RoboCop
RoboCop 2

Už tu máme, trochu vyššie v rebríčku, recenziu na zaujímavú a aj veľmi dobrú hru Robocop 3, ktorá je spracovaná v 3D z vlastného pohľadu. Dnes sa pozrieme na jej dvoch predchodcov. Všetky hry tejto série sú pravdaže spracované podľa rovnomenných filmov. Filmová séria má síce postupne klesajúcu kvalitu, čo sa však vôbec nedá povedať o hrách. Tie majú jednoznačne stúpajúcu tendenciu a vrcholom celej série je tak aj vďaka 3D spracovaniu posledná hra. Tým však nechcem povedať, že by prvý Robocop bola zlá hra, práve naopak. Je to síce absolútne komerčná záležitosť, ale z herného hľadiska sa táto, dnes už klasická scrollovacia arkáda celkom podarila.

RoboCop - splash screen

Ovládate pravdaže Robocopa, ktorý ako hlavný hrdina musí zlikvidovať všetkých zloduchov v Detroite. Základná premisa hry sa teda pomerne verne drží filmu. Inak je to pravdaže úplne klasická akčná hra typu side-scroller. Hrdina ničí neozbrojených "kamikadze" protivníkov päsťami a ozbrojených strieľa. Vyskytujú sa tu debny, z ktorých po rozstrelení vypadnú rôzne powerupy ako liečenie, vylepšenie zbrane, dočasné silnejšie zbrane a iné. Každý level má záverečného bosa a každý ďalší level je pravdaže náročnejší. A tak stále dokola až do konca hry... ;-)

RoboCop

Hra má na svoju dobu celkom dobré audiovizuálne spracovanie. Je to pekne nakreslené a pekne sa to hýbe... zvuky a hudba ujdú... Ovláda sa to joystickom a ovládanie je dobre zvládnuté. Pravdaže je hra dosť obtiažna, aby sa bolo na úspešné zvládnutie stále potrebné zlepšovať. Takže ak ju chcete celú dohrať, tak Game Over uvidíte nespočetnekrát a každý jeden level budete nacvičovať do omrzenia... Proste úplne bežná arkáda...

RoboCop

To isté platí aj pre druhý diel, ktorý je (aké prekvapenie :-D ) urobený podľa druhého filmu série. Pravdaže je vidieť, že táto hra je o rok novšia, takže má o niečo krajšiu grafiku a takisto aj po zvukovej stránke je ešte trochu lepšia. Inak platí to, čo pre väčšinu "dvojek", čiže je tu viac nepriateľov, viac zbraní, viac powerupov... proste je to celé väčšie a bombastickejšie :-)

RoboCop 2 - splash screen

Už je tu badať aj určitý náznak deja a tak má hra aj nejaké tie "dejové" prvky. V tejto hre spočívajú v zbieraní kontajnerov s drogami, ktoré sú akýmysi "svedectvami" a pomáhajú pri "zatýkaní" chemikov a drogových dílerov. Medzi jednotlivými levelmi sú medzihry, predstavované puzzlami a strelnicami (ako inak preložiť shooting gallery...).

RoboCop 2

V puzloch sa Robocop snaží "zložiť" svoju ľudskú pamäť, vyriešenie je odmenené extra životmi. Úspešné zdolanie strelnice má ako benefit vylepšenie presnosti streľby v nasledujúcom sektore. Potom je tu teda ďalší level a tak stále dokola... Záverečný sektor je pravdaže boj proti hlavnému padúchovi v Robocop 2 brnení.

RoboCop - DOS

Máme tu aj hru RoboCop vo verzii pre DOS (screenshot vyššie). Je veľmi podobná Atari ST/STE verzii, ale má drobné odlišnosti, ako je napríklad trošku iná grafika. Nedal som sem štvorfarebnú CGA verziu so speaker zvukmi, ale verziu s grafikou a zvukom pre karty Tandy, ktorá vyzerá a znie podstatne lepšie. Hra sa ovláda klávesnicou, klávesy sa nedajú premapovať. Hrateľnosť je podobná ako pri Atari verzii, takže je len na vás, ktorú si radšej vyskúšate. Najlepšie možno obidve ;-)

Robocop 2D - Windows hra

Ak sa moc nekamarátite s emulátormi, možno by pre vás bolo lepšou voľbou vyskúšať si nejaký remake pre Windows. Robocop 2D (screenshot vyššie) vychádza z pôvodnej hry, ale nie je presnou kópiou, čo sa týka dizajnu levelov. Vlastne sa dá povedať, že pôvodnú myšlienku rozširuje, takže tu máme napríklad väčšie množstvo powerupov a možností ich použitia, možnosť skákania a kopu ďalších vylepšení, ktoré robia túto hru ešte podstatne zaujímavejšou než je originál.

Robocop 2D 2: Robocop vs Terminator - Windows hra

Tento remake má aj pokračovanie (posledný screenshot) s názvom Robocop 2D 2: Robocop vs Terminator, ktorý trochu napovedá, že dej už nevychádza z filmovej série Robocop, ale ide vlastným smerom a mieša dokopy dva filmové kánony. Obidva tieto remaky bežia na moderných Windows vrátane 7 a 8. Ich fungovanie je občas trochu nevyspytatelné, takže treba poexperimentovať s behom v okne, alebo celoobrazovkovo a takisto s nastaveniami kompatibility. V konečnom dôsledku sú ale bez problémov hratelné na všetkých verziách Windows.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 1.1.2015, 1711

 

 

Robocop 2.st   800kb

Robocop 2D.zip   12437kb

Robocop 2D2.zip   15756kb

Robocop.rar   781kb

Robocop.st   800kb

 

 

Novinky:

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 10 + 6 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: