať skôr ako vás príšera dobehne, máte vlastne vyhraté, pretože teraz už pri stretnutí zomrie príšera a nie vy.

Dark Forest - mám zbraň a ubránim sa

Ešte som vlastne nevysvetlil, prečo je táto hra "ťahová". Takže, je to tým, že sa proste všetko odohráva v ťahoch. Hra čaká na váš pohyb joystickom, vykoná príslušnú akciu a potom je na ťahu príšera. Skrátka si kedykoľvek môžete donekonečna premýšľať nad ďalším krokom, lebo hra sa samotná nepohne a vždy čaká na váš povel. Tu vlastne treba ešte napísať niečo o zákonitostiach pohybu v tejto hre. Ako príšery, tak aj vy sa nemôžete pohybovať cez stromy a múry okolo hracej plochy (príšery sa navyše "zasekávajú" aj na zbierateľných predmetoch). Pri takomto "kroku" do prekážky prakticky maríte čas a celý svoj ťah, pretože aj počas takéhoto zbytočného "pohybu" miniete diel potravy a príšera urobí svoj ťah.

Dark Forest - už mám kľúč...

Keď sa vám teda podarí zbaviť sa príšery (zabiť ju, alebo vymanévrovať) a zobrať kľúč, treba prejsť naspäť k svojej štartovacej pozícii, kde sa nachádza brána do ďalšieho levelu. Za zobratie kľúča, zabitie príšery a dokončenie levelu získavate vždy body. Ďalšiu dávku bodov je však možné získať aj zbieraním ďalších predmetov v hre, pokladov v tvare priesvitných kociek. A to je vlastne všetko, čo sa dá napísať o hraní Dark Forest. Hra je to dosť obtiažna, netreba sa nechať zlákať rýchlym, akčným štýlom hrania, ale skôr si každý pohyb premyslieť. Preto je to "ťahová akčná adventúra" ;-)

Dark Forest - dokončil som level

Čo sa týka audiovizuálneho spracovania hry, už som písal, že intro je dosť vydarené, s dobrou hudbou. Samotná hra je tiež celkom pekná. Grafika dobre vyzerá, je síce len statická bez akýchkoľvek animácii, ale v tomto type hry to ani moc nevadí. Možno, že keď sa niekedy pokúsim urobiť nejakú "dvojku", bude graficky príťažlivejšia a aj animovaná ;-) Zvuky v hre sú dosť jedoduché, ale celkom dobre urobené, keďže každá akcia má svoj špecifický zvukový prejav.

Dark Forest - ten prekliaty slizák ma dostal!

A čo povedať na záver? Myslím, že Dark Forest sa mi celkom vydaril a je to naozaj dobrá hra. Má síce vyššiu obtiažnosť, ale celkom dobrú atmosféru a hlavne vysokú hrateľnosť, čo je najpodstatnejšie. Takže, ak ste doteraz moje hry len "lajkovali", túto si už stiahnite a zahrajte, určite nebudete ľutovať.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 27.5.2017, 1035

 

 

Dark Forest.atr   91kb

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 10 + 8 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: