Final Fight
Street Fighter

Myslím, že prišiel čas predstaviť tu nejakú ďalšiu mlátičku. Final Fight vyšiel v roku 1989 ako videoautomat firmy Capcom a ako úspešná hra sa pravdaže vzápätí dočkal prevodu na väčšinu vtedajších herných platforiem. Zaujímavosťou je, že hra bola pôvodne vyvíjaná ako pokračovanie úspešného titulu Street Fighter z roku 1987, a teda mala byť viacmenej klasickou mlátičkou. Po úspechu hry Double Dragon však bolo rozhodnuté o zmene na scroolovaciu beat'em up, čo sa ukázalo ako veľmi dobrý krok, a Final Fight sa vydal vlastnou hernou cestou.

Final Fight - intro

Prepojenie týchto dvoch sérií však naďalej ostalo. Niektoré postavy z hry Final Fight sa totiž neskôr dostali ako herné charaktery do spinoff-u Street Fighter Alpha. Toľko z histórie, a teraz sa pozrime na zúbky hre samotnej. Ako väčšina hier z tohoto žánru má aj Final Fight nosný príbeh, a ako u väčšiny je veľmi jednoduchý ;-) Máme tu mesto Metro City, prezývané aj mesto zločinu. S tým sa rozhodol zatočiť nový starosta, bývalý wrestler Mike Haggar.

Final Fight - výber postavy

Podsvetiu sa však jeho nová politika boja proti kriminalite pravdaže moc nepáči a odvetným krokom gangov je únos jeho dcéry Jessicy. Pomoc pri pátraní po nej a po gangu Mad Geara, ktorý je za to zodpovedný, ponúkol jej priateľ Cody a jeho kamarát Guy. Tým máme vlastne predstavené všetky tri herné charaktery, odlišujúce sa vlastnosťami, ťahmi, a tým pádom aj celkovým spôsobom boja. Haggarov štýl je teda wresling, Cody ovláda akýsi mix bojových umení a Guy je majstrom v ninjutsu. Takže nám už len zostáva vybrať si toho svojho bojovníka a vydať sa na cestu za záchranou Jessicy.

Final Fight

Na hre Final Fight ma najviac zaujalo to spojenie klasickej scroolovacej arkády s bojovkou, ktoré ju robí veľmi hrateľnou. Hra má šesť levelov, alebo ak chcete kôl, plus dva bonusové. Každý level sa odohráva v inej časti mesta, s odlišnou grafikou prostredia, a aj s iným záverečným bossom. Je tu množstvo rôznych nepriateľov s rozdielnymi štýlmi boja a teda na každý druh treba zvoliť inú taktiku. Taktizovať sa dá vďaka širokej palete ťahov (kopy, údery, bloky, skoky, ...), ktorá skoro nezaostáva za klasickými bojovkami, a taktiež vďaka rôznym predmetom. Tie sú celkom bežné powerupy na pridanie zdravia, života, bodov a podobne, ale aj rôzne využiteľné zbrane (tyč, nôž, ...). Zbrane sú však limitované počtom použití a po čase, alebo prechode do ďalšej časti zmiznú.

Final Fight

Z mlátičiek prevzal Final Fight aj špeciálne ťahy a rôzne kombá, ktoré sa dajú v boji použiť. Tým všetkým chcem povedať, že hra je aj dosť obtiažna na ovládanie, ktoré si treba takisto ako pri mlátičkách poriadne nacvičiť. To, že ale Final Fight nie je vlastne mlátička, dokazuje asi najviac nemožnosť zahrať si dvom hráčom proti sebe. Ako u väčšiny arkád je pravdaže takéto niečo nemožné. Napriek tomu tu hru pre dvoch hráčov máme. A síce kooperatívny mód, v ktorom hrou prechádzajú dvaja hráči naraz ako dve herné postavy. Je to celkom zábava a prejdenie hry je takto aj o niečo jednoduchšie. Spomínam si, že práve v tomto móde sme spolu s bratom hrávali Final Fight asi najčastejšie.

Final Fight

Ešte som tu nespomenul audiovizuálnu stránku. Grafika hry je na svoju dobu celkom vydarená, všetko sa parádne hýbe, radosť pozrieť. Hudba je dobrá a zvuky takisto, aj keď zase nejaký super zázrak to nie je :-) Celkovo verzia pre Atari ST/STE (ale aj Amigu) dosť prevedením zaostáva za videoherným originálom. Myslím však, že to nie je ani tak kvôli hardwéru, ktorý je veľmi podobný, ale skôr tým, že konverziu na počítače robila iná vývojárska firma. Prevod sa proste až tak nevydaril a preto vyzerajú počítačové verzie inak, a podľa mňa o dosť horšie. To prevod na niektoré konzoly je podstatne vernejší, ale zase z nepochopiteľných dôvodov vypadli niektoré postavy, vrátane jednej hernej.

Final Fight - arcade emulácia

Nedokonalosť konverzie na počítače si najviac uvedomíte, keď si zahráte pôvodnú videoautomatovú verziu (screenshot vyššie), ktorú tu máme taktiež na stiahnutie. Je to priamo spúšťateľný .exe súbor, vytvorený spojením hry a emulátora MAME, fungujúci vo všetkých novších Windows vrátane 7 a 8. Hra vyzerá výborne a takisto sa výborne hrá. Občas trochu blbne grafika, takže to trochu preblikáva, ale to je pravdepodobne nedokonalosťou samotného emulátora, keďže je to celé taká trochu podivná distribúcia. Hneď po spustení to má nejaké kecy o nelegálnosti :-D na čo treba odpovedať napísaním OK na klávesnici. Ovládať sa to dá priamo joystickom, alebo joypadom (podľa toho, čo máte pripojené k počítaču :-D) Trochu problém je ovládanie klávesnicou, emulátor MAME nepoznám a neviem teda defaultné rozloženie kláves. Určite sa to však dá niekde na nete vygoogliť. Mne stačilo, že som prišiel na to, ako hru spustiť - vloženie mince je emulované stlačením klávesy 5, potom treba klávesou 1, alebo 2 spustiť hru (hra pre 1, alebo 2 hráčov).

Street Fighter

Street Fighter 2

A keď som v úvode spomenul tú previazanosť Final Fightu so Street Fighterom, ktorý tu určite nebude mať svoju vlastnú recenziu, pretože ma ako hra vôbec nezaujal (absolútne nechápem čo na ňom ľudia vidia, že je jednou z naúspešnejších hier všetkých dôb) a teda som ho ani nehrával, budeme ho tu mať aj s pokračovaniami aspoň ako akýsi prídavok k tejto recenzii. Preto sú tu teraz na stiahnutie hry Street Fighter a Street Fighter 2 (pozor, je to strašná diskotéka) pre Atari ST/STE a takisto obidve tieto hry plus Super Street Fighter 2 Turbo pre dosovské PC.

Street Fighter - DOS

Street Fighter 2 - DOS

Super Street Fighter 2 Turbo - DOS

Takže ako vidíte, máme tu znovu celú nádielku zaujímavých hier, medzi ktorými si každý určite nájde toho svojho favorita. A preto sťahujte a hrajte...

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 7.2.2013, 1900

 

 

Final Fight disk1.st   800kb

Final Fight disk2.st   800kb

Final Fight.exe   10615kb

Street Fighter 2 disk1.st   810kb

Street Fighter 2 disk2.st   810kb

Street Fighter 2 disk3.st   810kb

Street Fighter 2.rar   3737kb

Street Fighter.rar   190kb

Street Fighter.st   720kb

Super Street Fighter 2 Turbo.rar   9169kb

 

 

Novinky:

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 9 + 3 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: