Rick Dangerous
Rick Dangerous II

Máte radi Indiana Jonesa a jeho filmové dobrodružstvá? Tak s trochou nadsádzky sa dá povedať že teraz to môžete zažiť v nasledujúcich hrách, ktoré sú týmito filmami inšpirované. Rick Dangerous je britský agent, ktorý v roku 1945 cestuje do amazonskej džungle pátrať po záhadnom kmeni Goolu. Jeho lietadlo havaruje v džungli a on musí v jaskynnom komplexe pred rozzúrenými Goolu utiecť.

Rick Dangerous - splash screen

Hra sa začína útekom pred obrovskou kamennou guľou, slávnou scénou z filmu Dobyvatelia stratenej archy. V prvom dieli hry sa Rick dostane v ďalších troch leveloch ešte do ďalších častí sveta. Druhý level je vsadený do vnútra egyptskej pyramídy. V treťom sa musí vydať do nacistickej pevnosti na hrade Schwarzendumpf a záchraniť spojeneckých vojakov. Tí mu prezradia, že nacisti plánujú raketový útok na Londýn. Preto v poslednom levele musí Rick infiltrovať ich tajnú raketovú základňu.

Rick Dangerous - intro

Postava Ricka môže v hre skákať a liezť, a nesie obmedzené množstvo dynamitu a munície pre pištoľ, ktorá je hlavným prostriedkom na ničenie nepriateľov. V hre je množstvo pascí, a mnoho z nich je na prvý pohľad neviditeľných, takže veľakrát treba postupovať spôsobom pokusov a omylov, čo vo svojej dobe mnoho recenzentov tejto hre vytýkalo. Na druhej strane sa väčšina týchto pascí dá využiť na likvidáciu nepriateľov, ak sa správne použijú. Dynamit sa hlavne používa na riešenie hádaniek, keď je pre ďalší postup treba niečo vyhodiť do vzduchu. Rick je ešte vyzbrojený aj palicou, ktorou môže na krátky čas nepriateľov znehybniť.

Rick Dangerous

Po poslednej misii sa Rick vracia do Londýna a zisťuje, že ten je pod útokom mimozemšťanov. Týmto končí prvý a začína sa druhý diel hry. V úvodnej animácii sa odohrá zmena imidžu hlavného hrdinu, keď je jeho typický Indiana Jonesovský klobúk ustrelený laserom z lietajúceho taniera :-) V druhej hre ale autori aj trochu pritvrdili a tento diel je podstatne ťažší. A sú tu aj zmeny v celkovom spôsobe hry.

Rick Dangerous II - splash screen

Namiesto palice má teraz Rick silný úder rukou a pištoľ je nahradená laserom. Bomby sa teraz dajú po položení šuchnúť po najbližšiu prekážku, čo sa dá v hre takticky využiť. Štyri levely hry sa v dvojke dajú prechádzať v ľubovoľnom poradí, na začiatky si môžete vybrať. Po skompletovaní všetkých štyroch sa odomkne finálny piaty level, kde bude Rick bojovať proti hlavnému padúchovi. Po domknutí sa tento level dá hrať dovtedy, kým sa neukončí hra, v tom prípade treba druhýkrát ísť všetko znova. Koncová aminácia sa ukáže len v prípade dohratia všetkých levelov v správnom poradí!

Rick Dangerous II - intro

Obidva diely majú na svoju dobu perfektnú grafiku a výbornú hudbu a zvuky. V dvojke je ešte aj kopa filmových animácií, posúvajúcich dej. Hrajú sa joystickom a ovládanie je veľmi dobre zvládnuté. Základná obtiažnosť nie je príliš veľká, ale neviditeľné pasce ju riadne zvyšujú. Aj napriek tomu majú tieto hry výbornú hrateľnosť, ktorej pomáha aj skvelá atmosféra. Rick Dangerous 1 aj 2 sú proste výborné plošinovky, ktoré si určite treba zahrať.

Rick Dangerous II

Ďalšie dva screenshoty sú z dosovských verzíí pre PC. Ako vidno jednotka má maximálne EGA grafiku, čiže za Atari ST/STE verziou podstatne zaostáva. Dvojka už má VGA a je teda s Atari verziou graficky v podstate identická. PC verzie sú na tom ale postatne horšie zvukovo. Jednotka má len pár otrasných zvukov cez speaker, hudba úplne chýba. V dvojke hudba je (dokonca je tu na výber aj Adlib, ale v emulátore to nejde, hra sa zasekne), ale aj tak to zvukovo nie je to pravé.

Rick Dangerous - DOS

PC verzie sa ovládajú klávesnicou. Jednotka má namapované klávesy: Z, X, O, L, space -streľba, P -pauza. Dvojka používa tie isté, ale na streľbu má klávesu P, pauza je W. V dvojke sa dá ovládanie aj premapovať a mala by podporovať aj joystick, ale to som neskúšal.

Rick Dangerous II - DOS

Séria hier z Rickom je ešte aj dnes medzi pamätníkmi a retrogamermi veľmi obľúbená, takže vzniklo tiež pomerne veľké množstvo remakov. Na ďalšom screenshote je jeden z nich s názvom Rick32kb, naprogramovaný na súťaž hier s dĺžkou do 32kb. Je to celkom podarená konverzia bez potreby inštalácie, ktorá funguje absolútne bezproblémovo na všetkých verziách Windows vrátane 7 a 8. Hra nemá skoro vôbec žiadne nastavenia, len sa klávesou F dá vypnúť a zapnúť filtrovanie grafiky (rozmazanie). Hrá sa klávesnicou a klávesy sa nedajú premapovať, ale čo by sme od tak malého programu mohli chcieť viac, že?

Rick32kb - Windows remake

Mne osobne sa ešte viacej páči konverzia XRick, čo je presná kópia Atari ST/STE verzie (vidieť to aj na ďalšom screenshote) vrátane hudby, preprogramovaná na beh v moderných Windows, vrátane 7 a 8. Hra má veľké množstvo nastavení, či už kľúčmi F1 - F8 priamo v hre (grafika, trainer mód, nesmrteľný mód...), alebo prostredníctvom doplnkových príkazov pri spúšťaní (je tu napr. aj predefinovanie kláves). Všetky nastavenia sa dozviete na stránkach hry na adrese www.bigorno.net/xrick/play.html. Na tomto remaku je postavená aj flashová verzia hry, ktorú si môžete zahrať priamo v prehliadači. Máme ju aj tu ako .swf súbor, a úplne na konci je aj link na stránku hry.

XRick - Windows a flash remake

A ak máte chuť si bez emulátora zahrať aj druhý diel, tiež tu máme jeho konverziu pre Windows s názvom DX Rick Dangerous ][ či krátko DXRick2 (posledný screenshot). Je to síce trošku nedokončený projekt vo verzii 0.8, ale je to vlastne úplne celá hra a je dohrateľná. Tá nedokončenosť sa týka asi len absencie akýchkoľvek nastavení, a bohužiaľ to už asi aj tak zostane, lebo sa zdá, že autor už tento projekt pred niekoľkými rokmi takpovediac pustil k vode ;-) Hra chodí na všetkých verziách OS Windows, vrátane 7 a 8.

DX Rick Dangerous ][ - Windows remake

Ako sami vidíte, je naozaj z čoho vyberať a ak sa vám Rick Dangerous páči, vôbec nie je problém si ho zahrať. Či už si ho dáte v pôvodnej Ataríčkovej verzii, v PC konverzii, alebo v niektorom novšom remaku, vždy si užijete skvelú zábavu.

Papierový model Ricka. Tento môj už je trošku ošúchaný... patina ;-)

A ako taký bonus k všetkým hrám tu máme na stiahnutie aj zaujímavý papierový model Ricka z prvého dielu hry. Nakreslil ho priamo dizajnér a programátor Simon Phipps, ktorý vytvoril verzie hry Rick Dangerous pre Amigu a Atari ST. Donedávna mal tento model ešte uverejnený na svojom vlastnom webe, ale keďže web už prerobil a žiadne papierové modely tam už nemá, uverejňujem ho aspoň tu. Model je vo formáte .pdf a je celkom jednoduchý, vhodný aj pre začiatočníkov. Treba ho farebne vytlačiť na tvrdší papier, ideálny je obyčajný výkres, inštrukcie na vystrihnutie a zloženie sú napísané priamo v tom dokumente. Bavte sa...

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 17.1.2012, 1900

 

 

DXRick2 v0.80.zip   4630kb

Rick Dangerous 2.rar   203kb

Rick Dangerous 2.st   800kb

Rick Dangerous.rar   216kb

Rick Dangerous.st   360kb

Rick Dangerous.swf   899kb   (flash verzia hrateľná online!)

Rick32kb.zip   33kb

RickDangerousPaperToy.pdf   474kb

XRick.zip   1605kb

Zahrajte si online flashovú hru Rick Dangerous, ktorá je presným remakom Atari ST/STE verzie.

 

 

Novinky:

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 3 + 5 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: