Lemmings
Oh No! More Lemmings
Lemmings 2: The Tribes

Kto z počítačových hráčov by nepoznal lumíkov. Roztomilé hlúpučké stvorenia, ktoré samostatne vedia len dve veci: ísť až pokým nenarazia na prekážku, otočiť sa a zase ísť; a húfne, viac či menej desivo, ale hlavne zábavne zomierať :-) Prvýkrát sa tieto potvorky dostali na naše obrazovky v roku 1990 a čoskoro si získali srdcia miliónov hráčov na celom svete. O ich veľkej obľube svedčí aj množstvo pokračovaní a rozšírenosť na všetky významnejšie herné platformy.

Lemmings - intro

Úlohou hráča je v množstve levelov pomôcť lumíkom dostať sa od diery, ktorou padajú do levelu, až do cieľa, čiže k východu z levelu. Robí sa to prideľovaním rôznych povolaní jednotlivým lumíkom. Môžu kopať tunely vodorovné alebo šikmé, hĺbiť zvislé šachty, stavať schody, blokovať, zmeniť sa na živú bombu, liezť po zvislých stenách, alebo používať dáždnik ako padák a zachrániť sa tým pri páde z veľkej výšky.

Lemmings - úvodná obrazovka

Všetky tieto povolania sú v hre dôležité a určite ich využijete, pretože levely sú plné prekážok a rôznych nástrah pripravených až zvrhlou invenciou tvorcov na ničnetušiacich lumíkov. Jednotlivé úrovne sú naozaj veľmi rôznorodé, od takých kde je riešenie zrejmé na prvý pohľad a ide skôr o rýchlosť vašich reakcií až po ozajstné hlavolamy, ktoré naozaj ponamáhajú aj vaše mozgové závity a budete ich skúšať niekoľkokrát, pokým prídete na správne riešenie.

Lemmings

Kto by to náhodou nevedel, Lemmings je typ hry označovaný ako logický rýchlik. Na rozdiel od bežných logických hier, v rýchlikoch (už podľa názvu) hrá veľmi významnú úlohu čas. V Lemmings dokonca až dvakrát. Nielenže je na každý level časový limit, ale keďže lumíci sa neustále pohybujú, je treba aj rýchlo reagovať pri zadávaní úloh. V niektorých leveloch je dokonca úspech vyslovene závislý na vašej rýchlosti.

Lemmings

Grafika je na svoju dobu veľmi vydarená. Je tu niekoľko odlišných prostredí (napr. hlinené jaskyne, kryštalické jaskyne, peklo, staroveký egypt...) so špecifickou grafikou. Pekné a detailne vypracované sú aj animácie samotných lumíkov. Zvukov moc nie je, ale hudba je kvalitná. V hre je celkovo 21 skladieb a väčšina z nich sa naozaj dobre počúva a spolu s výbornou grafikou vytvára špecifickú atmosféru všetkých prostredí hry.

Lemmings

Lemmings sa ovládajú myšou a ovládanie je naozaj veľmi dobre vymyslené. V spodnej časti obrazovky sú ikony z jednotlivými povolaniami, ikony zrýchlenia a spomalenia prichádzania lumíkov, ikona zastavenia hry a ikona armagedonu (všetci lumíci vybuchnú, úplne parádny efekt). Používanie je jednoduché - klik na povolanie a následne klik na lumíka, ktorému ho chceme prideliť.

Lemmings

Vpravo dolu sa nachádza mapa levelu. Dobré je, že počas stopnutej hry sa dá mapou pohybovať a teda si v kľude prezrieť celý level a naplánovať stratégiu. Niekedy je to veľmi dôležité, pretože hra obsahuje aj pomerne rozsiahle levely s dĺžkou niekoľkých obrazoviek. A v týchto je možnosť prezrieť si ich ešte predtým ako sa pustíme do nejakej akcie, na nezaplatenie. Pred začatím každého levelu sa zobrazí krátky briefing s celkovým počtom lumíkov, rýchlosťou ich prichádzania a potrebným percentuálnym počtom zachránených na jeho úspešné dokončenie.

Lemmings - DOS

Po úspešnom prejdení levelu sa zobrazí jeho kód nahradzujúci save/load. Tento kód totiž môžete napísať pred začiatkom hry a pokračovať tak od daného levelu. Hra má celkovo 120 levelov rozdelených do štyroch "obtiažností". Okrem toho je vo verziách pre Atari ST/STE a Amigu 20 levelov pre simultánnu hru dvoch hráčov. Na Atari jeden hráč využíva na ovládanie myš, druhý joystick a hrajú vlastne proti sebe, ovládajúc každý svojich farebne odlíšených lumíkov.

Oh No! More Lemmings - úvodná obrazovka

Oh No! More Lemmings

Po úspechu prvých Lemmings prišlo pokračovanie (dnes by sme to nazvali datadiskom) Oh No! More Lemmings s tým istým spracovaním, ale novými typmi úrovní a novými hudbami. Toto pokračovanie vlastne rozvíja pôvodnú ideu a prináša ďalšiu obrovskú porciu levelov (100) a aj zvýšenú obtiažnosť a teda viac záťaže pre šedé bunky. Ovládanie zostáva úplne rovnaké a teda aj kvalitná hrateľnosť.

Oh No! More Lemmings - DOS

Hry Lemmings a Oh no! More Lemmings tu máme vo verzii pre Atari ST/STE a takisto vo verzii pre PC. Po grafickej stránke sú tieto verzie skoro identické, sú tu naozaj len minimálne rozdiely. Dosovská verzia oboch hier je trochu zvukovo obmedzená, ak máme pustenú hudbu, nie je počuť zvuky. Hrajú sa však všetky rovnako dobre, takže je to prakticky len na vás, ktorej verzii dáte prednosť.

Xmas Lemmings - DOS

Okrem týchto dvoch základných hier bolo len na PC a Amigu vydaných aj niekoľko špeciálnych krátkych verzií Holiday Lemmings (aka Christmas aka Xmas Lemmings), ktoré obsahujú len niekoľko levelov a majú úplne zmenenú grafiku. Celé sa nesú v duchu vianoc, čomu zodpovedá nielen grafika úrovní, ale aj grafika lumíkov, ktorí sú oblečení ako Santovia. Všetky tieto krátke bonusové hry boli zadarmo a boli šírené väčšinou v herných časopisoch.

Lemmings 2: The Tribes - úvodná obrazovka

Plnohodnotné pokračovanie prišlo v roku 1993 pod názvom Lemmings 2: The Tribes. Nedočkalo sa síce tak obrovskej popularity a rozšírenosti ako pôvodní Lumíci, ale aj tak išlo o výbornú a obľúbenú hru. Dvojka je vylepšená snáď vo všetkom. Prvé zlepšenie je vidno v grafike, ktorá je ešte detailnejšie vykreslená a animácie sú ešte kvalitnejšie ako v jednotke. S hudbou to až také skvelé nie je. Je síce lepšie spracovaná, ale jednotlivé melódie mi prídu málo nápadité a nie také počúvateľné ako tie v jednotke. Ale to môže byť len môj subjektívny dojem.

Lemmings 2: The Tribes - mapa levelov

V Lemmings 2 je celkovo až 12 rôznych prostredí s odlišnou grafikou a žánrovo sú ešte zaujímavejšie ako prostredia v prvej hre. Veľkou zmenou prešli povolania. Oproti pôvodných 8 je v dvojke až 61! povolaní. Aby v tom bol aspoň trochu prehľad a aj kvôli zatraktívneniu hry je v každom leveli z týchto povolaní len obmedzené množstvo (maximálne 8). Vlastne je to tak, že v každom prostredí žije iný druh lumíkov a každý tento druh má svoje špecifické vlastnosti a tým aj svoju sadu povolaní. Znamená to aj celkové mierne zvýšenie obtiažnosti hry. Zmenilo sa aj rozvrhnutie levelov, ktoré sú teraz omnoho väčšie aj vertikálne (nie len jednu obrazovku ako v jednotke).

Lemmings 2: The Tribes

V ovládacích prvkoch zmizli tlačítka zrýchlenia a spomalenia príchodu lumíkov a nahradilo ich tlačítko rýchloposuvu (celá hra sa 2x zrýchli). Okrem toho pribudol prvok ventilátora, ktorým sa dá vyvolať vietor a zmeniť napríklad smer letu lumíkov s padákom, rogalom, alebo inak lietajúcich. Mňa osobne však dvojka nejako moc nenadchla, hrateľnosťou totiž podľa mňa trochu zaostáva za jednotkou. Hru tu máme vo verziách pre Atari ST/STE a PC, ktoré sú prakticky rovnaké po všetkých stránkach.

Lemmings 2: The Tribes - DOS

Celkovo sú všetky diely Lemmings nadpriemerne hrateľnými a veľmi návykovými hrami a mne nezostáva nič iné, len ich vrelo odporúčať každému, kto si pri hraní rád aj trochu ponamáha mozog.

Lemmins - Windows remake

Okrem pôvodných hier tu máme aj perfektný remake pre Windows pod názvom Lemmins, ktorý má trochu vylepšenú grafiku aj zvuky a obsahuje úrovne z pôvodných Lemmingsov a aj všetkých ich datadiskov. Je to .exe inštalátor a na väščine verzií OS Windows (vrátane 7) funguje bez problémov. Takže ak sa vám nechce hrať v emulátoroch, vrelo odporúčam túto verziu. Bohužiaľ je však absolútne nehrateľná (ide spustiť, ale beží nehrateľne pomaly) na Windows 8, majitelia tohoto systému by mali siahnuť po emulátore a Atari ST verzii.

Lemmingi - Atari 8bit

Celkom zaujímavé sú prerábky Lemmings pre 8-bitové Atari XL/XE. A to že ich je hneď niekoľko, svedčí o veľkej obľúbenosti týchto malých potvoriek. Ja som tu vybral dve verzie, ktoré ma zaujali najviac. Poľský pokus s názvom Lemmingi som tu dal viacmenej pre zaujímavosť, podľa mňa je tá hra príliš rýchla, akcia tu jednoznačne prevláda nad logickou stránkou a hra je teda nie moc dobre hrateľná. Ale na PD je to aj tak celkom dobrý počin.

Lemmings - Atari 8bit

To jednoznačne lepšie vychádza komerčná verzia od českých Datri Software. Z pôvodných lumíkov majú vlastne všetko, len majú odlišný dizajn úrovní a len jeden typ grafiky. Sú vlastne tiež urobení ako Xmas Lemmings, čiže v zimnom prostredí. Graficky aj hudobne pravdaže dosť zaostávajú za originálnymi hrami, ale aj tak sú dobrou a hlavne celkom hrateľnou konverziou.

autor textu: © Gandalf the White

publikované: 14.7.2009, 1900

 

 

POZOR! Atari ST/STE verzia Lemmings vyžaduje TOS 1.06, inak nefunguje! Mení sa to: stlačiť v emulátore Steem klávesu Pause, myšou kliknúť na ikonu kľúča a druhá položka v nastaveniaj je TOS, potom kliknúť na "Perform cold reset now".

 

Lemmingi (pl).atr   131kb

Lemmings (tos106).st   810kb

Lemmings 2 - The Tribes.rar   2032kb

Lemmings 2 - The Tribes.st   810kb

Lemmings.atr   91kb

Lemmings.rar   644kb

Lemmins.exe   8565kb

Oh No! More Lemmings.rar   250kb

Oh No! More Lemmings.st   810kb

Xmas Lemmings '92.rar   150kb

Xmas Lemmings '94.rar   186kb

Xmas Lemmings.rar   210kb

 

 

Novinky:

15.9.2018Pridal som sem ďalšie dve svoje staré hry aj s popismi. Prvá je variácia na Meteors s názvom Fire Birds, druhá je akýsi remake či pokračovanie mojej staršej hry, len v oveľa lepšom grafickom kabáte UFO hunt 2. Veď stiahnite, skúste... ;-)

22.5.2018Tentoraz len také menšie novinky. Máme tu dve "nové" hry na 8-bitové ataríčko z mojej vlastnej produkcie. Najskôr už dávnejšie zverejnenú strelnicu z divokého západu Outlaws a teraz aj moju verziu slávneho "červíka" Wurmi.

21.2.2018Konečne som všetky recenzie na webe upravil na nový štandard, keď sa obrázok po kliknutí na náhľad otvorí v plnej veľkosti. Množstvo obrázkov som pri tom vymenil za nové a veľa nových som aj popridával. Proste teraz to celé vyzerá podstatne lepšie. Taktiež som opravil staré mŕtve linky na externé súbory a prepojenia na iné weby.

9.2.2018Pribudli nám tu dve nové recenzie na 8-bitové Ataríčka. Najskôr helikoptérová záchranná akcia Hijack! a hlavne slávne strieľačky Los Angeles SWAT a Commando. Okrem toho som pridal nejaké verzie hier k starším recenziám: Battleships na malé ataríčko a Miner 2049er na dosovské PC.

8.1.2018Tak nám tu po dlhšej dobe konečne zase pribudli nejaké tie novinky. Pridal som ďalšie dve svoje staré hry na 8-bitové Atari, Labyrinth a Labyrinth II. Okrem toho som sa už poriadne pustil do pridávania väčších obrázkov do starších recenzií, síce je to ešte práca na dlho, ale chcem sa tomu priebežne venovať.

| staršie >

 

Odkazovník

Gandalf01.05.2019, 1933Ale osobne by som ti odporúčal zabudnúť na kazeťák a kúpiť si nejakú modernú perifériu ako napríklad SIO2SD.

Gandalf01.05.2019, 1930Ahoj, Jaro. No toto bude asi problém. Neviem o žiadnom archíve zvukových súborov, ktoré by bolo možné nahrať na kazety. Skús pozrieť ponuky na nejakých online bazároch, možno tam niekto hry na kazetách ponúka.

Jaro30.04.2019, 1151Zdravím. Kde by som mohol stiahnuť waw súbor na Atari EX mam magnetofón ale žiadne hry. Jaro

Gandalf20.03.2019, 1628Ospravedlňujem sa za niekoľkodňový výpadok, keď stránka nefungovala. Boli to technické problémy, ktoré som nevedel ovplyvniť :-D

Gandalf12.05.2017, 0943Thanks Odds

Odds10.05.2017, 2037I have bookmarked atarihry.sk it's awesome

Gandalf11.04.2017, 1732Díky... tak takáto reakcia poteší úplne najviac, ďakujem. A pravdaže budem v tejto stránke pokračovať, ešte je v tých mojich rebríčkoch obrovské množstvo hier, o ktorých chcem napísať.

Marco10.04.2017, 2122Ahoj Gandalf. Ani neviem ako som tu zabludil a chcem ti podakovat za vsetky tie recenzie na hry na Atari XL a tiez ST. Vratilo mi to vela super spomienok na stare dobre casy :) Vela zdaru a prosim pokracuj s pisanim aj nadalej! :)

Gandalf18.02.2017, 0916Dostali sme sa cez 500! ;-)

Gandalf22.12.2016, 1102Začal som pracovať na takej menšej úprave enginu, aby sa obrázky po kliknutí otvorili aj väčšie. Zatiaľ je to len v blogu, ešte dnes to dám aj do článkov a postupne to budem integrovať aj do recenzií a chcem vlastne väčšie obrázky spätne nahrať do všetkých recenzií.

Gandalf04.11.2015, 0812No, server mi už beží na rýchlejšej linke, takže to snáď bude pri sťahovaní hier aj poznať.

peter08.10.2015, 13081 pozicany pc sharp mz 821 rok 87 nazaklade neho kupa atari 130xe ale ani podnes premna nemal taku hodnotu z viac ako 4000 hier ako sarp z asi 10 per. hier co ma. kvoli hier ktore nema ani po 28 rokoch manic miner knigcast advoka z sarpa je to bieda

Gandalf04.10.2015, 1125Poliaci pripravovali port Manic Minera na 8-bitové Atari, ale neviem v akej fáze to je, či to vôbec bude. Asi to budeš musieť naprogramovať ty sám :-D

peter02.10.2015, 1130preco nigto nespravy pre atari hru manic miner

Gandalf15.05.2015, 1618Kúpim hry na všetky počítače a herné konzoly Atari, hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ponúknite cenu. Píšte na milan.skoluda@gmail.com.

Gandalf11.08.2014, 1408Dlhé súbory ako sú full CD verzie hier a podobne, môžete stiahnuť z Hellshare aj z Megarapidu.

Gandalf09.06.2014, 0754Obnovil som downloady dlhých súborov na Hellshare. Na iných serveroch momentálne nie sú, ale pracujem na tom.

Gandalf29.01.2014, 1417Hmmm... Osemdesiate roky s Ataríčkami... čistá nostalgia :-)

emer1329.01.2014, 0217Vdaka za tento web. Zazil som tu dobu, kedy sme boli nadseni ataristi. Zazil som skvely Atari klub v Hodonine. Dnes len nostalgicky spominam ake to vsetko bolo vzrusujuce. Som rad, ze som to mohol zazit. Dokonca som si rozne artefatky z tej doby scho

Gandalf15.01.2013, 1226Tak to hej. A stojí za to dohrať ju celú, aj keď je to pekelne dlhé a navyše sa nedá sejvovať, len automaticky sa ukladá pri každom prechode medzi sektormi.

Methat13.01.2013, 2311Jój, Star Command je jedna z tých stratégii, ktorej demo som obohrával stále, dík za pridanie :) a súhlasím - je málo známa, ale za to kvalitná...

Gandalf07.11.2012, 1058Tak to som rád, že som pomohol. Starfighter... jedna z mojich najobľúbenejších... škoda, že je dosť jednoduchá a nemá aspoň 10x dlhší herný čas :-)

Genial06.11.2012, 1124Moc diky za stranky. Navod na Last Starfightera mi udelal vylozene radost, nemohl jsem si vzpomenout - jak prepinat zbrane... Vecer to hned zkusim...

Meno (max.18 znakov):

Odkaz:

Spočítaj: 3 + 8 =

 

Môžeš tu zanechať krátky odkaz. Obsah je 20 odkazov a staré sa automaticky mažú. Ak máš záujem napísať niečo trvalejšie, použi radšej návštevnú knihu.

 

Facebook:

Ak sa vám tieto stránky páčia, nehanbite sa a kliknite na Like :-)

 

Inzercia:

Zháňam hry na cartridges na všetky počítače a herné konzoly Atari, ale hlavne na Jaguara. Takisto kúpim aj akýkoľvek hardvér Atari. Ak sa vám niekde na pôjde, alebo v pivnici povaľuje niečo so značkou Atari, kontaktujte ma a navrhnite cenu, určite sa dohodneme. Píšte na milan.skoluda@gmail.com, alebo zavolajte na číslo +421 905 212216.

Počítadlo: