Defender of the Crown

Druhá z dvoch dnes recenzovaných "strategických" hier nás privedie do doby bojov Sasov a Normanov o Anglicko. Bola to doba rytierov, ich turnajov, ale aj krutých bojov o nadvládu, doba kedy bola postavená väčšina slávnych hradov a mnohé z nich boli dobýjané a plienené, ale aj doba legendárneho Robina Hooda. Bola to doba, keď sa rozhodovalo, kto bude nový kráľ Anglicka. A toto všetko nám prináša aj Defender of the Crown.

Defender of the Crown

Hra spracúva danú tému s určitým nadhľadom a temný stredovek tak trochu romantizuje, čím vytvára výbornú atmosféru tej doby v tom správnom hrdinskom pohľade. To že som označenie hry ako strategickej dal do úvodzoviek, malo svoj zmysel. Pravoverných stratégov totiž Defender of the Crown pravdepodobne neosloví. Úspešný postup totiž veľmi závisí na výsledkoch akčných medzihier, ktorých je v hre dosť veľa.

Defender of the Crown

Hra ani nemá množstvo nastavení ako skutočné strategické hry. Prakticky jediná možnosť, ktorú máte k dispozícii je výber hlavnej postavy za ktorú budete hrať. Vybrať si môžete jedného zo štyroch Saských barónov s odlišnými charakteristikami a s tým súviciacim spôsobom hry. V atmosfére nepriateľstva a nedôvery, keď každý obviňuje každého z vraždy predchádajúceho kráľa, musíte zjednotiť Anglicko pod svojou vládou.

Defender of the Crown

Hlavnou obrazovkou hry je pohľad na mapu Anglicka rozdelenú na herné polia. Na tejto hlavnej obrazovke nakupujete jednotky, vytvárate armády, presúvate ich, dobýjate nové územia a vlastne vydávate všetky rozkazy. Ako aj v iných strategických hrách váš príjem do kasy sa zvyšuje s počtom ovládaných území, ale v tejto hre sa dajú peniaze získať aj inak. Napríklad výhrou v turnaji. Rytierske turnaje boli najobľúbenejším "športom" stredoveku a boli vtedy asi tak populárne, ako dnes futbal.

Defender of the Crown

Preto turnaje tvoria aj dôležitú súčasť tejto hry. Na turnaj môžete vyzvať, alebo byť vyzvaný a bojovať sa dá skoro o všetko. O peniaze, hrady, dámy, alebo o česť. Turnaj sa odohráva na dvoch herných obrazovkách. Prvou je celkový pohľad na kolbište, kde je vidieť rozbiehajúce sa kone. Druhá obrazovka je herná, kde s vlastného pohľadu musíte zamieriť kopijou na štít súpera a v pravej chvíli stlačiť tlačítko. Je to dosť zložité a vyžaduje si to dlhý tréning.

Defender of the Crown

Prísť k peniazom sa dá aj vyplienením pokladnice cudzieho hradu v ďalšej akčnej medzihre. Vy a Robin sa objavíte v cudzom hrade a musíte v súboji na meče poraziť postupne niekoľko strážcov. Znovu si úspešné zvládnutie vyžaduje určitý tréning. Táto medzihra sa objavuje aj v prípade, že zachraňujete niektorú dámu z pazúrov nepriateľa.

Defender of the Crown

Ďalšiu akčnú medzihru predstavuje útok na hrad, kde ovládate katapult ostreľujete nepriateľský hrad. Verzia pre Atari ST/STE má akčnou medzihrou riešené aj boje armád, ktoré sa ovládajú cez príkazy udávajúce bojovú taktiku. Z tohoto je vidieť že Defender of the Crown nie je vlastne strategická hra, ake akýsi mix stratégie, taktiky a hlavne akcie, kde výsledok veľmi závisí práve na zvládnutí akčných medzihier.

Defender of the Crown - DOS

Graficky je hra hlavne v Atari verzii úplne špičková, všetky statické obrázky sú kvalitne nakreslené a je radosť na to pozerať. Niektoré animácie by mohli byť aj lepšie, ale celkovo sú aj tie dosť kvalitné. Ozvučenie hry je samostatnou kapitolou a posúva ju kvalitatívne ešte vyššie. Zvuky sú výborné a tématické skladby dotvárajú perfektnú atmosféru celej hry. Táto verzia sa po audiovizuálnej stránke skoro vyrovná amigáckemu originálu a herne ju nové prvky ešte vylepšujú.

Defender of the Crown - DOS

PC verzia nedopadla tak dobre ako verzia pre Atari. Je to kópia originálu z Amigy, teda bez pridaných nových vecí, ale s podstatne horšou grafikou (posledné tri screenshoty), veľmi slabými zvukmi (len speaker) a otrasne nepodarenou hudbou. Hrať sa to dá, ale ak chcete mať z tejto hry naozajstný zážitok, jednoznačne odporúčam Atari verziu.

Defender of the Crown - DOS

Čo dodať na záver? Defender of the Crown je naozaj výborná hra, ktorá určite poteší všetkých milovníkov stredoveku a Robina Hooda :-))) Ale naozaj, táto hra má skvelú atmosféru a výborne sa hrá, je síce trochu ťažšia, ale o to väčšiu radosť budete mať z víťazstva. Tak sťahujte...

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 16.5.2010, 1900

 

 

Defender of the Crown.rar   626kb

Defender of the Crown.st   830kb

 

 

Novinky:

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 5 + 9 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: