North & South

Prvá z dvoch dnes recenzovaných "strategických" hier nás privedie do doby americkej občianskej vojny, kde proti sebe stáli jednotky severnej Únie a južnej Konfederácie. V tejto vojne sa okrem iného rozhodovalo o zachovaní alebo zrušení otroctva, vzniku jednotného USA a o budúcom smerovaní tohoto štátu. V skutočnosti však za všetkým stáli hlavne mocenské záujmy a robili z tejto vojny veľmi krvavú záležitosť.

North & South - výber jazyka

Hra North & South túto tému dosť odľahčuje a podáva s humorným nadhľadom, čomu zodpovedá aj cartoonový štýl grafiky a vôbec "hrdinské" vyznenie celej hry. To že som označenie hry ako strategickej dal do úvodzoviek, malo svoj zmysel. Pravoverných stratégov totiž North & South určite neosloví. Dá sa síce hrať v čiste strategickom móde, tam však výsledok bitiek až tak úplne nezávisí na matematike, ale dosť veľkú úlohu zohráva aj náhoda. A to nemá v skutočnej stratégii čo robiť.

North & South - splash screen

Okrem toho je hra v čiste strategickom móde pomerne krátka. Takže väčšina hráčov si určite navolí druhý herný mód, kde súboje prebiehajú ako akčné medzihry. Musím vás však hneď upozorniť, že ovládanie týchto akčných častí je veľmi ťažkopádne a pri hraní proti počítaču budete potrebovať hodiny tréningu, aby ste mu mohli byť aspoň trochu obstojným súperom. Preto sa tento mód hodí skôr pre multiplayer.

North & South - úvodná obrazovka s nastaveniami

Hru nebudem ďalej detailne popisovať, aby som vám nekazil zážitok z jej objavovania, zato si radšej prejdeme úvodné menu. To je riešené ikonami bez textového popisu a začiatočník má dosť problém sa v ňom vyznať. Dve veľké plochy hore po obidvoch stranách slúžia na výber hráčov a obtiažnosti. Kliknutím na pozadie volíte pre túto stranu ľudského hráča alebo počítač (vlajka alebo obrázok počítača).

North & South - začíname...

Kliknutím na postavu meníte skúsenostnú úroveň hráča (nováčik, pokročilý, expert). Vodítkom je tu výška tónu pri prepnutí, čím je tón vyšší, tým je vyššia úroveň. Pomôcka, pri nováčikovskej úrovni má postava zbraň. Séria troch ikon s strede hore zapína udalosti. Zľava sú to: indiáni (občas zaútočia na náhodné pole a zničia armádu na ňom), zlé počasie (ak je nad armádou búrkový mrak, nemôže v tomto kole ťahať), posily (na jedno pole prichádza pravidelne loďou pomoc pre stranu, ktorá toto pole ovláda).

North & South - hlavná herná obrazovka

Ikona vľavo od letopočtu prepína mód hry na čiste strategický, alebo s akčnými medzihrami, ako som už písal. Dve polovičné ikonky vpravo od letopočtu prepínajú spôsob ovládania pre hráčov (myš, joystick, klávesnica). Konečne letopočet je akýsi výber obtiažnosti, pri najnižšom sa dá hra vyhrať bez problémov v ôsmom kole, pri vyšších sa zapotíte podstatne viac :-)

North & South - taktická akčná časť

Hlavný herný plán tvorí mapa, rozdelená na polia. Tu presúvate v hre svoje armády. Čím viac polí máte obsadených, tým viacej peňazí v každom kole dostanete. Za peniaze nakupujete armády. Automaticky. Ale peniaze dostanete len ak máte funkčné vlakové spojenie medzi dvomi poľami s mestom. A pozor, ak súper obsadí nejaké pole medzi, môže peniaze získať on. Armády sa dajú spájať, ak posuniete dve na to isté pole, spoja sa do jednej silnejšej. To sú základné princípy, viacej neprezradím :-)

North & South - DOS úvodná obrazovka s nastaveniami

North & South má veľmi peknú grafiku, prehľadnú a zároveň veľmi detailnú (zistíte v akčných častiach). Obrázky sú, ako som už písal, v komiksovom štýle a perfektne navodzujú jemne humorné vyznenie celej hry. Verzie pre Atari ST/STE a pre PC (posledné dva screenshoty) sú graficky skoro identické, trochu iná je len použitá farebná paleta.

North & South - DOS hlavná herná obrazovka

Zvukovo ja Atari verzia úplne super, PC verzia je na tom podstatne horšie vďaka zvukom len cez speaker. Hudba je v Atari verzii tiež perfektná, v PC verzii nestojí za reč. Ale zábavu si užijete v obidvoch verziách rovnakú a o tú predsa hlavne ide. V každom prípade si túto hru vyskúšajte. S veľkou pravdepodobnosťou vás to naozaj chytí.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 16.5.2010, 1900

 

 

North & South.rar   547kb

North & South.st   720kb

 

 

Novinky:

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 3 + 7 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: