Lotus Esprit Turbo Challenge
Lotus Turbo Challenge II
Lotus III: The Ultimate Challenge

Na 16-bitových Atari boli tri významné série závodných hier. Test Drive, Crazy Cars a Lotus Turbo Challenge. V tejto recenzii sa budeme venovať posledne menovanej sérii, ktorá bola mojou najobľúbenejšou až do chvíle kedy som objavil Crazy Cars 3. Potom som už Lotusy toľko nehrával, ale aj tak im patrí čestné miesto v mojom rebríčku.

Lotus Esprit Turbo Challenge

Začneme netradične audiovizuálnou stránkou týchto hier. Po grafickej stránke boli Lotusy na svoju dobu nadpriemerné, aj keď to platí hlavne o prvom a druhom pokračovaní, tredí diel už trochu zaostával za špičkou predstavovanou Crazy Cars 3.

Lotus Esprit Turbo Challenge

Vo všetkých častiach hlavne potešila veľká variabilita prostredí, ktoré boli kvalitne prekreslené s množstvom objektov okolo ciest a krásne nakresleným horizontom. V niektorých prostrediach padá sneh, alebo prší a všetko toto je tiež kvalitne zobrazené. Efektne vyzerajú aj trate s hmlou, kde sa autá s rozsvietenými svetlometmi vynárajú znenazdania tesne pred nami.

Lotus Esprit Turbo Challenge

Grafika samotných áut je tiež veľmi pekná a detailná. A musím oceniť aj krásnu grafiku v neherných častiach ako je intro, popis áut, rôzne menu a obrazovky počas nahrávania.

Lotus Turbo Challenge II

Zvukovo sú Lotusy tiež veľmi vydarené, od ostatných hier rozpoznateľné motívom úvodnej skladby. Skladieb je pravdaže v každej hre niekoľko a pri samotnej hre sa môžeme rozhodnúť medzi zvukovými efektami, alebo hudbou.

Lotus Turbo Challenge II

Zvukové efekty sú na svoju dobu veľmi dobré, počnúc zvukom motora, až po nárazy a prechody barín. K realizmu prispieva aj celková zmena zvukovej kulisy pri rôznych prostrediach (napr. jazda na snehu, alebo piesku) a v tuneloch.

Lotus Turbo Challenge II

Všetky tri diely ponúkajú možnosť hry dvoch hráčov formou Split Screen, čo je rozdelenie obrazovky na dve časti, kde každý hráč má svoj pohľad. V jednotke je dokonca obrazovka rozdelená aj pri hre jedného hráča a v druhej polovici beží animácia depa. V ďalších dieloch je už pri single player móde využívaná celá obrazovka.

Lotus Turbo Challenge II

Hernú stránku som už trochu načal, tak si teraz povieme niečo viac. Hry sa ovládajú štandardne joystickom s možnosťou voľby akcelerácie buď tlačidlom, alebo smerom páky dopredu. Takisto si vždy môžeme zvoliť manuálnu alebo automatickú prevodovku. Samozrejmosťou sú rôzne módy závodenia, kde nechýba tréning, šampionát, alebo trebárs time attack. A ako som už spomenul, môžeme hrať aj vo dvojici.

Lotus III: The Ultimate Challenge

V jednotke sa vždy jazdí po okruhoch, ale ďalšie dve hry ponúkajú aj otvorené trate a sú riešené formou checkpointov. Jednotká má ešte jednu odlišnosť, musíme v nej chodiť do depa natankovať. Je vlastne viac riešená ako klasické okruhové závody. V ďalších dieloch už ide iba o čisté jazdenie.

Lotus III: The Ultimate Challenge

Obtiažnosť v jednotke a dvojke je veľmi vyvážená, dvojka je snáď trošku ťažšia, ale myslím, že je to tak správne. Úlet je veľmi nízka obtiažnosť tretej časti, kde by trochu viacej testovania pred vydaním asi nebolo na škodu.

Lotus III: The Ultimate Challenge

Celkovo sú Lotusy veľmi kvalitnou a celkom vyváženou sériou závodných hier s vysokou hrateľnosťou a dobrou atmosférou. Sú vhodné pre začiatočníkov aj pre ostrieľaných hráčov. Takže ich môžem doporučiť všetkým nadšencom pre tento typ hier, ale aj ostatným hráčom, ktorí si chcú nejakú závodnú starinku vyskúšať.

Lotus III: The Ultimate Challenge

Okrem všetkých troch dielov pre Atari ST je tu aj posledný lotus pre PC. Z názvu vypadla číslica 3, pretože na PC prvé dva diely neboli. Graficky je hra trošku krajšia vďaka viac farbám vo VGA grafike. Hudba a zvuky sú tiež super, pretože táto konkrétna verzia používa Soundblaster.

Lotus: The Ultimate Challenge - DOS

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 23.10.2009, 1900

 

 

Lotus - The Ultimate Challenge.rar   1044kb

Lotus Esprit Turbo Challenge.st   747kb

Lotus III - The Ultimate Challenge.st   720kb

Lotus Turbo Challenge II.st   720kb

 

 

Novinky:

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 10 + 3 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: