Dark Forest

Už som tu predstavil niekoľko mojich vlastných starých hier, ale až na Minefield to boli všetko skôr len také jednoduché hračičky, ako plnohodnotné hry. Dnes to však bude iné. Predstavujem vám jeden z mojich lepších výtvorov. Dokonca je to možno najlepšia hra na 8-bitové Atari, akú som doteraz urobil. Takže prichádza temná ťahová akčná adventúra Dark Forest z roku 1990.

Dark Forest - titulná obrazovka

Už po spustení hry je jasné, že teraz to bude trochu prepracovanejšie dielko. Sú tu až štyri úvodné obrazovky, tvoriace akési jednoduché intro, ktoré vás uvedie do hry. Sú v ňom vysvetlené základné veci ako cieľ hry, predmety a príšery. Dokonca tentoraz tu máme už aj o niečo lepšiu úvodnú hudbu, ktorá celkom dobre dotvára temnú atmosféru hry. A o čo teda vlastne ide? O dlhú a strastiplnú cestu von zo stredu temného začarovaného hvozdu ;-) A aj dosť ťažkú, pretože v tejto hre máte len a len jeden život... ten svoj :-D

Dark Forest - popis hry

Hra má dvadsať levelov s postupne sa zvyšujúcou obtiažnosťou. Cieľom je zobrať kľúč, ktorý sa vždy nachádza v protiľahlom rohu hracej plochy a otvoriť ním magický portál, akési dvere do ďalšieho levelu, čiže časti lesa. Aby to nebolo také jednoduché, naša postava každým krokom spotrebúva jednu dávku potravy, takže celú úlohu treba splniť skôr, než sa všetko jedlo minie, lebo bez neho nastáva okamžitá smrť. Našťastie počiatočná zásoba nie je vôbec malá a v lese sa navyše nachádzajú náhodne rozmiestnené vrecia so zásobami potravy, takže z tohoto hľadiska sa každý level dá bez problémov prejsť. Keby...

Dark Forest - začiatok hry

Keby tu nebola ďalšia komplikácia v podobe príšery, ktorá vám v každom leveli ide tvrdo po krku ;-) Doslova. Tieto príšery sú totiž smrtiace a veľmi rýchle a idú stále po vás. Našťastie je les dostatočne hustý, takže sa úplne sama ponúka taktika zaseknutia príšery medzi stromami. Keďže vás stále prenasleduje, treba ju proste naviesť do hustejšieho porastu, aby sa tam zasekla. Problém je, že les je z každým ďalším levelom trochu redší, takže je stále zložitejšie takto taktizovať. Určitú pomoc ponúka zbraň, ktorá sa taktiež nachádza v každom leveli na náhodnom mieste. Ak sa k nej stihnete dostať skôr ako vás príšera dobehne, máte vlastne vyhraté, pretože teraz už pri stretnutí zomrie príšera a nie vy.

Dark Forest - mám zbraň a ubránim sa

Ešte som vlastne nevysvetlil, prečo je táto hra "ťahová". Takže, je to tým, že sa proste všetko odohráva v ťahoch. Hra čaká na váš pohyb joystickom, vykoná príslušnú akciu a potom je na ťahu príšera. Skrátka si kedykoľvek môžete donekonečna premýšľať nad ďalším krokom, lebo hra sa samotná nepohne a vždy čaká na váš povel. Tu vlastne treba ešte napísať niečo o zákonitostiach pohybu v tejto hre. Ako príšery, tak aj vy sa nemôžete pohybovať cez stromy a múry okolo hracej plochy (príšery sa navyše "zasekávajú" aj na zbierateľných predmetoch). Pri takomto "kroku" do prekážky prakticky maríte čas a celý svoj ťah, pretože aj počas takéhoto zbytočného "pohybu" miniete diel potravy a príšera urobí svoj ťah.

Dark Forest - už mám kľúč...

Keď sa vám teda podarí zbaviť sa príšery (zabiť ju, alebo vymanévrovať) a zobrať kľúč, treba prejsť naspäť k svojej štartovacej pozícii, kde sa nachádza brána do ďalšieho levelu. Za zobratie kľúča, zabitie príšery a dokončenie levelu získavate vždy body. Ďalšiu dávku bodov je však možné získať aj zbieraním ďalších predmetov v hre, pokladov v tvare priesvitných kociek. A to je vlastne všetko, čo sa dá napísať o hraní Dark Forest. Hra je to dosť obtiažna, netreba sa nechať zlákať rýchlym, akčným štýlom hrania, ale skôr si každý pohyb premyslieť. Preto je to "ťahová akčná adventúra" ;-)

Dark Forest - dokončil som level

Čo sa týka audiovizuálneho spracovania hry, už som písal, že intro je dosť vydarené, s dobrou hudbou. Samotná hra je tiež celkom pekná. Grafika dobre vyzerá, je síce len statická bez akýchkoľvek animácii, ale v tomto type hry to ani moc nevadí. Možno, že keď sa niekedy pokúsim urobiť nejakú "dvojku", bude graficky príťažlivejšia a aj animovaná ;-) Zvuky v hre sú dosť jedoduché, ale celkom dobre urobené, keďže každá akcia má svoj špecifický zvukový prejav.

Dark Forest - ten prekliaty slizák ma dostal!

A čo povedať na záver? Myslím, že Dark Forest sa mi celkom vydaril a je to naozaj dobrá hra. Má síce vyššiu obtiažnosť, ale celkom dobrú atmosféru a hlavne vysokú hrateľnosť, čo je najpodstatnejšie. Takže, ak ste doteraz moje hry len "lajkovali", túto si už stiahnite a zahrajte, určite nebudete ľutovať.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 27.5.2017, 1035

 

 

Dark Forest.atr   91kb

 

 

Novinky:

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

27.5.2017Tak tu máme zase také "časozberné" novinky za dlhšiu dobu. Trochu som sa teraz viacej venoval pridávaniu svojich vlastných hier, ako recenzií na komerčné tituly. Takže tu zase máme tri "nové" staré veci z mojej dielne. Najskôr to bola jednoduchá hra U-boat, potom celkom zaujímavá akčná záležitosť UFO Hunt a dnes taká kvalitnejšia hra, temná ťahová adventúra Dark Forest.

19.2.2017Uverejnil som ďalšie dve svoje vlastné hry, Pristátie na mesiaci a Meteors PMG. Okrem toho som popridával veľa nových verzií a konverzií hier k už existujúcim recenziám. Tiger Attack, Commando, Tempest, Gunfight, Manic Miner, Air Rescue, Skiing a Into Deep!.

22.1.2017Trochu som sa zase "pohral" s vlastnými hrami. Logickú hru Minefield som upravil na konečnú verziu, popis úprav je v recenzii. A uverejnil som ďalšiu zo svojich starých hier, PMG prvotinu Rocket Dance. Pridal som aj jednu novú recenziu, na free hru Sunday Drivers.

12.7.2016V poslednej dobe som tu moc nových vecí nedával, takže ani v Novinkách nič nepribúdalo, preto je toto skôr taká rekapitulácia tých pár vecí pridaných od začiatku roka ;-) Do sekcie vlastnej tvorby som pridal hru Dogfight, ktorá nie je až tak úplne mojim výtvorom, ale veď o tom viacej v recenzii :-D A potom som pridal aj dve recenzie na hry na 8-bitové Atari. Najskôr Fire Chief a dnes aj Tail of Beta Lyrae.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 5 + 3 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: