Battleships

Minule som sa tu na začiatku recenzie na 3D Tic-Tac-Toe rozplýval nad genialitou štvorčekového papiera. Dnes recenzovaná hra Battleships tieto moje teórie potvrdzuje. Že ste Lode alebo Námornú bitvu na papieri nikdy nehrali? Tak to je obrovská chyba, ktorú by ste mali hneď napraviť. Že nemáte štvorčekový papier, alebo spoluhráča? Žiadny problém, zahrajte si hru Battleships.

Battleships - splash screen

Hru vydala v roku 1987 firma Elite Systems Ltd. na niekoľkých 8 a 16 bitových platformách. Medzi všetkými týmito spracovaniami jednoznačne vynikajú verzie pre Amigu a Atari ST/STE, ktoré vedú audiovizuálnym spracovaním a tiež hrateľnosťou. Oproti hre na papieri tu máme v počítačovom prevedení niekoľko zmien, ktoré hru podstatne vylepšujú a posúvajú viac ku klasickým počítačovým hrám. Pravdaže tieto novinky sú v papierovej verzii ťažšie aplikovateľné :-)

Battleships - rozmiestňovanie lodí

Za prvé tu máme podstatne väčšie hracie pole 20x20 (na papieri sa hrá na poli 10x10). Tým pádom môžeme mať väčší počet lodí a takisto majú väčšie rozmery. Pravdaže hrať za takýchto podmienok klasickým štýlom striedania sa po jednom výstrele je skoro nemožné, to by sa hra vliekla aj niekoľko hodín. V Battleships je to vyriešené veľmi elegantne. Proste tých výstrelov máte jednom ťahu viacej. Koľko? To záleží od módu hry a od vašej úspešnosti v danej hre.

Battleships - rozmiestňovanie výstrelov

Na začiatku si totiž v menu môžete navoliť mód hry voľbou "Salvo Fire". Pri vypnutí tejto voľby má každý hráč vo svojom ťahu štyri výstrely, ale inak sa vlastne ide podľa "papierových" pravidiel. To zaujímavejšia (a rýchlejšia) je hra so zapnutou voľbou "Salvo Fire". Tu počet výstrelov v každom ťahu závisí od stavu flotily. Je to veľmi dobrý koncept, ktorý prispieva k hrateľnosti hry a tak si ho trošku priblížime.

Battleships - animácia streľby

Ak máte všetky lode, máte 24 výstrelov, stratou lode sa počet vašich výstrelov zmenšuje o 4 (je to logické, chýba palebná sila potopenej lode). Aj keď by sa to dalo ešte vylepšiť: väčšia loď by mala mať logicky väčšiu palebnú silu ;-) Presne tak isto sa počet výstrelov s každou potopenou loďou znižuje aj súperovi. Toto pravidlo hru celkovo trochu urýchľuje, aj keď prehrávajúci ľudský hráč bude určite vždy namietať, že ho to znevýhodňuje :-D Proste, šťastný prvý zásah...

Battleships - vyhral som!

Po audiovizuálnej stránke je na tom hra na svoju dobu veľmi dobre. Grafika je prehľadná, ale zároveň aj veľmi detailná a je vidieť že sa s ňou autori poriadne vyhrali. Hlavne animované sekvencie námornej bitky po každom ťahu sú úplne excelentné. Hudba je trošku otravná, ale tiež celkom dobre prevedená a zvuky streľby a výbuchov sú výborné. Spolu s nadpriemernou hrateľnosťou tak dostávame hru, ktorú by ste si určite nemali nechať ujsť.

Battleships - Atari 8bit remake titulná obrazova

V roku 1989 bola firmou Mirage na 8-bitové Atari vydaná poľská hra Battle Ships, čo je vlastne konverzia pôvodnej hry vychádzajúca z verzie pre Commodore 64. Je to trochu škoda, pretože verzia pre C64 je z tých pôvodných oficiálnych asi najhoršia. Takže aj táto hra pre malé Ataríčko síce veľmi pekne vyzerá a má perfektnú hudbu, ale herne je to katastrofa. Neviem však do akej miery je to už nekvalitou originálu a do akej miery to "posrali" tvorcovia tejto konverzie. V prvom rade sa mi nepáči, že zmizla možnosť "klasickej" hry, ale vždy sa hrá vlastne systémom Salvo Fire On. Prečo? Že by si autori toto v originálnej hre nevšimli? Alebo sú skôr len ignoranti? Ale OK, poďme ďalej...

Battleships - Atari 8bit remake

V popise verzie pre Atari ST/STE som tvrdil, že 4 výstrely na každú loď bez ohľadu na jej veľkosť je trochu nelogické. Tak v tejto verzii to autori zmenili, ale bohužiaľ k horšiemu, keďže počet výstreľov na ťah si hra vyslovene "cucá z prsta" a nedajú sa v tom vysledovať žiadne pravidlá. Ale to hlavné utrpenie prichádza v animovanej sekvencii súboja po skončení ťahu. V 16-bitovej verzii to bolo pekné a rýchle a výborne to dotváralo atmosféru hry. Tu je to síce pekné, ale k uzúfaniu dlhé a pomalé, takže si dokážem dosť dobre predstaviť, že počas tejto sekvencie to väčšina hráčov zhnusene vzdá. Takže toto fakt nie... túto verziu Battle Ships tu dávam skôr len tak pre zaujímavosť, ale jej hranie neodporúčam :-(

Battleships General Quarters - Flash hra

A keďže hier s námetom klasickej štvorčekovej námornej bitvy vzniká stále dosť, dal som sem aj jednu takúto modernú verziu. Je to celkom pekne urobená (posledný screenshot), dobre hrateľná a celkovo zaujímavá hra, a čo je najlepšie: je to flashovka hrateľná aj online priamo v internetovom prehliadači. Pravidlá má, na rozdiel od recenzovanej hry Battleships, klasické "papierové" ;-)

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 5.5.2013, 1900

 

 

Battle Ships -disk1.atr   131kb

Battle Ships -disk2.atr   131kb

Battleships General Quarters.swf   370kb   (flash verzia hrateľná online!)

Battleships.st   720kb

 

 

Novinky:

28.6.2020Už bol najvyšší čas začať znovu niečo s touto stránkou robiť. Zatiaľ som nepridal žiadnu novú recenziu, ale nejaké som aktualizoval, rozšíril a pridal som k nim zopár nových verzií hier a takisto aj nejaké originálne manuály. Pozrite si recenzie Zombies, Realm of Impossibility, Leader Board Golf a Moon Patrol.

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

| staršie >

 

Odkazovník

Caine02.05.2021, 1231Nevidím tu hru "Starquake", mám, ale bez návodu

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 5 + 8 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: