Mega lo Mania

Mega lo Mania je jedna z prvých komplexných realtimových stratégií. Obsahuje výskum, ťažbu, budovanie, výrobu a boje, teda skoro všetko čo má mať dobrá moderná stratégia. A snáď len na dnešnú dobu už zastaralá audiovizuálna stránka dokazuje, že táto hra bola vytvorená už v roku 1991.

Mega lo Mania

Na začiatku si môžeme vybrať jedného zo štyroch vládcov, za ktorého budeme hrať. Všetko sú to naozaj "príjemné" :-( charaktery a jediný reálny rozdiel je vo farbe ich ľudí. Mega lo Mania je jedna z tých stratégií, ktoré nás prevedú prakticky celými dejinami. Celá hra je rozdelená na epochy (celkovo 10) a v každej epoche sú 3 ostrovy, okrem poslednej kde sa hrá len na jednej veľkej pevnine. Prvá epocha začína 9500 rokov pred naším letopočtom a každá ďalšia epocha začína v stále neskoršom období. Postupne sa tak dostaneme až do budúcnosti. Žiadna epocha však nie je viazaná len na dané obdobie, ale môžeme našu civilizáciu rozvíjať o niekoľko stupňov dopredu. Tak sa môže stať, že proti rímskym gardám môžeme poslať trebárs dvojplošníky.

Mega lo Mania

Najdôležitejším strategickým prvkom v hre je výber optimálneho počtu ľudí na konkrétny ostrov. V každej epoche totiž dostávame 100 nových ľudí. Takže dáme 33 na každý ostrov? Veľký omyl! Hra postupne naberá na obtiažnosti a preto treba ľuďmi čo najviac šetriť. Lenže keď ich dáme na ostrov málo a súperi ich dajú viad, skôr sa rozvinú a ľahko nás porazia. Preto je výber optimálneho počtu ľudí tak dôležitý. Ďalším dôležitým prvkom je výber štartovacieho miesta na ostrove. Každý štvorec je totiž iný, čo sa týka dostupných surovín a možností ťažby a tým pádom aj možností výskumu a rozvoja.

Mega lo Mania

Dobre, začíname prvým malým (hnedým) ostrovčekom v prvej epoche. Určíme naň napríklad 10 ľudí, počítačový súper nás predbehne vo výbere štartovacej pozície :-( a začneme hrať. Na počiatku bola jedna budova... naša hlavná budova. V tej obyvatelia žijú a pííííp, a tým sa ich počet zvyšuje :-))) Logicky čím viac ľudí nám zaháľa v hlavnej budove, tým rýchlejšie sa množia. A už nám aj pribúdaju automaticky zberom nejaké suroviny (je tam ikonka ruky), môže to byť drevo, kosti alebo kameň. A po chvíli, keď je surovín dosť na prvú zbraň, sprístupní sa nám výskum.

Mega lo Mania

Teraz to začína byť o rozdeľovaní ľudí na rôznu prácu. Nejakých pravdaže musíme nechať pííííp. Ďalších môžeme prideliť na výskum. Pri väčšine činností (výskum, budovanie, výroba) nám hodiny pri ikone danej činnosti ukazujú koľko to ešte bude trvať. Takže robíme na našich prvých vynálezoch a zrazu sa objaví ďalšia možná surovina. Lenže pozor, tá sa musí ťažiť, tak pridelíme ľudí... A vtom sa na našom území objaví horda asi 50 súperových ľudí a o chvíľu máme po hrade. Taká prehra naštve... Súper asi začínal s viac ľuďmi a nič neskúmali, len sa množili a potom nás prakticky utĺkli čapicami. Tak znovu, dáme viac ľudí na ostrov a ideme na to...

Mega lo Mania

Z tohoto by ste mohli získať mylný dojem, že vývoj je nanič. Chyba. Scenár si zopakujeme s 20 ľuďmi na začiatku. Všetko nám ide rýchlejšie a vo výskume sa dopracujeme k obrannej zbrani. Teraz môžeme na štyri posty na hlavnej budove prideliť obrancov. A je tu znovu nepriateľský útok (50 ľudí), ale čo sa to deje, počet útočníkov rapídne klesá. Síce práve zomreli aj dvaja z našich obrancov, ale hneď ich nahradíme. Ešte pár nám ich zomrie, nahradíme ich ďalšími. O chvíľu je koniec. Nepriateľská armáda je rozmetaná a pomer mŕtvych je asi 1:4 v náš prospech. A ešte lepšie by to dopadlo, keby sme mali vyskúmané aj nejaké útočné zbrane a do boja postavili aj vlastnú armádu.

Mega lo Mania

Tak vidíte, že je výskum dôležitý. Máte už vynájdený aj predmet, čo vyzerá ako štít? Tak možete opraviť poškodenie budovy z bojov. A takto to ide stále ďalej. Neskôr postavíme baňu na získavanie zložitejších surovín na lepšie zbrane. Sofistikované zbrane bude treba vyrábať, takže postavíme továreň. Ani pokročilejší výskum sa už nedá robiť na kolene, potrebujeme laboratórium. Takto pokračujeme stále ďalej a ďalej k dokončeniu tejto skvelej hry. Mega lo Mania má na svoju dobu nadpriemerne kvalitnú grafiku a ešte aj dnes je zaujímavá svojou roztomilosťou terénu, budov a aj hemženia postavičiek. Zvuková stránka trošku zaostáva. Môžeme síce vybrať tri možnosti ozvučenia, ale nedajú sa kombinovať a všetky sú slabé. Hlasov je málo, zvukových efektov tiež a hudba je monotónna a otravná.

Mega lo Mania - DOS

Verzia pre dosovské PC vyzerá ešte oveľa lepšie vďaka 256 farebnej VGA grafike, ale zvukovo je rovnako slabá ako tá ST-čková. Hrateľnosť má úplne rovnakú... a to perfektnú. A práve vysoká hrateľnosť je hlavným dôvodom pre hranie tejto hry. A o to nám predsa pri hraní hier ide...

Gigalomania - Windows remake

Mega lo Mania patrí medzi moje najobľúbenejšie staré hry a preto som veľmi rád, že ešte aj dnes baví veľa hráčov. Svedčí o tom aj fakt, že má svoj, celkom podarený, remake. Gigalomania je totiž zaujímavá konverzia pôvodnej hry, naprogramovaná na obrovské množstvo súčasných platforiem. My tu máme na stiahnutie verzie pre Windows (screenshot nad) a pre Android (posledný screenshot). Windowsová verzia je .msi inštalačka a beží bez problémov na všetkých nových Windows vrátane 7 a 8. Hra má trošku ťažkopádne a nie úplne najlepšie vymyslené ovládanie a aj atmosféra nie je už taká ako v originále, takže ja si radšej zahrám pôvodnú verziu.

Gigalomania - Android remake

Verziu pre mobilné zariadenia (telefóny, tablety,...) si môžete stiahnuť aj priamo tu ako .apk inštalačku, alebo si ju nainštalovať z GooglePlay, kde je na stiahnutie takisto úplne zadarmo.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 24.8.2009, 1900

 

 

Gigalomania na Google Play

Gigalomania.apk   26002kb

Gigalomania.msi   24172kb

Mega lo Mania.rar   1079kb

Mega lo Mania.st   810kb

Navštívte stránku o remaku Gigalomania a môžete si stiahnuť túto hru napríklad aj pre Linux.

 

 

Novinky:

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 2 + 3 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: