Stunt Car Racer

Stunt Car Racer patrí medzi závodné hry, ale nie je to typický predstaviteľ tohoto žánru. Je to dosť zvláštna hra, dokonca sa až dá povedať, že šialená. Jazdíte na podivnom aute po podivných tratiach a je to super zábava. Tak o čo tu vlastne ide?

Stunt Car Racer

V základe je Stunt Car Racer bežná závodná hra s tréningom, šampionátom proti počítačovým súperom, ale aj hrou dvoch živých hráčov. Pri šampionáte sa jazdí štýlom jeden na jedného (každý pretek je vlastne duelom dvoch áut) a musíte vyhrať celkovo štyri divízie proti stále lepším súperom. Každá divízia sa jazdí na dvoch tratiach, ktoré sú takisto pre každú vyššiu divíziu zložitejšie. Proste taká skoro klasika ;-)

Stunt Car Racer

Jazdí sa na uzatvorených okruhoch, vždy niekoľko kôl. Všetko teda veci vcelku bežné pre závodné hry. Ale tie trate nie sú bežné ani trochu. Závodíte totiž vo výške na zvláštnych rampách, na ktoré vaše auto vyloží žeriav. Samotné rampy sú svojim dizajnom výsledkom psychedelického tripu :-))) Sú na nich prerušenia trate, ktoré treba preskočiť, šialené kopce a klesania, na ktorých to vaše auto môže vystreliť ďaleko mimo trate a nájde sa tu dokonca aj plnohodnotný loping. A samotné auto tiež nie je celkom normálne, Stunt Car Racer je totiž pretekmi akýchsi podivných dragsterov.

Stunt Car Racer

A preteky to v žiadnom prípade nie sú jednoduché. Hlavným problémom ani nie je predbehnúť súpera, ale udržať sa vôbec na ceste. Každý pád vášho auta z trate (rampy) znamená totiž jeho značné poškodenie a aj časovú stratu, pretože naspäť vás musí znovu vyložiť žeriav. Auto sa však takisto poškodzuje zlým dopadom po skoku a aj jazdou po hrane rampy. Mieru poškodenia je vidieť na bezpečnostnom ráme lemujúcom výhľad z auta. Keď popraská po celej dĺžke, auto je zničené a prehrávate pretek.

Stunt Car Racer

Grafika hry je celkom pekne urobená, rampa je nakreslená polygónovo a na spodnej časti obrazovky je vidno prednú časť vášho auta s motorom, výfukmi a prednými kolesami. Výhľad rámuje už spomínaný bezpečnostný rám, ktorý zároveň slúži ako ukazovateľ poškodenia auta. Sú tu aj celkom pekné efekty, ako napríklad plamene šľahajúce z výfukov pri použití turba, alebo prach zdvíhajúci sa od kolies po páde z rampy. 3D grafika je dostatočne rýchla a v pohybe to vyzerá veľmi dobre. Grafika v ostatných častiach hry, ako sú rebríčky a pod. je kreslená v cartoonovom štýle a dobre dotvára hru.

Stunt Car Racer

Zvukovo je však hra skôr minimalistická. Hudba tu nie je žiadna, dokonca ani na titulnej obrazovke. A celou zvukovou kulisou samotnej hry sú vlastne len zvuky motora, rachot pri dopadoch a hrabanie kolies po štrku pri páde z rampy. V tomto ohľade by to chcelo trošku viac.

Stunt Car Racer

V Atari verzii sa hra ovláda joystickom a ovládanie je urobené veľmi dobre, aj keď občas pri veľmi rýchlych zmenách (ako sú skoky a následné dopady) vinou mierne nestíhajúcej grafiky a teda nízkemu fps ovládanie trochu laguje. Tlačítkom joysticku sa zapína turbo, čo sa prejaví prudkou akceleráciou a plameňmi z výfukov. V PC verzii ak nemáme joystick, hra sa ovláda klávesnicou a je to trochu zvláštne. Šípka dopredu totiž nie je akcelerácia, ale brzda a auto akceleruje samo. Je to podivné a dosť ťažko sa na to zvyká.

Stunt Car Racer - DOS

Graficky vyzerá PC verzia podľa mňa o trochu horšie, pretože je len v EGA grafike s pevne danou paletou 16 farieb. Zvuky cez speaker tiež určite neznejú lepšie ako tie na Atari. Čiže, aj s ohľadom na podivné ovládanie, odporúčam radšej Atari ST/STE verziu.

Stunt Car Racer - Atari 8bit

A teraz tu máme aj úplne novú verziu pre 8-bitové Ataríčka. Je to konverzia z C64, takže aj graficky veľmi podobná, ale autori si dali záležať a trochu sa im podarilo zvýšiť frame rate. Aj tak je však grafika dosť pomalá a na ovládanie hry s pomalou odozvou si treba najskôr zvyknúť. To však nič nemení na fakte, že z programátorského hľadiska je to absolútne skvelá práca.

Stunt Car Racer - Atari 8bit

Ako aj tu môžete vidieť na screenshotoch, Stunt Car Racer na Atari XL/XE úplne skvelo vyzerá, a má dokonca aj výbornú titulnú hodbu, ktorá na iných verziách absentuje. Hrá sa tiež celkom dobre, len si treba zvyknúť na tie nižšie fps. Na jej hranie potrebujete 130kb pamäte, takže v emulátore treba nastaviť väčšiu pamäť.

Celkovo Stunt Car Racer nie je určite žiadna herná extáza na dlhé hodiny hrania, ale pre jej odlišnosť od iných závodných hier sa s ňou dá na nejaký čas zažiť dobrá zábava a o tú predsa ide ;-)

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 23.10.2009, 1900

D

 

 

Stunt Car Racer -128kb.atr   131kb

Stunt Car Racer.rar   246kb

Stunt Car Racer.st   360kb

 

 

Novinky:

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 1 + 5 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: